Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти от Северозапада: Ще празнуваме скромно

Автор:
Снимка: www.uni-ruse.bg

Българските студенти празнуват на днешния 8 декември. Отбелязването на датата започва през 1902 г. като патронен празник на единственото тогава в Княжество България Висше училище, днешния Софийски университет. На заседанието си от 2 ноември 1902 година Академичният съвет на учебното заведение определя деня на просветителя свети Климент Охридски - 25 ноември (8 декември по нов стил) за свой празник. Първото му тържествено отбелязване е замислено да бъде запомнящо се в хода на честванията на 15-годишнината на Висшето училище през 1903 г. За съжаление, поради траура след жестокото потушаване на Илинденското въстание честването протича скромно, като обикновен годишен акт на 25 ноември в салона на читалище "Славянска беседа". Така е поставено началото на студентския празник в България. 

От 1916 година в резултат на официалното въвеждане на Григорианския календар в България тържеството на университета се измества с 13 дни напред, на 8 декември. На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 г. е взето решение датата да бъде неучебен ден и празник на всички български студенти и така започва да се чества в цялата страна. Преди това Софийският университет решава да чества патрона си на 25 ноември. 

В момента в България има 52 висши училища, които обучават в стотици специалности. Днешния празник ще отбележат над 200 хиляди студенти. Как ще празнуват след 2 години на пандемия и ограничения - това попитахме учащи от Северозапада

За Елеонора Костадинова от Видин това ще е първият студентски празник, който ще отбележи. Тя е студент в първи курс "Журналистика" в Университета за национално и световно стопанство в София. Казва, че е избрала тази специалност, защото иска да търси и казва истината. Елеонора ще отбележи празника с няколко нейни колежки в скромна компания:

"Ние сме поток от 150 души, тъй като сме три специалности и е малко трудно да се съберем всички на едно място... Затова просто решихме с няколко по-близки колежки, с които създадохме приятелски взаимоотношения - те са около 10-15 на брой, да се съберем в една механа близо до Студентски град... Моментите не се създават с това колко пари влагаш в тях - моментите се създават с правилните хора."

Елеонора пожела на всички студенти да могат да балансират между учене и работа и да успеят да създадат приятели по време на следването си.

Калоян Иванов е от Берковица и учи "Актьорско майсторство" в Нов български университет. Той е четвърти курс и с колегите му ще празнуват скромно, защото в момента обръщат сериозно внимание на дипломните си спектакли, които репетират:

"Запазили сме едно заведение. Ние имахме планове за него, може би от две, три седмици преди осми. Като цяло ще ходим там, ще хапнем, ще пийнем, ще се почерпим и няма да стоим до кой знае колко, защото на девети имаме лекции... Към 11 души би трябвало да сме, да изкараме едни 3-4 часа заедно и толкова".

Калоян казва, че се чувства ощетен откъм студентски живот, заради ограниченията от пандемията през изминалите две години и остава с впечатление, че не е изживял пълноценно студентския си живот.

Голяма част от студентите във видинския филиал на Русенския университет "Ангел Кънчев" работят или се занимават с други дейности. Въпреки това намират време и за учене. 

Боянка Махмуд е студент в трети курс "Компютърни науки" във филиала във Видин. Тя живее в Белоградчик и стопанисва къща за гости, където ще отбележи празника с колегите си:

"Планували сме част от колегите, които сме по-близки, които си общуваме повече, защото ние сме от различни градове - Видин, Белоградчик, Лом, Монтана. Специално нашият курс сме се разбрали да празнуваме студентския празник в моята къща за гости. Ще се съберем и ще отбележим скромно празника, защото имаме тежки изпити в събота и в неделя - и така ще е общо взето по-скромничко, защото имаме много да учим." 

В къщата за гости на Боянка ще се съберат 6 души, а организацията е започнала още преди месец.

Как ще отбележат празника учещите "Български език и история" във видинското подразделение на висшето учебно заведение, разказа Янита Каменова, която е трета година в тази специалност:

"Филиалът във Видин е далеч от университета и не можем да участваме в организираните тържества и семинари на самия университет в Русе и затова решихме и се събрахме всички курсове, които сме в специалността "Български език и история" и ще се съберем в ресторант да празнуваме. Няколко години нямахме възможност да празнуваме, празнувахме онлайн - нашият ментор от университета ни събираше онлайн. Сега ще имаме възможност да се съберем и да се видим всички... Надяваме се да усетим атмосферата и да усетим това, че сме студенти защото до сега нямахме тази възможност."

Скромно се очертава да празнуват тази година студентите от Северозапада. Въпреки че вече няма ковид ограничения, те са решили да не правят пищни сбирки с много хора, а да отделят повече време за учене. 

Ректорът на Русенски университет "Ангел Кънчев" академик Христо Белоев, пожела на младите хора да изживеят един вълнуващ студентски празник, но и да се готвят за изпитната сесия:

"Осми декември е един от най-вълнуващите, най-хубавите български празници, тъй като студентите са, както казвам, винаги млади, винаги празнуват, винаги се радват. По различен начин нашите студенти, от студентския съвет ние получаваме информация как ще се празнува, групите се организират. Дали ще бъдат в градовете, където са ситуирани нашите звена - Видин, Русе, Силистра, Разград или пък по някакви хижи, или ще се организират да пътуват, но празникът се празнува така или иначе. И аз искам да пожелая на нашите студенти да бъдат здрави, да бъдат радостни, много щастливи, един вълнуващ студентски празник да изживеят и тъй като приключва краят на зимния семестър - успешно приключване на семестъра, заверки и подготовка за изпитната сесия."

Много студенти всяка година избират да се съберат в хотел или механа в някои от най-посещаваните ни зимни курорти - Банско, Пампорово, Боровец. 

"Доста резервации има като цяло, още от преди една седмици няма никъде свободни места. Постоянно се обаждат и търсят, но навсякъде е абсолютно заето, тъй като ще има изпълнители във всяко едно заведение. На 7-и и 8-и декември Банско оживява, така да се каже", коментира Пламен Александров, който е пиар на местно заведение.

Честит празник, уважаеми бивши, настоящи и бъдещи студенти и помнете - както, където и с когото да сте решили да празнувате - забавлявайте се, но и внимавайте.

Повече по темата чуйте в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00