Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучват трасето Мездра-Ботевград

6
Снимка: Община Мездра

Екип от археолози извършва спасителни археологически проучвания по трасето на скоростния път Мездра-Ботевград, който се изгражда в момента. Единият от обектите е в землището на село Дърманци, а другият - в землището на село Лютидол в община Мездра. Разкопките, в които участват археолози от Враца, Плевен, Монтана и Видин, се финансират от Агенция „Пътна инфраструктура”.


Ръководител на теренното проучване на обект №4 в землището на с. Дърманци е археологът Георги Ганецовски, директор на Регионален исторически музей (РИМ) - Враца, който разказва за проучванията:


"Подчертавам, че ние сме в началото на разкопките. Имаме общо три месеца и половина за работа... Като за начало, открили сме вкопани огнища, свързани с конкретен обред, на огнена основа и имаме няколко находки от Средновековието... Тази година ще работим до началото на декември и ще продължим пролетта... Тракийските обредни ями съдържат интересни каменни артефакти, които са разрязани през средата. Тепърва ще търсим обяснение защо е така...  Но това,  което ни впечатли, е една находка от Средновековието - бронзов пръстен с изображение на орел в хералдическа поза, то е от 12-13 век и маркира наличието на един по-късен пласт от този период."

Върху площ от над 20 000 кв. м археолозите проучват структури от Ранната желязна епоха (началото на I хил. пр. Хр.), от Късно тракийския период и българското Средновековие. Извършва се геофизично заснемане на обекта, както и тримерно документиране и фотограметрия на всички открити археологически материали.


Спасително археологическо проучване се извършва и на обект № 5 по трасето на скоростния път Мездра - Ботевград в землището на с. Лютидол. То се осъществява от екип с ръководител Александра Петрова, уредник в отдел „Археология“ на РИМ - Враца. В рамките на площта за проучване до момента са установени структури и материали от две епохи - преходен период от Енеолита към Бронзовата епоха и Късната античност.


Спасителните археологически проучвания на двата обекта, които имат за цел опазване на културно-историческото наследство, започнаха през октомври и ще продължат до началото на декември. Те са продължение на идентични проучвания на три археологически обекта по трасето на същия инфраструктурен проект, които бяха извършени през миналата година отново в землищата на селата Дърманци и Лютидол. Разкопките ще бъдат подновени напролет.


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видинското читалище "Славяни" празнува 10-годишнината си с концерт

Десет години от създаването на Народно читалище "Слявани 2013" ще бъдат отбелязани с празничен концерт във Видин тази вечер. "От извора до наши дни" е мотото на събитието. В програмата на концерта са включени народни и съвременни танци, които ще бъдат изпълнени от танцовите състави на читалището, обясни хореографът Деян Славчев...

публикувано на 26.06.24 в 10:15

Две зрелостнички от Видин са с национални дипломи

Християна Страхилова е възпитаник на ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин . За нея книгата на ученическия живот е вече затворена, но със своите постижения тя ще остане за дълго в сърцата на своите учители и съученици. Хриси получава национална диплома за средно образование и изкарва две пълни шестици на задължителния и избирателния държавен зрелостен..

публикувано на 25.06.24 в 17:03

Жителка на село Новоселци се оплака от слабо електрозахранване

Жителка на видинското  село Новоселци сигнализира, че от години има проблем с електрозахранването . Габриела Борисова казва, че   токът в дома ѝ е слаб, има и изгорели електроуреди. Сигнализирали са писмено и устно енергийното дружеството, но досега нямат решение на проблема.  "Тук, преди няколко години, токът стана много слаб, направо като..

публикувано на 25.06.24 в 14:52

РЗИ-Видин: Къпането в река Дунав няма да бъде разрешено

С настъпването на горещите дни  видинчани търсят прохлада във водите на река Дунав . Доколко това е здравословно и разрешено ли е, потърсихме за коментар Регионалната здравна инспекция във Видин . От РЗИ съобщиха, че къпането във водите на река Дунав няма да бъде разрешено и занапред, тъй като крие риск за хората. "И тази и следващите..

публикувано на 25.06.24 в 14:24
Красимир Георгиев, председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България

Красимир Георгиев, АКАБ: Държавата се опитва да изгони търговците от храма, но иска и да ги компенсира

Предлаганите промени в обучението и изпитите за шофьори, които предвиждат кандидатите да се явяват на теоретичен или практически изпит не повече от четири пъти в рамките на шест месеца от приключването на обучението , са публикувани за обществено обсъждане от Министерството на транспорта. Другото съществено предложение е за пълна дигитализация..

публикувано на 25.06.24 в 13:59

Какво се случва с градския плаж във Видин?

Ще остане ли градският плаж "Баба Вида" в историята на Видин като уникално място за плажуване на три нива, покрито с пясък, с естествено течаща вода, съчетано с красивата историческа забележителност - едноименната средновековна крепост? В общественото пространство се говори за това, че след започналия там ремонт, пясъкът вече е премахнат и на..

публикувано на 25.06.24 в 13:00

Фестивалите "Vidin Art Festival" и "The River" се обединяват в едно

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От 28 юни до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще предложи..

публикувано на 24.06.24 в 15:00