Фотодокументална изложба "Памет за Радичков" ще бъде показана в Берковица по повод 19 години от смъртта на българския писател, драматург и сценарист. Изложбата включва материали от държавен архив – Монтана и ще бъде открита днес, 19 януари, от 16 часа в Къща музей "Иван Вазов" в града. Магьосникът на словото ни напусна на 21 януари 2004 година. Десетки училища, площади и улици са именувани на него. Изваяни са паметници, бюстове и барелефи, каза Калинка Петрова, уредник в музея:
"Съвременният български писател Йордан Радичков е роден през 1929 г. в малкото монтанско селце Калиманица. Той оставя богато творчество, предимно разкази и пиеси, публикувани от стотина издателства в чужбина. Всичките разкази са пропити с мъдрост, споделя самият Радичков. Неговите герои са различни: хора, птици, дървета, цветя, които гледат на света с детски очи. Кариерата му започва през 1959 г. със сборника разкази, озаглавен "Сърцето бие за хората". Известни са и следните сборници - "Ние, врабчетата", "Козя брада", "Свирепо настроение“, "Суматоха", "Януари". Негови пиеси са представяни в Австрия, Германия, Русия, Швейцария, САЩ, Дания. Номиниран е два пъти за Нобеловата награда в раздел "Литература", макар че и до днес България не е удостоена с нея."
Йордан Радичков е носител на множество европейски отличия и награди, между които в Италия и Швеция, Франция. През 1993 г. Радичков е включен в списъка на Международния съвет за детската книга. В края на 2003 г. му връчват и българската държавна награда, орден "Паисий Хилендарски”. Има връх, кръстен на негово име в Антарктика, допълва още Калинка Петрова.
"Ще завърша със силните думи на Йордан Радичков, казани за този красив и невероятен Северозапад: "Аз мисля, че моят роден край е уникален, а хората не знаят за него и аз съм длъжен чрез средствата на прозата да мога да разкажа повече за този край. За да могат повече хора да научат за него. Дълбоко в себе си съм убеден, че когато ние се обръщаме, когато записваме нещо на книга, по този начин ние му даваме безсмъртие."
Екипът на Държавен архив – Монтана събира цялата информация, фотографира обектите и ги подрежда в изложба, състояща се от десет табла, на които посетителите ще имат възможност да видят различните обекти, свързани с почитта към гениалния творец.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..