"Започнахме с 5-6 декара за лична консумация и с течение на годините станаха 350 декара. Просто това перо трябваше да се поеме от някой и това бях аз... Поел съм изцяло отглеждането на лозята в Ново село, Неговановци и Флорентин..."
През 2012 години Михаил печели проект по мярка "Млад фермер" за възстановяване на местни лозя. Започва с 60 декара, вече са 340. Допреди две години 280 декара са били засадени с гъмза, но заради трудностите при отглеждането и трудната реализация изкореняват 100 и ги презасаждат с по-търсени сортове- каберне совиньон, мерло, мускат отонел, шардоне...
"За нас най-голям проблем като гроздопроизводители представлява реализацията на продукцията, затова се ориентирах към тези сортове..."
Михаил признава, че в началото не е подозирал, че трудностите са толкова много.
"Искам да съм оптимист, но в нашия регион е трудно с намирането на работна ръка, през последните години не останаха хора, които да работят на полето... Отначалото се виждаха трудности, но не бях отговорен аз за тези лозя, сега, когато отговорността е в мои ръце, е по-различно... Има трудности, много са, но най-големият проблем е работната ръка и реализацията... Избите вече имат собствени лозя и не изкупуват грозде, затова търсим решение- по други градове, на местния пазар...“
В далечните планове на Михаил е и изграждането на малка изба, но на този етап смята, че инвестицията е рискова.
"Това са други дълбоки води, в които трябва да навлезем и на този етап обмисляме... На този етап се въздържаме... Най-добре е да се затвори цикъла, въпреки че на този етап и пазарът на вино е сложен, и там не е лесно, но ... никъде не е лесно...“
Според Михаил в региона няма голямо противопоставяне между отделните браншове, всички изпитват трудности. Убеден е, че обединението е пътят на успеха:
"Това е правилната насока, може би всички браншове са свързани по някакъв начин. Трябва да има някакво обединение и да се търси решение за всеки отрасъл. В момента е горе-долу всеки за себе си, всеки се оправя както може... В лозарството основният приблем е работната ръка и реализацията на продукцията, но към момента не виждам решение, защото има румънско грозде, което се продава на местния пазар на по-ниска цена- това е проблем да реализираме нашата продукция...“
За празника Михаил поздрави всички ценители на виното и любовта.
"Те са свързани, нама как да ги отделим. Позитивното е, че сме живи, здрави, всеки си е намерил място под слънцето, което го устройва. Радвам се, че поне 4-5 месеца в годината успявам да давам работа на над 15 човека- хора, които са в нужда, това за мен е най-важното!"
"Преди винпромите се надпреварваха кой да вземе читава реколта... Нямаме изба, но при тази висока себестойност на гроздето и виното ще е непродаваемо... 10 пъти по-високо се субсидират румънските производители, не можем да се конкурираме... След 4 протеста бяхме подпомогнати с 60 евро на декар... Разходите скочиха на 800-900 лева на декар, няма как да се справим... Браншът си отива лозарския..."
Въпреки проблемите, Милка Велкова поздрави колегите си:
"Нека залравим всички проблеми. Поздравявам всички лозари, винари и ценители на българското вино. да вдигнем наздравици с българско вино и весел празник!"
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..