Кога по традиция трябва да се постави коледната елха у дома? Това е една от най-разпространените традиции, свързани с празнуването на Рождество Христово. Представлява украсяване на вечнозелено иглолистно дърво - най-често от рода ела, откъдето идва и наименованието.
Традиционно коледната елха се украсява за Коледа, но ние я украсяваме много рано, като това е свързано с комерсиализацията на празника, каза директорът на Регионалния исторически музей в Монтана доцент Ваня Иванова. Тя допълни, че в България традицията се появява след Освобождението:
"Елха е украсявана за първи път в княжеския дворец при Александър Батенберг, след това вече при княз Фердинанд I за първи път се украсява елха на открито... След това традицията се разпространява сравнително бързо, като през социалистическия период имаме една доста ясна модификация - вече елхата не е коледна, елхата е новогодишна и под нея не се оставят подаръци, както е първоначално традицията, а съответно подаръците се носят от Дядо Мраз, а Дядо Мраз е придружаван от Снежанка. Това което се наблюдава след промените през 90-та година, е една изключително силна комерсиализация както на коледните празници като цяло, така и на коледните украси, не само на елхата. Почти всеки град в България украсява елха."
"Ако трябва да проследим историята на коледната елха, то тук откриваме много стари архитипни модели, ако мога така да се изразя. Така нареченото световно дърво или дървото на живота е един от най-устойчивите символи във всяка една митологична система. Тъй като това световно дърво по принцип разделя света в световъзприятията на архаичния, по-късно и на патриархалния човек, тоест имаме делене на пространството на три части. Небесата, където стигат клоните на дървото - там съответно са небесните или предпоставящи земния живот и съдбата на хората, по средата е нашият, хорският свят и долу в корените на дървото вече е подземният свят и хтоничните сили. Нашата коледна елха, като дърво, така или иначе трябва да се свърже със символа на световното дърво. Самата елха като дърво и като конкретен избор идва от северните народи, а именно от скандинавците и германците. Викингите и преди тях различните готски племена са използвали зелени клонки, за да украсяват жилищата си, тъй като иглолистните дървета са вечно зелени и вечно зеленото дърво се свързва с живота и се приема като символ на живот."
Впоследствие тези зелени клонки са се украсявали обикновено с плодове - най-често ябълки. По този начин се е въплъщавала идеята за плодородието. В края на 16 век за пръв път в едно германско градче занаятчийска гилдия украсява цяло дръвче. Избрана е ела, защото изглежда най-добре от иглолистните дръвчета. Първоначално я украсяват с ябълки и други плодове- гирляндите се появяват доста по-късно.
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..
Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..
Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..
Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..
В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..