Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северна България ще наваксва изоставането си през новия програмен период

Едва 18% от европейските фондове за България до момента са усвоени от северната част на страната, а останалите са вложени в южната.

Междурегионалните различия продължават да се задълбочават. Въпреки факта, че отделни територии в България вече демонстрират добри темпове в доближаването до европейските стандарти, в същото време в други региони се задълбочават процесите на обезлюдяване и изоставане. Това е процес, който трябва да бъде анализиран, обясни директорът на дирекция „Централно координационно звено“ в администрацията на Министерския съвет Иван Иванов.

По отношение на европейските средства сме длъжници на Северна България, подчерта той. Затова за новия програмен период един от политическите ангажименти е минимум 50% от средствата да бъдат насочени към Северна България.

Наблюденията от изпълнението на европейски проекти открояват и друга негативна тенденция - по-богатите общини, поради по-добрия си експертен капацитет и по-значителния ресурс за съфинансиране, който могат да си позволят, на практика  изсмукват европейските ресурси за сметка на по-малките общини. Така у нас кохезионната политика вместо да намалява различията, се оказва, че ги задълбочава, отчитат от държавната администрация.

Въпреки това през изтичащия програмен период област Видин е успяла да усвои над два пъти повече средства в сравнение с предходния, обясни Цветомир Ценков, експерт в Областния информационен център във Видин:

„За периода от 2014 година насам в нашата област по оперативните програми и по Програмата за развитие на селските райони са привлечени 223 305 226 лева. 308 бенефициента стоят зад привличането на тези средства и чрез тях са реализирани 455 проекта. Безвъзмездната финанстова помощ от ЕС е 192 873 036 лева. При сравнение с първия програмен период 2007-2013 година в нашата област са изпълнени само 127 проекта на обща стойност близо 90 млн. лева от само 67 бенефициента.“

Възможностите за европейско финансиране през новия програмен период бяха представени от управителя на Областния информационен център във Видин Мариела Савкова:

„Две програми са повече, отколкото бяха досега, това се дължи на факта, че предишната програма „Образование за интелигентен растеж“ и Оперативна програма „Иновации и конкурентноспособност“ са консолидирани в две отделни програми- едната е за научни изследвания, иновации и дигитализация, а другата е програма за образование. Останалите програми са: „Техническа помощ“, „Транспортна свързаност“, „Развитие на регионите“, „Конкурентноспособност и иновации в предприятията“, „Морско дело и рибарство“, „Околна среда“, „Програма за храни и основно материално подпомагане“ и „Програма за развитие на човешките ресурси“. Това, което за нас е важно, е, че в програмата за транспортна свързаност е посочено, че за свързаността с Румъния значително допринася Дунав мост 2 и в тази връзка са планирани за модернизиране ЖП участъкът Видин-Медковец-Руска Бела-София и са планирани инвестиции за изграждането на скоростен път Видин-Ботевград, разположен по протежение на северния участък на коридор Ориент-Източно Средиземноморие. Неговото строителство е отчетено като слабост в самата програма и е акцентирано, че трябва да бъде завършено в рамките на този период.“

През новия програмен период трябва средствата, предвидени за Северна България, да са значително повече от предишните два. Целта е да се навакса изоставането от южните региони на страната, обясни и Яна Гъркова от Областния информационен център във Видин:

„През 2021-2027 година средствата, предвидени за Северна България, ще бъдат значително по-големи. Отчетена е грешка в неравното изпълнение на финансовия ресурс и към момента много малък процент от средствата е достигнал до Северна България, оттук насетне държавната политика е поне 50% от средствата през този програмен период да бъдат насочени и реализирани в Северна България.“

„От 2014 година в предишната регионална програма, както и в новата, която преди няколко дни е одобрена от Европейската комисия, Видин е включен към големите градове на България, които имат достъп до един пакет от средства, предвидени за подобряването на градската среда. В новия програмен период държавата е определила чрез одобрение на Европейската комисия общините Видин и Плевен като двигатели на Северозападния район, т.е. тези общини ще разполагат с най-много средства и на конкурентен принцип ще могат да реализират проекти за подобряване на градската среда. Това е огромно предимство, Община Видин ще разполага с несъизмерно повече пари в сравнение с Враца, Монтана и Ловеч. Оттук нататък Общината със своите проекти трябва да защити тези средства и да ги реализира. В много други отношения средствата за нашия регион не достигат, но, ето, с европейските фондове ще дойдат“, допълни Цветомир Ценков.

Приета е вече и Интегрираната териториална стратегия за развитие на Северозападния регион за планиране през новия програмен период- от 2021 до 2027 година.

Първият стратегически приоритет в нея е „Ускоряване на растежа на регионалната икономика“. Предвижда се изграждане и развитие на нови индустриални зони в общините Видин и Враца, разширяване на производствена зона Монтана и Технологичен парк Монтана, Разширяване на Северна промишлена зона–Видин, Изграждане на индустриални зони Мездра и Криводол. Сред основните цели е и развитието на устойчив туризъм, което включва проучване на ресурсите на минерални води във Видинския регион, както и проектиране и изграждане на спортно-туристически комплекс „Берковски Балкан“ с довеждаща инфраструктура. В проектите са включени още: социализация, изграждане на експозиция на открито и център по експериментална археология на територията до раннонеолитно селище и обреден център край село Оходен, община Враца; ремонт на концертната зала на Симфониета Видин, музеите Баба Вида, Кръстата казарма и Конака, както и Художествената галерия във Видин. Ще се работи и за довършване на скоростния път Видин-Ботевград, модернизация на ЖП линията Видин-София, мост над Дунав при Оряхово-Бекет, изграждане на „Дунавски панорамен път“ и на велоалеи по крайбрежната ивица; модернизация на пристанищата Видин, Лом и Оряхово.

Повече- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05