Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба показва обичаи и вярвания от Врачанско

3
Църквата в село Камено поле
Снимка: Радио Видин

Народните вярвания и обичаи, свързани с погребалните практики и митологични образи в селища във Врачанско, показва в изложба Институтът по експериментална морфология, патология и антропология. "Между двата свята" съдържа фотографии и експонати, които отразяват резултатите от едно сравнително изследване, проведено в тази част на България, обясни авторът ѝ д-р Росен Гацин:

"Тя е организирана от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към Българската академия на науките. Представлява фотографии и експонати, артефакти, от Северозападна България. В самото ѝ начало могат да се видят паметници, които са намирани точно в Северозападна България, в селището на Кемено поле... Идеята на изложбата е да се проследи този стар пласт от вярвания до каква степен е запазен... Има един български етнограф - Димитър Маринов, който е точно от този край, там е роден, и той е оставил такова наследство след себе си, което едва ли днес съвременен човек може да направи. Аз съм проследил неговия маршрут, грубо казано, тоест селищата, които той е бил и е посетил и е направил проучванията. Аз съм посетил същите селища и съм се срещнал с наследниците на хората, с които Димитър Маринов е разговарял и от които той е почерпил информацията за обичаи и за традиции. Това се е случило в края на 19 началото на 20 век, а аз съм работил в началото на 21 век. Много са интересни резултатите, които се получават след 100 години или след 120 години. Резултатите са, че колкото и да сме развити като общество и светът да е в нови технологии, и да живеем по така забързан начин, нещата продължават да съществуват - вярванията, ритуалите, обичаите продължават да съществуват до ден днешен. Част от нещата, които са изложени в изложбата, е вярата в митологични същества".

Д-р Росен Гацин. Снимка: Валентина Ангелова
Следвайки маршрута на Димитър Маринов, Росен Гацин посещава населени места в общините Враца, Мездра, Роман. 

"Основно съм работил в област Враца - общините Мездра, Роман, във Враца, в Черепишкия манастир. Там има много интересни легенди, които се свързват с Люти брод, в Чирен съм бил, Горна Бешовица, Долна Бешовица, после има едно село Кален. Много са селищата, но идеята, с която съм ги посещавал, това е маршрутът на великия наш етнограф Димитър Маринов. Той ги е посетил и е записал хората, с които е разговарял, а аз по този начин открих техните наследници, за да проведа интервютата... Бях си поставил задача да проследя спомена за чумната епидемия, в тези селища все още съществуваше спомен за нея.  Можете ли да си представите какво време е минало, но все още се говореше за чумата. Аз това съм го правил преди 10 години, ако днес отидем, споменът все повече избледнява, разказите избледняват, защото хората, родени в началото на XX век, вече ги няма. Те бяха източник на информация точно на този конкретен спомен за чумата. Чумата е била причина да се променят селищата, да се образуват махали, да се променя местоположението на самото селище - от едно място се премества на друго. Те самите не можеха да си обяснят факта и момента с преселването на селището. Как може до един момент, пак ще дам пример с Камено поле, да се намира тук, след това да отива на 5 или 10 километра. Каква може да е причината да накара хората да се преместят. Това именно е била болестта чума, тоест те са търсили спасение да живеят на по-големи площи, по-отдалечени един от друг. Тогава съм записал една поговорка за чумната епидемия, че основното "лекарство" е трябвало хората да живеят на един петел разстояние. Тоест едното домакинство да не чува петела на другото домакинство, колкото и примитивно да звучи - така са се запазили.", споделя Росен Гацин.


Изложбата ще остане в Националния антропологичен музей до месец май, след това ще посети и Враца, за да може да бъде видяна от повече хора от региона.
По публикацията работи: Кирил Кирилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Републикански път III-1142

Сигнал до Радио ВИДИН раздвижи ремонта на пътен участък

Слушател на Радио Видин алармира за лошото състояние на третокласен път в участъка от разклона за Арчар до Дреновец. Според Цветан Петров, през средата на юни са извършени дейности по почистване на банкета около шосето, след което машините са подравнили настилката. Въпреки това, участъкът остава в лошо състояние - с компрометирано асфалтово..

публикувано на 28.07.25 в 15:30
Димитър Велков

Димитър Велков: Целенасочено всяка голяма реконструкция във Видин се бави

Крайдунавският парк във Видин ще бъде с нова визия . Модернизацията на една от емблемите на старопрестолния град трябва да завърши до октомври 2026 година, обяви зам.-кметът Десислава Тодорова по време на символичната първа копка, с която се даде начало на реализацията на мащабния проект. Визията на местната власт е паркът да се..

публикувано на 28.07.25 в 13:19

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30