Фотодокументална изложба "Памет за Радичков" ще бъде показана в Берковица по повод 19 години от смъртта на българския писател, драматург и сценарист. Изложбата включва материали от държавен архив – Монтана и ще бъде открита днес, 19 януари, от 16 часа в Къща музей "Иван Вазов" в града. Магьосникът на словото ни напусна на 21 януари 2004 година. Десетки училища, площади и улици са именувани на него. Изваяни са паметници, бюстове и барелефи, каза Калинка Петрова, уредник в музея:
"Съвременният български писател Йордан Радичков е роден през 1929 г. в малкото монтанско селце Калиманица. Той оставя богато творчество, предимно разкази и пиеси, публикувани от стотина издателства в чужбина. Всичките разкази са пропити с мъдрост, споделя самият Радичков. Неговите герои са различни: хора, птици, дървета, цветя, които гледат на света с детски очи. Кариерата му започва през 1959 г. със сборника разкази, озаглавен "Сърцето бие за хората". Известни са и следните сборници - "Ние, врабчетата", "Козя брада", "Свирепо настроение“, "Суматоха", "Януари". Негови пиеси са представяни в Австрия, Германия, Русия, Швейцария, САЩ, Дания. Номиниран е два пъти за Нобеловата награда в раздел "Литература", макар че и до днес България не е удостоена с нея."
Йордан Радичков е носител на множество европейски отличия и награди, между които в Италия и Швеция, Франция. През 1993 г. Радичков е включен в списъка на Международния съвет за детската книга. В края на 2003 г. му връчват и българската държавна награда, орден "Паисий Хилендарски”. Има връх, кръстен на негово име в Антарктика, допълва още Калинка Петрова.
"Ще завърша със силните думи на Йордан Радичков, казани за този красив и невероятен Северозапад: "Аз мисля, че моят роден край е уникален, а хората не знаят за него и аз съм длъжен чрез средствата на прозата да мога да разкажа повече за този край. За да могат повече хора да научат за него. Дълбоко в себе си съм убеден, че когато ние се обръщаме, когато записваме нещо на книга, по този начин ние му даваме безсмъртие."
Екипът на Държавен архив – Монтана събира цялата информация, фотографира обектите и ги подрежда в изложба, състояща се от десет табла, на които посетителите ще имат възможност да видят различните обекти, свързани с почитта към гениалния творец.
От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават колко..
Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго. Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя. Това води..
Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..