"Имахме проучвания както в Оходен, селището от Ранния неолит, така и на Градище... Сега се реализират още две спасителни експедиции - край Дърманци и край Лютидол...Много добри попадения както от гледна точка на научната информация, така и като находки. Аз ръководя разкопките край Оходен, редовни, вече 21 година... Разкрихме част от жилищна структура преди близо 8 хиляди години. Намерихме интересни предмети на култа, керамика... Попадаме на остриета от обсидиан, суровина, която в България отсъства. Това е вулканично стъкло, показва доста развити търговски отношения. Проучванията показват, че обсидианът е доставян от Западните Карпати... Сякаш икономиката ни тук е обърната в посока Северозапад и Средна Европа..."
На два обекта във Врачанско е бил ръководител Владимир Стайков, доктор по археология, главен асистент в секция "Средновековна археология" в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ-БАН). Това е районът, където се подменя газопроводът между селата Чирен и Костелево и в обект в землището на град Враца, казва археологът:
"Намерихме материали от различни епохи... По-интересен беше другият обект, на края на град Враца, попаднахме на останките на два некропола, 110 гроба проучихме... Оказаха се доста богати гробове, с накити, наушници, обеци, пръстени, гривни, копчета... В един гроб главата на скелета беше буквално покрита с цяла кърпа с втъкани сребърни нишки. В момента е в лабораторията и подлежи на консервация... Много от накитите бяха сребърни, явно се е добивало сребро някъде наблизо..."
Повече може да чуете в двата прикачени звукови файла.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..