Обществено обсъждане за изменение на Общия устройствен план на Община Видин се проведе с цел промяна на предназначението на територията, на която се намира минералният извор до видинското село Градец – "Сондата" - от "обработваеми земеделски земи" в територия за "предимно производствени дейности". Целта е Община Видин да може да кандидатства за последващи действия за сондиране и изваждане на минералната вода на повърхността.
Арх. Митко Славчев е направил разработката на промяната на предназначението на имота:
"Такъв тип предназначение на територията не предполага директно разрешаване и предприемане на проектиране и строителство на каквото и да било, което е извън директното предназначение на територията – земеделска земя."
Изменението на плана ще бъде внесено за гласуване на заседание на Общински съвет – Видин, след което трябва да се изчака решение на Министерството на земеделието, с което се променя кадастралната карта и предназначението на територията, в която се намира минералното находище. Следва изработване на подробен устройствен план, с който се предвижда самото застрояване. Ще бъдат направени лабораторни изследвания, които ще покажат дали водата е годна за пиене и дали ще може да бъде бутилирана.
Румен Лилов- началник на отдел "Устройство на територията" в Община Видин заяви, че през 2020 година Общината е получила балнеоложка оценка от Министерството на здравеопазването за трите минерални извора в град Видин и селата Сланотрън и Градец. Тя е на база на лабораторни изследвания, които са правени преди години. Преди 1985 година за Сланотрън и Видин, а за Градец- през 1960 година.
"Тези два извора- в Сланотрън и във Видин, ние сме подготвили цялата документация за тях, тъй като там не беше необходимо преобразуване на земята, както тук го правим за Градец и сме подали документите в Басейнова дирекция- Плевен за разрешение за водоползване. Оттам очакваме да получим такова. След като приключим с процедурата за село Градец ще оформим пакета с документи и за село Градец и ще кандидатстваме и за него за получаване на такова разрешение за водоползване. След като получим разрешението за водоползване идва най-трудният момент- да намерим пари за сондиране, тъй като сондажите са дълбоководни и са между 1600 и 2000 метра под земята. За което ще е необходимо по 3 милиона за сондаж“, обясни Румен Лилов.
Ако средствата за тази цел бъдат осигурени, ще се пристъпи към самото сондиране. Тогава ще бъдат извършени нови лабораторни изследвания. От анализа на водата ще зависи дали тя ще бъде ползвана за бутилиране или за балнеология.
Жителите на село Градец желаят водата от този извор да се бутилира и да се направи балнеосанаториум, каза кметът на село Градец Илия Томов:
"Този извор ще има значение не само за село Градец, а и за община Видин."
Кметът на село Градец припомни, че сондажът е направен през 1960 година, изворът е термален с температура на водата 34-38 градуса. Изследванията от 1960 година показват, че водата става за пиене. Дебитът е бил 10 литра в секунда. Освен това на 50 метра дълбочина има подземна река, дълбока 4 метра, която извира от Връшка чука. Тръбите от сондажа минават през тази река. От нея също може да се бутилира трапезна вода, допълни Илия Томов.
На общественото обсъждане присъства и един от сондьорите работили на обекта през 1960 година- Тодор Станков:
"Ние разполагахме с къща до това място, където е правен сондажът... 1960 година завършихме сондажа. Аз бях втора смяна, когато избликна тази силна вода. Беше с много голям дебит... На това място също беше направена сграда, сграда с басейн. Водата беше толкова топла, че просто не можеше да си държиш ръката в нея. И е годна за пиене минерална вода..."
Общинският съветник Наталия Милкова, която работи в Регионалната здравна инспекция заяви на срещата, че в момента водата от извора не е годна за пиене:
"В момента водата не е годна за пиене. Тя има много амоняк в нея, има сяра. Ще трябва да се правят допълнителни сондажи, филтриране и т.н. Това е свързано с много големи инвестиции и така доста дългосрочни планове...."
Иван Попов, родом от Градец също припомни, че водата е ставала за пиене, а с годините минералната вода се е смесила с друга:
"Там, след като са корозирали тръбите, които са били поставени навремето при сондажа. Те са се прояли от високото съдържание на соли и се е смесило с по-високи сладководни води."
Тотка Илиева и Лидия Камарашка са жители на село Градец. Надяват се минералната им вода да бъде използвана отново:
"Дано да се случи, защото навремето е имало сграда с басейн и сме я ползвали доста години... Кой има проблеми със стомаха, ходи там да пие..."
Народният представител Любен Иванов днес съобщи, че очаква в оставащите дни до 3 февруари, министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова да даде отговор на въпроси, които е отправил по темата.
Любен Иванов пита:
- Депозирани ли са от Община Видин в Басейнова дирекция „Дунавски район“ проекти за разработване на находища на минерална вода в гр. Видин, с. Сланотрън и с. Градец?
- Община Видин направила ли е искане за издаване на разрешително за водовземане от трите минерални извора?
- Басейнова дирекция „Дунавски район“ давала ли е указание (или искала ли е по някакъв начин) от Община Видин последната да промени искането си: от искане за добив на минерални води на искане за добив на подземни води?
- Какво налага водата да бъде класифицирана като подземна, а не като минерална?
-Кога Басейнова дирекция „Дунавски район“ ще издаде исканото от Община Видин разрешително за водовземане за трите минерални извора в гр. Видин, в с. Сланотрън и в с. Градец?
Цялата тема може да чуете в звуковия файл.
Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..
Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..
Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..
Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..