Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусолог: Ваксинацията е първата стъпка в борбата с рака на шийката на матката

| обновено на 26.01.23 в 15:58
Снимка: БГНЕС

От 23 до 29 януари отбелязваме Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка. Заболяването е на второ място по разпространение сред жените в Европа. Всяка година се регистрират 33 000 нови случая, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова и поясни кой е причинителят на заболяването, както и какво се предприема в световен мащаб за неговото ограничаване:


"Ракът на шийката на матката продължава да бъде един изключително сериозен здравен проблем както в световен мащаб, така и в Европа, така и у нас. През 2020 година в света са регистрирани 604 000 нови случая и 342 000 смъртни случая. През 2018  година той е бил на четвърто място и като честота, и като причина за настъпване на смърт. По принцип тежестта е по-голяма в развиващите се страни. По отношение на Европа това е заболяването, което на второ място при жените между 15 и 44 години, като всяка година се диагностицират по 33 000 нови случая и по 15 000 смъртни случая. Смята се, че в Европа ежегодно повече от 325 млн. момичета и жени са в риск да развият това заболяване. Най-честият причинител в огромния брой от случаите е т.нар. човешки папилома вирус. Всъщност това е една група от различни типове вируси, около стотина, от тях поне 40 могат да инфектират половите органи и около 15 са тези, които могат да предизвикат раково образувание, при това не само в областта на шийката на матката, въпреки че това е една от най-честите изяви, а изобщо в аногениталната област. Предполага се, че той е един от най-честите причинители на рак в областта на главата и шията. Това е един вирус, който се разпространява доста лесно, но пък добрата новина е, че точно защото става дума за вирусен причинител, би могло да се работи много сериозно и в областта на профилактиката. Тук има разработена ваксина, поне три ваксини са лицензирани и в Европа, и в света. Вече има доста данни за високата ефективност на тази ваксина, така и за нейната безопасност. Така че в световен мащаб се работи доста сериозно за профилактика на това заболяване. Световната здравна организация има програма, която обхваща периода до 2030 година. Идеята е дотогава 90% от момичетата да бъдат защитени с тази ваксина. Прицелните групи са момичетата от 9 до 14 години, преди да бъдат сексуално активни, при които дозите са 2, при повече от 15 години дозите вече са три. В Европа редица онкологични дружества предлагат пълно изкореняване на рака на шийката на матката, като за тази цел ударението ще падне върху ваксинирането както на момичетата, така и на момчетата."


Проф. Радостина Александрова


В страните от Европейския съюз (ЕС) смъртността  от рак на шийката на матката бележи едно непрекъснато намаляване. Не така е обаче у нас. Средната смъртност в страната ни е по-висока от средната за ЕС, обясни вирусологът:


"Ние сме на трето място след Румъния и Молдова. Петгодишната преживяемост също е по-ниска. У нас годишно се регистрират някъде около 1100-1200 нови случая. Броят на смъртните случаи е300-400, което означава, че всеки ден една жена губи живота си поради рак на шийката на матката – едно заболяване, което на практика може да бъде предотвратено. Хубаво е, че я има тази Седмица, за да припомним, че начинът да се преборим с това заболяване, виждаме че човешките папилома вируси имат много лица, биха могли да причинят различни ракови заболявания, не само на шийката на матката. Но ако говорим за рака на шийката на матката, разбира се, че първата стъпка е ваксинацията, следващата стъпка са редовните прегледи и лечението, ако се появят предракови образувания. Всъщност това е също една благоприятна страна при това заболяване, че това може да се хване в изключително ранен стадий, още преди да е започнал самият раков процес. Така че това са възможностите, от които абсолютно всяка една жена трябва да се възползва, защото това в крайна сметка е дълг към самите нас и към хората, които обичаме и които ни обичат."


Проф. Александрова обясни също, че ваксината срещу рака на маточната шийка се прилага в редица европейски държави. В някои от тях покритието е над 80%, а в други дори и над 90 на сто. 


