„РитмиККа" от Хамбург е създаден на 10 януари 2014 година от ентусиазирани българи от българската общност, които имаха голямото желание да танцуват български танци. Започнах с 6 момичета, съставът мина през 56 души съответно до намаляването му по време на пандемията. Съставът разгърна своята популярност и създаде и детска танцова група, в която танцуват деца от 3 до 12-годишна възраст. В основния състав танцуват самодейци от ученици, студенти, работещи хора до пенсионери. Хващаме се заедно на хорото, което ни обединява веднъж в седмицата и чакаме следващата седмица, когато отново ще се хванем на хорото, отново ще изиграем нашите танцови комбинации или хореографии, за да можем да бъдем заедно и да можем да бъдем българи."
Част от танците, включени в програмата на "РитмиККа" са от Северняшката фолклорна област и по-конкретно от Видинския край. Сред тях е Влашка приказка – една хореография, която се ражда в сънищата на Камен Кунев, а след това става реалност, до която успяват да се докоснат много българи в различни кътчета на Европа.
„Реших да направя различни области в сферата на фолклорното танцово изкуство. Танцът Влашка приказка е много интересен като проект, защото преди 3 години го сънувах. Започнах да търся подходящата музика в интернет, която да наподобява тази, която беше в съня ми. Когато открих различни видове музика, реших от тях да обединя да стане наистина една огромна приказка. Като моята идея за Влашка приказка беше да олицетворя река Дунав, нейната красота, нейната разгърнатост над цяла Северна България. И това беше идеята, която търсех. И не случайно танцът е една изключителна танцова сюита от невероятни такти и разнообразна музика, събрани в близо 12 минути. Ние сме го танцували и извън границите на Германия – в Лондон го играхме и в Испания сме го танцували, и моите колеги, които танцуват и там развиват фолклора, специално ме поздравиха, защото не бяха виждали популярната сред обществото мексиканска вълна на българска народна музика."
През тази година "РитмиККа" ще зарадва със своите изпълнения публиката в Бремен и Берлин в Германия, а след това в Испания.
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...