Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Школи в Белоградчик връщат интереса към миналото

Снимка: Светлана Антова личен архив



Историческият музей в Белоградчик, съвместно с Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките организират младежки школи по археология и история на България, клуб по етнология "Ловци на градски съкровища“ и арт хоби ателие за сухо и мокро плъстене. Намерението е да се предизвика интерес у младите хора. 


"Това беше много добра идея, за да покажем на нашата общественост тук, че музеят не е само културна и научна организация, тя е и обществена, така че искаме да заинтригуваме нашите деца, в нашия град, да участват в тези клубове и да придобиват знания относно тези специалности и науки" - каза Ивайло Крумов, археолог и директор на музея в Белоградчик, който ще води младежка школа по археология.




Клубовете по интереси ще се провеждат веднъж седмично. Младежите ще посещават археологически обекти в района на Белоградчик, ще има презентации и лекции. Ще бъдат канени и лектори от Регионалния исторически музей във Видин и от други градове в страната.


Клубът по история на България ще бъде ръководен от Екатерина Каменова, която е историк и уредник в музея в Белоградчик. А Клубът по етнология "Ловци на градски съкровища" е поверен на д-р Светлана Антова, етнолог и главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките.

"Целта е да въвлечем децата в научната дейност и да им покажем как протича трудът на един учен, в какво се състои. Като крайната цел на клуба по етнология е те сами да минат през процеса на теренно изследване, на проучване на даден проблем и това, което успеят да съберат като информация, да го оформят след това в текст. И ако можем, ако съберем достатъчно материал... като аз през цялото време, разбира се, ще ги водя през този процес, но те сами да събират материала, да го обработват, така че накрая да излезе една книга. Това е целта - да направят едно теренно проучвана за града, в който живеят, за да могат да разберат всъщност сами на какво място и с какви хора живеят, на какви хора са наследници", посочи Светлана Антова.

Етнологът ще води и арт хоби ателие за сухо и мокро плъстене. Това е традиционен български занаят за изработване на изделия от нетъкан текстил. 



"Дрехи са се  шили след това от този плат, който се получава с техниката на сапун, вода и овча вълна - това е техниката на мокрото плъстене. Съществува и техника на сухото плъстене, като другото наименование е "иглонабиване" и самото название всъщност показва, че се работи само с помощта на една игла, с която се сплъстяват нишките на вълната. И се оказа, че това нещо е много интересно, не само за децата, и за възрастни е интересно, но децата проявиха особен интерес. Вече няколко пъти сме им показвали това нещо... Веднъж по време на "Нощта на музеите", беше за първи път и тогава наистина много им хареса и сега в края на септември, когато правихме "Нощ на учените".

Големият интерес към плъстенето подтиква Светла да направи постоянна група към музея:



"Всяка неделя от 10:00 до 12:00 часа работим с деца в Градската художествена галерия. Правим различни малки дребни пластики. Сега ни предстои коледно ателие за коледни играчки, малки фигурки. За сега наблягаме на сухото плъстене, на иглонабиването, но ще започнем и с мокрото."

Младежките школи по археология и история на България, както и клубът по етнология "Ловци на градски съкровища“ са предназначени за ученици в прогимназиален и гимназиален етап на образование, с изявен интерес. В ателието за плъстене могат да се включат и ученици от начален етап на образование. 

Желаещите могат да се запишат на място в Историческия музей в Белоградчик. 

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Монтана набира кандидати за стипендии на талантливи ученици

Община Монтана обяви начало на сесия за стипендии на ученици с изявени дарби от 1 октомври. Начало на сесията за определяне на годишна и еднократна стипендия и приемане на кандидатури е съгласно чл. 10 и чл. 11 на Наредбата за условията и реда за отпускане на стипендии на ученици с изявени дарби от община Монтана. Това обяви за Радио ВИДИН..

публикувано на 03.10.24 в 12:00

Виктория Асенова - VikA с нов сингъл и видеоклип

Младата певица, родом от Видин, Виктория Асенова -VikA представи новия си сингъл и видео към него. "Gimme love" е песен, създадена от самата изпълнителка и нейните италиански продуценти. След"Heart babe", чиято премиера бе преди година, това е втората песен, продуцирана  от звукозаписната компания със седалище в Италия. Песента е на английски език..

публикувано на 03.10.24 в 10:05

В "Музикална зона" на 03 октомври 2024 слушаме Светозар Русинов

Светозар Русинов е български творец – композитор, изпълнител и преподавател. Автор е на музиката на редица български поп песни, изпълнени от големи имена в родната музика. Сред най-известните са "Сребърни ята" и "Яворова пролет" – многократно кавърирани и пренаписвани. Като оркестрант в Биг бенда на БНР създава джаз пиеси за състава. През 90-те..

публикувано на 03.10.24 в 09:00

Млади актьори попълниха състава на драматичния театър във Видин

Двама млади актьори се присъединиха към състава на драматичния театър във Видин . Калина Савова и Симеон Георгиев са студенти на Калин Сърменов от Театрален колеж „Любен Гройс”. Завършили са през тази година неговия клас по актьорско майсторство.  Първата голяма роля на Калина на театралната сцена е именно във Видин. Ще дебютира в главната..

публикувано на 02.10.24 в 17:45

Инициативата "Мила Бабо" - в помощ на родителите

Две дами от Видин - Светлана Орловска и Тони Тихомирова съвсем наскоро решават да създадат посредническа агенция, която наричат "Мила Бабо“ . Те предлагат различни възможности за ангажиране на баба детегледачка, която да е в помощ на семействата във всякакви предвидени и непредвидени ситуации. Те разказаха повече за този иновативен проект:..

публикувано на 02.10.24 в 15:57

Спирка библиотека просвещава жителите на Винарово

Автобусната спирка във видинското село Винарово се превърна в библиотека на открито . От около месец е оборудвана с етажерка, на която са подредени книги от български и чужди автори. Сред тях има художествена и научна литература, а също фантастика и книги за деца. "Вземи, прочети и върни" - този надпис подсеща посетителите, че  книгите могат..

публикувано на 02.10.24 в 15:43

Отбелязваме Световен ден на селскостопанските животни

Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо селскостопанските животни, затворени в клетки и отглеждани за храна. Датата, избрана за отбелязване на..

публикувано на 02.10.24 в 14:59