"В една от последните публикации, които четох в списание "Ваксини", беше точно за високата ефективност, за високата безопасност на тази ваксина. За това, че тя дава защита както по отношение на рака на шийката на матката, но също по отношение на пероралните инфекции, по отношение на аналните инфекции. За съжаление, това е един вирус, чието разпространение не можем да предотвратим с използването на предпазни средства, не във всички случаи това е възможно. Така че ваксината върши една изключително добра работа. Има данни вече за ефективността и по отношение на момчетата. Аз мисля, че е добре да говорим за ваксините, за инфекциите, ако щете и за раковите заболявания, и нека това да бъде един непрекъснат разговор, не просто в дните и седмиците, защото това наистина е важно." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зърнопроизводител: Ниските добиви ще смъкнат рентите

Отпуснатите от правителството 200 млн. лв. обезщетение от т.нар. "украинска помощ" вече са по сметките на земеделците. На среща с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и със земеделския министър Георги Тахов гилдията поиска писмени гаранции за възможностите и сроковете за изплащане на останалите 125 млн. лв. от договорените средства...

публикувано на 10.10.24 в 16:00
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Колкото по-топла е атмосферата, толкова по-обилни са валежите

Климатът не е постоянно явление. Той е непрекъснато променящо се във времето и пространството природно явление. Ние сме в период на увеличаване на температурите в глобален мащаб. В това отношение България, Балканския полуостров и Европа не правят изключение, заяви климатологът проф. Георги Рачев. "И оттук всеки си прави изводи, които са му..

публикувано на 10.10.24 в 15:59

Еколог от Мездра маркира екопътеки

Борислав Леонкев е добре познат турист, треньор по планинарство, секретар на туристическото дружество в Мездра допреди 1997 година. И сега продължава да организира преходи, а от 2021 година маркира пътеки. Иска да свърже всички селища в община Мездра. "Имам около 20 пътеки готови- просичане, маркиране и ще правя един кръг, както е Ел..

публикувано на 10.10.24 в 15:55

Нов живот за стари дървета в Крайдунавския парк във Видин

Днес говорим за добрия пример или както се казва - как от нищо можем да направим нещо. Поводът за това са две изсъхнали дървета в Крайдунавския парк на Видин , в района на Художествената галерия. Каква е тяхната история ни разказва Емилиян Евтимов , директор на Общинско предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство": "В първото каре до..

публикувано на 10.10.24 в 14:27

Държавен архив-Видин отбелязва Деня на архивиста с изложба и почетен знак за Светлана Кръстева

"В Държавен архив Видин се осъществява подбор, комплектуване, регистриране, обработване, съхраняване и предоставяне за използване на определените за постоянно запазване документи, както и научно-методическото ръководство и контрол на организацията на работата с документите в деловодствата и учрежденските архиви, тяхното опазване и използване." Това..

публикувано на 10.10.24 в 13:30

В "Музикална зона" на 10 октомври 2024 слушаме Джузепе Верди

На 10 октомври се навършват 211 г. от рождението на италианския оперен композитор Джузепе Верди.  И до ден днешен музикално-сценичните му произведения са неизменна част от оперния репертоар, като повечето от тях се превръщат в шедьоври. Звучат арии и номера из оперите "Травиата", "Риголето", "Аида", "Набуко", "Дон Карлос", "Трубадур"...

публикувано на 10.10.24 в 09:00

Борислав Вълов – актьорът от Монтана, който покорява сцената и социалните мрежи

Днес ви срещам с Борислав Вълов , актьор и инфлуенсър от Монтана, по-известен в социалните мрежи като Ей Бо . Борислав е горд със своите корени от Северозападния край, като смята, че те са важна част от идентичността му и оказват влияние върху неговия характер. Завършил е природо-математическата гимназия в Монтана, но пътят му го отвежда..

публикувано на 09.10.24 в 17:30