"Трябва да се признае, че вследствие на много силния натиск и на представителните организации, в това число АИКБ, и на отделните предприятия, всяко от които има своите много сериозни проблеми. През изминалите две - три години, правителствата, макар и скърцайки със зъби и общо взето с неудоволствие, направиха някои промени в положителна посока. За съжаление, тези промени не са достатъчни. Цялата работа е в това, че България не е най-предпочитаната дестинация за чуждестранните работници. Много важно е, когато има хора, особено квалифицирани работници, които биха искали да работят в България, да се действа бързо."
Как реагира бизнесът, когато става въпрос за внос на работна сила от чужбина и пречка ли е езиковата бариера- това попитахме още доц. Теодор Дечев:
"Езиковата бариера, разбира се, че може да бъде пречка, но тези проблеми в крайна сметка се разрешават. Има много дейности, където не са необходими чак такива изключителни езикови познания, за да разбере човек какво трябва да направи и какво се иска от него."
Какво е равнището на безработица в Северозападна България към момента? 1760 са регистрираните безработни в Дирекция "Бюро по труда" (ДБТ) във Видин в края на миналата година, което е 6.13%. Анжела Каменова разговаря с Виолета Генчева, началник отдел "Активна политика на пазара на труда“ в ДБТ- Видин:
"Последният период, който ние сме отчели, се характеризира всъщност с едно по-слабо търсене на пазара на труда. Това са зимните месеци, през които наистина се намалява търсенето на работна сила. През месец декември 2022 година в ДБТ-Видин са обявени общо 129 свободни работни места. От тези места 71 са на първичния пазар на труда и 58 от тях са обявени по схема "Младежка заетост", която е по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси"."
Според Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана, проблемът с недостига на работна ръка не е от вчера, но като че ли, за съжаление, той все повече се задълбочава през годините.
"Проблемът е драстично сериозен. Преди повече от 40 години тук се обучаваха виетнамци, етиопци, кубинци, които включително работиха на различни места в различни големи заводи. Няма значение какво е било времето, важното е, че е имало възможност да се наемат хора от други държави, приятелски настроени към нас, които да се обучават, да работят и дори да създадат семейства. Този въпрос си има история и не като да откриваме топлата вода тепърва. Отделно от това е дали има мераклиии за такава дейност и такова идване в България. За най-голямо съжаление ние сме в дъното на класациите по всички категории в Европейския съюз, а който дойде тук, се интересува не само от заплатата, а и от социално-битовите условия и мисълта за утрешния ден"- поясни Иван Сергисов.
Какво мислят видинчани за облекчаването на условията за внос на работна сила от чужбина и притесняват ли се за работните си места- това проверихме в анкета:
"Те са прави, но лошото е, че в нашия град няма работа и младите хора си търсят на други места, защото те вече са с образование и си търсят подходяща работа. Аз мисля за нашите хора и искам те да са добре… Според мен проблемът е в това, че всеки град се спасява поотделно. Няма обща политика и общо, което да се каже. Младите пък въобще и не работят… Няма лошо, щом се я докарали дотам и нашите деца са свикнали до 40 години да ги дундуркаме, ще внасяме - нямаме друг избор."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Преди дни приключи мисията на Международния валутен фонд (МВФ) у нас. Препоръките на експертите са свързани със затягане на разходите за бюджета за догодина поне с 1%. Това трябва да стане чрез овладяване на ръста на заплатите в държавния сектор. Да отпадне максималният осигурителен праг и таванът на пенсиите, за да бъдат стимулирани хората да..
Може ли българското общество да излекува синдрома "детско насилие". Диагноза и рецепта написаха повече от 150 представители на държавни институции и неправителствени организации, които участваха в Националната кръгла маса на тема: "Насилието между деца". Дискусията е част от кампанията за преодоляване на агресията между подрастващи, която стартира..
"Не залагайте на хазарт старините ни!" - под това мото се провежда кампанията за пенсионната система на Сдружение "Солидарна България". Председателят на сдружението Ваня Григорова, Любомир Христов- доктор по икономика и Петър Витанов- член на Европейския парламент в мандат 2019-2024 коментираха заявените намерения за законодателни реформи в..
Екипът на Радио Видин гостува в село Габровница, което се намира на 13 км от Монтана. То е най-голямото село в община Монтана, 1080 са днес жителите му. 36 км е уличната мрежа. Безработицата е преодоляна, младите хора работят в предприятия в Монтана, в строителството, в чистотата, други работят в чужбина. Всички инвестират в домовете си и..
След началото на новия политически сезон електоралните нагласи сочат нарастваща интрига за второто място, но и за местата след него. Ако изборите бяха през септември, ГЕРБ щеше да получи почти 27 % подкрепа, докато ПП-ДБ, Възраждане и ДПС-Ново начало се движат на едно равнище с над 13,5 %. На политическата сцена прехвърчаха искри между Бойко..
Според КНСБ, съществуват скандални различия между цените, обявени от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), и крайните цени за потребителите. Разликата при някои продукти е 20-50-100%. Това заяви за БНР Виолета Иванова , заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. 30% е разликата при..
Как през следващите месеци ще се справим с процеса на преминаване от българския лев към еврото? Отговор дадоха представители на различни държавни институции и неправителствения сектор по време на информационни срещи във Враца и Монтана . Целта на инициативата е експерти да отговорят на всички въпроси и притеснения на българите и бизнеса по места...