Изнесен бинарен урок по история, цивилизации и философия се проведе в православния храм "Свети Николай" във Видин. Темата беше "Приемане на християнството в България и ролята на Църквата и Бог върху живота на българите".
Урокът беше предназначен за десетокласниците от Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев"- Видин, а лектор беше архимандрит Самуил, разказва Емилия Николова, преподавател по география и история:
"Това беше една от целите ни - заедно с колежката по философия да изнесем съвместен бинарен урок и да го свържем с Деня на християнското семейство, и да погледнем различните гледни точки, философията как разглежда християнството. И още- да се срещнат със свещенослужител, който да разкаже за християнството от гледна точка на църквата. Учениците зададоха интересни въпроси - за прераждането, за демоните, за сектите."
Темата за демоните в живота на хората е предизвикала голям интерес сред младежите, казва Ива Петрова, учител по философия:
"Децата винаги вмъкват темата за демоните, сега е много модерна темата за екзорсизма... Много деца вярват в това. Екзорсизъм е избавяне от демона, изкарването на демона от човешкото тяло.. Много клипчета има в социалните мрежи, има и такива блогове и те се интересуват."
За разговора в църквата с отец Самуил разказва и Диана Стоянова, ученичка в 10 клас:
"Беше ми много полезна лекцията. На мен ми беше интересно за прераждането... Аз го питах за 40-ия ден за душата и отговорът му беше как душата преминава през 7 бариери... Вярвам, че има душа... Демоните искат да ни отклонят от правия път."
Десетокласникът Едуард е задал много въпроси на отец Самуил. Тръгнал си от храма доволен, че е намерил отговорите:
"Да, получих отговори на моите въпроси, научих още факти за невидимия свят, за сектите, за демоните... Бих променил някои неща в мен, трябва да правим добро и да не вредим на никого, защото Господ вижда всичко..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..