Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Горна Лука очаква по-добри времена

11
Снимка: Радио ВИДИН


Екипът на Радио ВИДИН се отправя към село Горна Лука. Едно прекрасно балканско селце, със 120 жители в момента, където живеят много мъже, които носят името Иван. Затова тук подобаващо се отбелязва празникът Ивановден, но по стар стил- на 20 януари. 

Село Горна Лука се намира в община Чипровци. Населеното място е на 334 метра надморско равнище. То е разположено край шосето, което свързва градовете Монтана и Белоградчик.

Теренът, на който се установяват хората, представлява лъка. Географското разположение дава и името на селото. Това е Горна Лъка, променило наименованието си на Лука и така се появява днешното Горна Лука.

Има и друга версия за името на селото, а именно, че заселниците, които са дошли от Западните покрайнини от Велика и Мала Луканя, са го донесли.


Жителите му намират работа предимно в дърводобива и дорвопроизводството. Животновъдството е намаляло, крави почти няма, хората предпочитат да гледат овце и кози.


На влизане в селото ни посрещат внушителни производствени халета, работили в миналото, но днес всичко е затворено. Продължаваме към кметството, покрай нас се редят красиви къщи, детска градина, висока и стабилна сграда на бившото училище, стабилна и здрава сграда на кметството, строена в миналото на доброволни начала от местните хора.


В кметството е ден за взимане на пенсиите и хората чакат да си получат месечните суми. 


Иван Иванов е кметски наместник трети мандат. Каквото е могъл да направи с помощта на Общината, е направил. Това са детска площадка, спортно игрище. Но това, според него, не е така мащабно, в сравнение  с предишното внушително строителство през 70-те години на 20 век:


"В интерес на истината не успях да задържа младите хора. Подобрения направихме като детска площадка, спортна площадка направихме. През лятото е пълно с деца и ползвам тези подобрения. Чисто ни е селото. Къщите са около150 обитаеми, но има и такива, които са пред разрушаване. Лошото е, че младите избягаха по чужбина и не си идват, и нищо не ги връща назад... Хората работят в дъскорезници, това ни е поминъкът - гората. Има и земеделски производители, но са малко... Навремето тук работеше ТПК, кожарски цех имаше, килимарство, дърводелски цех, но фалираха. От 2018 година не работи... Имахме и училище, сградата се ползваше за лагер, но се продаде...

Всички сгради са правени от местните хора, без дотации... Но всичко се продаде на частници и сега се рушат тези сгради. Не знам защо няма клауза, ако не го ползваш 10 години, Общината да може да си го върне обратно."


Горна Лука е в добър вид, хора по социални програми се грижат за чистотата. Възрастни жители са включени в социалната услугата "Топъл обяд", обяснява кметът Иванов:


„Пътищата ни са перфектни, но под всякаква критика са горските ни пътища. Изкарва се гора, но не се прави нищо за пътищата. Една отсечка от един километър възстановихме. Догодина три улици ще бъдат асфалтирани, около половин до един километър, това е от капиталовите разходи... Подготвени сме за зимата, на всяка къща се полагат пет кубика дърва."


Здравеопазването е в добро състояние. Селото разполага с кабинет, а двама лични лекари идват веднъж седмично.


„Всичко има, само дето пари няма. Ниски са пенсиите. 90% от хората нямат високи пенсии, средно 350-400 лева, а дават за лекарства над 100 лева... Водата ни – водопровод от 60-те години на миналия век, много аварии... За да направят ремонт на една къща, спират водата на цялото село, ужас е. Оплакват се хората", добавя Иван Иванов.


В сградата на кметството се помещава и местното читалище, в което има библиотека и група за народни песни, в която пеят няколко възрастни жени, казва библиотекарката Мариета Георгиева:


"Разнообразна ни е литературата. Закупихме книги на наша писателка от Чипровци- Корнелия Павлова... Имаме група от самодейци, това са седем баби, които пеят. Празнуваме Ивановден по-тържествено. Посещаваме всеки именик и той ни черпи с вино, баница, посещаваме ги с музика. А по-късно на центъра на селото правим общоселско тържество."


Хора от Горна Лука също разказаха за живота в селото:


"Живее се много добре, всичко имаме- магазин, автобус един път на ден, идват пенсиите редовно, въздухът е чист... Нищо вярно няма, което казва господинът. Ако си по-добре финансово, ще живееш по-добре. Кой както може се спасява... Имаме хранителен магазин, това е добре... Всичко ни липсва, бих попитала защо на циганите дават детски, а на нашите българи не дават?... На едни пенсионери дават ядене без пари, а на други - не и това питам... Аз не получавам топъл обяд, вдовица съм..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52