Амонякът е опасен и токсичен замърсител на природата. Във всяка една индустриална дейност не може да се изключи разлив на този вид вещество. Това може да стане и в най-развитите страни. Когато това се случи, трябва да се вземат мерки за неговото обезвреждане и неутрализиране. Не се ли направи това, последиците са ужасни, каза Георги Иванов- дългогодишен учител по химия във Видин.
"Най-общо: отравяне. Това е физиологичното действие на амоняка. Той е отровител. Като отровител, естествено, че убива здрави клетки в организма, причинява болести, а може при високи дози и смърт. Защото всеки отровител си има летална доза, смъртна доза. Стигне ли се това ниво на токсичност, там вече леталният край е неизбежен", каза Георги Иванов.
Химикът коментира какви мерки могат да се вземат след разлив на амоняк, какъвто имаше наскоро при инцидента в Сърбия.
"Ако няма лабораторни условия, в природата амонякът може да се окисли от атмосферния кислород и това е добре известно. Само че без катализатор вече във времето, процесът може да се проточи твърде дълго. Може да бъде за месеци, дори за цяла година. Само че, за една година, какво става с тревата, с насекоми, да не говоря за по-едри твари? Рибите във водата- смърт, разбира се, обръщат се по корем. За рибите трудно ще се намери да се обработи водата, така че рибите да останат незасегнати. Ето, аз дадох един пример- хлорната вар, с нея пръскаме, но във водоем не върви там с това нещо да се пръска“ обясни Георги Иванов.
Третирането на открито на амоняка става с обикновени окислители като хлорната вар. По-опасен е, когато е разтвор. В такова състояние водата го задържа.
"Водата е непредсказуема в прехода си. От едно място къде ще излезе никой не може да каже. Още колко време ще действа този амоняк там, трудно ми е да кажа. Но, трябва да сме сигурни, че местните еколози ще взимат проби и това ще го правят с течение на времето. Не е трудно да се вземе проба от дълбочина и можем да въздъхнем с облекчение, когато последната проба, когато се вземе и се подложи на химичен анализ, не показва съдържание на амоняк."
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Активни читатели на библиотеката към мездренското читалище "Просвета" ще бъдат отличени тази вечер. Общо 18 души ще получат награди от книжната заемна. Над 500 са официално регистрираните читатели, но според библиотечните специалисти реално са много повече. Това обясни главният библиотекар Павлина Русева . "Може да се каже, че беше добра и..
Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..
Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..
Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година. По-голяма част от..
Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..
Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..
Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година . С всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..