"Предпочитаната професия е тази, която някак си винаги съм искал да работя. Всеки човек, който учи нещо, го учи с идеята след това да работи нещо, свързано с него... Аз никога не съм мислил за доходите си, когато съм избирал какво да уча. Аз съм мисли за това какво искам да правя и какво искам да постигна в живота си. В момента, в който станеш много добър в нещо, доходът неизбежно ще дойде. Светът има нужда от всякакви хора, които правят най-различни неща."
Ще продължат ли много работещи българи да избират чужбина и през новата 2023 година за бъдещата си професионална реализация- това попитахме още Боян Рашев.
"Нека си направят добре сметката, защото в момента в България има огромен недостиг на качествени работещи хора. Човек, ако има поне малко желание за работа и относително добро образование, със сигурност може да си изкарва достатъчно добри пари и у нас. В България условията за живот са доста добри, аз лично съм се върнал от Западна Европа, за да живея в България и в нито един момент не съм съжалявал за това“- подчерта Боян Рашев.
Какво се случва с бизнеса в Северозапада в началото на новата година? Недостигът на кадри продължава да бъде един от основните проблеми в смесеното българо-холандско дружество за производство на електронни и електромеханични продукти, пластмасови детайли, метални кутии и кабелни снопове със седалище в град Враца, каза Диана Върганова, управител на дружеството:
"Ние имахме на работа при нас две украинки, които заминаха за Ирландия, поради простата причина, че нашето правителство, както за всяко едно нещо и за емигрантите не разгледа по същество помощите... Хората трябва да проумеят, че без работа нищо не се получава и всяко нещо си има цена. Тези хора, които искат по-високо възнаграждение, могат да го получат навсякъде, но се изисква да положиш определен труд и да поемеш отговорност"- каза Диана Върганова.
Имат ли право на избор на работно място работещите в Северозападна България? Потърсихме за коментар Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана.
"30 години и повече ние нямаме заложени приоритети. Разбиваме сектор по сектор, деиндустриализирахме държавата и само говорим празни приказки. Ние се превърнахме в придатък на Европа с най-нискодоходните дейности. Не може днес да заваряваш или да пилиш с ъглошлайфа и да мислиш, че това ще ти донесе някакъв сериозен успех“- коментира Иван Сергисов.
По всичко личи, че IT секторът ще остане един от най-платените и през 2023 година. Това продължава да стимулира много млади хора от Северозападна България да се ориентират към него. Калоян Тодоров от Видин е специалист по IT технологии, който от години живее и работи в столицата.
"Секторът се развива доста добре. Това, според мен си остава на първа място в България като приличен начин да изкарваш добри средства. Мисля, че това е много добър избор за хората, които се интересуват от IT технологии като цяло."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..
5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца. "Тя се грижи за майката в..
Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...
Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик. Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене. Ангел Ангелов казва,..
Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция. Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени. Премиерът отчете свършеното до този..
Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..