Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Пенова за медиацията като начин за решаване на спорове извън съдебната зала

Албена Пенова
Снимка: Радио Видин

"Медиацията има специално място на сцената на разрешаването на човешките конфликти, без да измества или омаловажава който и да е друг от възможните участници", обяснява Албена Пенова. Тя е адвокат с дългогодишна практика, медиатор, а вече десет години провежда и обучение по медиация. Автор е на книгата "Активното слушане в медиацията."  


"Активното слушане е насочено към всички хора, защото това е едно умение да слушаме и да се разбираме, с което ние не се раждаме.  То трябва да бъде усвоявано, тренирано, прилагано и помага на всички ни да се разбираме така че, не само да си решаваме споровете,  да нямаме толкова много спорове и толкова много противоречия по между си", казва Албена Пенова.


В България има Закон за медиацията от 2004 година. В него е регламентирана и медиацията като извънсъдебен  способ  за решаване на спорове:

 

"Медиацията, която се прилага у нас е така наречената фасалитираща медиация, т. е. акцентът е в процедурата, в начина, по който хората общуват по между си. Това е задачата на медиатора и това общуване по един различен начин от този, по който хората си общуват в ежедневието или в съда, е активното слушане. То има няколко и характеристики, и  техники, които се прилагат и именно прилагайки активното слушане и провеждайки  процедурата по начина, по който  тя е установена да се случи, е възможно от споровете да се премине от изразяване на позиции към откриване на интереси и от там вече да има една възможност за търсене на решение. Медиатор може да стане всеки български гражданин, който отговаря на определени условия. Няма изисквания за степен на образование, трябва да не бъде осъждан и да не бъде лишаван от право да упражнява такава дейност, както и да премине през едно сертифициращо обучение. Организациите, които провеждат такива обучения, се одобряват от Министерството на правосъдието. Обученията за медиатори са в рамките на 60 учебни часа, основен курс засега и 30 учебни часа допълнителни обучения. Допълнителните не са задължителни. Те са по желание на вече обучени медиатори да  повишат своята квалификация и могат да бъдат в сферата на семейни спорове, на търговски спорове, междусъседски спорове." 


Медиатор можете да бъде потърсен и преди страните да потърсят правото си в съда, както и по време висящ съдебен процес. Предстоят промени в Закона за медиацията и въвеждането на така наречената "съдебна медиация". Това е медиация, която ще се провежда като начало в съдебни центрове, които ще се създават към съдилищата, но независимо от това на всеки един етап от  възникването на едни спорове, страните могат да се насочат към медиатор. Всички правоспособни медиатори в България са вписани в единен регистър, обясни Албена Пенова.


Висшият съдебен съвет предлага концепция за задължителна съдебна медиация, според която се предвижда до края на 2024 г. да бъдат създадени 128 центрове за медиация към всички окръжни и районни съдилища, а до 2025 година 13% от делата в съдилищата у нас да бъдат изпращани на първа задължителна среща с медиатор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти от..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00