Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Боянов: Гласуването с хартиената бюлетина и машина може да повиши избирателната активност

По-трудно ще е отчитането на резултатите от вота

"Връщането на хартиената бюлетина може да утежни малко процеса на последващото преброяване на вота и може би до известна степен би повлияло на избирателната активност", това коментира председателят на Районната избирателна комисия във Видин Даниел Боянов.

Освен на последните парламентарни избори, Даниел Боянов оглавяваше РИК и за вота през април миналата година, в състава на комисията е и при предишни избори, затова има поглед върху процеса:  

"Действително в работата ми на последните няколко избора за Народно събрание се чуваха мнения на гласоподаватели, особено в по-малките населени места, където изборите бяха само с машина, че те нямат доверие на тази техника. Те си знаят хартията и с хартия би им било по-лесно, а някои направо отказваха да гласуват с машина само защото не може да им се предостави възможност да гласуват с хартия. Имаше такива изказвания. Не мога да кажа до каква степен би се повишил изборният резултат чисто от човешка гледна точка, дали избирателите заради това, че могат да гласуват на хартия, биха отшили до избирателните секции, а пък не са ходили на предишни избори само заради машината. Не знам да има такава социология или да е правено някакво проучване по темата, или поне на мен не ми е известно, така че поне от тази гледна точка проблем с връщането на бюлетината няма".

Боянов допълни, че гласуването с хартиена бюлетина е познат и опростен начин за гласуване.
 
"От гледна точка на споровете "за" и "против" хартиената бюлетина, исторически нещата в България, а и навсякъде по света, десетки години е гласувано с хартиена бюлетина. Проблемите с гласуването са ясни отдавна- действителни, недействителни бюлетини... Не създава недоверие като към всяко ново нещо, както се случи с машините. Познато е на всички, както и на възрастните избиратели... Това не е нещо ново, не е нещо, което сега се въвежда".

Според Боянов по-трудоемко ще е отчитането на резултатите:

"Последните няколко избора, там, където се наложи по технически причини да се започне с машина, по някаква причина машината преустанови дейност, продължи се с хартиени бюлетини и там се наложи използването на така наречения комбиниран протокол за машина и хартиени бюлетин, който е доста по-утежнен откъм брой записи, откъм обема на информацията в него. Там трябва да се изброят хартиените бюлетини, да се извадят преференциите, да се разнесат по съответните таблици, отделно от това трябва да се вземат данните от машината, от нейния протокол, да се сумират. Ако Централната избирателна комисия не вземе решение да промени, по някакъв начин да опрости този протокол, очаквам по-голямо забавяне при отчитане на изборните резултати, ако се наложи връщането на хартията, да могат да използват хартиени бюлетини заедно с машините в секциите с над 300 гласоподаватели".

От техническа гледна точка ще има, ако не проблеми, то поне забавяне при отчитането на резултатите от гласуването, но то няма да е фатално, допълни Даниел Боянов. 

В спора "за" и "против" хартиената бюлетина потърсихме и мнения на видинчани.

"Според мен е редно да върне хартиената бюлетина, най-малко за да се повиши активността на хората. Вероятно много хора се притесняват от машините, и то предимно възрастните. Относно това, че биха могли да бъдат извършвани манипулации, вследствие на хартиения вот, мисля, че вероятността е много малка... Основно връщането на хартиените бюлетини ще послужи по време на избори да се включат и хора, които са с по-ниско образование или малограмотни лица, които не умеят да се справят с електронните устройства... Според мен е по-добре гласуването с машина. Работил съм на компютър. Машината не лъже..."

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32