Празникът на Баба Марта, 1 март, наближава. Проверихме купуват ли видинчани мартеници и какви се търсят тази година- традиционните, от сплетени бели и червени конци или с вплетени елементи и фигури. Търговци има, все още не са много, но купувачите са малко. Хората казват, че ще си купят мартенички, когато наближи 1 март.
„По към първи си купувам. Купувам за приятелката, майка ми, семейството ми. За китката мартеници купувам... Аз ги правя. Слабо се търсят. Последно време купуват последните два дена, даже на първи е лудница. Нагласям се според търсенето. Един човек, ако е решил да купи и 10 лева да е, той ще купи. Но, ако не е решил, дърпа детето и казва: "Имаш от миналата година. Знаеш ли колко са в шкафа?". Това са мои наблюдения... Аз поне си правя и към края на месеца, малко преди Баба Марта, ги подарявам. Горе-долу повече към традиционните се привързвам... Вече съм си купила. Това си е наш традиционен празник и си го уважавам. Къщички съм си купила, ръчно изработени, много интересни. Ценя много ръчната изработка, тъй като с това се занимавам... По към първи март си купуваме. Трябва да са добре направени, материалът да е хубав. Да са ръчно направени даже е още по- хубаво...“, казаха видинчани какви предпочитания към мартеничките имат.
Търговците на мартеници излизат да предлагат пролетните символи от средата на февруари. Видинчани купуват сега предимно, за да изпратят и зарадват с червено-белите изделия своите роднини в чужбина преди 1 март. Изработката на традиционните символи на пролетта започва по-отрано.
От няколко години сплитането на червените и бели конци е хоби за Светослава Виткова. Казва, че моделите се раждат след като започне да работи. Предпочита да ги изработва от вълна, защото така се прави автентичната мартеница.
„Носят топлина, това е мое усещане. По магазините също има вълна и не е лоша, и е хубава за работа. Тези, които купуват по-рано, пращат и за САЩ, в Англия има много, в Германия, в Испания много пращат.“
Светослава Виткова има и постоянни клиенти. Всяка година им прави по нещо различно, така че да им достави удоволствие. Казва, че се купуват предимно гривни.
„Не може на едно елементче да сложиш от едната страна бял, от едната червен конец и да решиш, че е мартеница. Мартеницата е усукан бял и червен конец. Трябва да кажа и нещо друго - усукването на този бял и червен конец става наляво, което е свързано с движение на планети. Има си правила, които нашите прародители са ги знаели и са ги вложили в тази мартеница и ние сега с всички тия конци, къде са навързани, опошляваме най-хубавия ни празник, типично българския...“, каза още Светослава Виткова.
В изделията си е вплела различни елементи като паричка- за просперитет, подкова- за късмет и други.
В миналото мартеницата се е приемала като амулет, защитаващ от зли духове. Сега тя символизира идването на пролетта, но и днес хората вярват, че се носи за здраве.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..