STEM кабинети (от англ. Science - Technology - Engineering - Mathematics - обучение, което е фокусирано върху наука, технологии, инженерство и математика - бел.ред.) може да има във всяко общинско или държавно училище, независимо в кое населено място е то. Така всяко дете ще има възможност да учи в среда с модерно оборудване, да се докосне и да работи с бързо развиващите се технологии. Това стана ясно на работната среща на директори на учебни заведения с министъра на образованието и науката проф. Сашо Пенов. От ведомството дадоха насоки как училищата могат да се модернизират по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Над 90 ученици учат в Професионална гимназия „Васил Левски“ в Мездра. Училището няма STEM кабинет и това е една нова възможност да се създаде, нещо необходимо и задължително в днешната образователна система, казва директорът Мирослав Павлов:
"Всяко училище ще получи определена сума за изграждане на STEM кабинети и центрове. Хубавото е, че няма да има проектно начало, което помага малките училища да направят предложение какво да съдържа техният STEM център. Беше изключително полезно... Нашата гимназия се насочва към математика и информатика, и другият сегмент е роботика. Ще уточним с колегите какви да бъдат параметрите... Хубавото е, че до 45% от общата сума ще бъде строително-монтажни работи, а 55% е сума за техника..."
Ръководството на Основно училище „Н. Й. Вапцаров“ в Селановци си поставя за цел да се участва в инициативата и да изгради STEM кабинет, казва директорът Надя Ставрева:
"Плануваме да преобразуваме два кабинета в STEM лаборатории, с насоченост математика и природни науки и ако може и кът за изкуства... Надяваме се да осъществим плановете си... На база брой ученици се получават средства... През месец март ще се стартира и ще имаме три месеца да подготвим документите си."
Профилирана природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ще разширява дейността си със STEM обучение, в училището има изграден кабинет, към момента учениците са 466 – казва директорът Ивайло Милушев:
"Ние сме минали първия етап, сега продължаваме като ще разширим дейността, свързана със STEM центъра и да дегитализираме повече учебни стаи, и да бъдат оборудвани със съвременна техника. Целта е в залите да има смарт телевизори. Сега обмисляме нещата..."
Общо 73-ма ученици посещават Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Димово. Основната цел на педагогическия персонал е да помогне на децата да разгърнат потенциала си и да придобият множество компетентности, а това ще се случи още по-добре с изграждането на STEM кабинет, казва заместник-директорът Полина Аспарухова:
"Това трябва да се обмисли с целия педагогически състав, имаме време.. За сега нямаме идея, но ще се обсъди от всички колеги... Приветствам тази идея на МОН, хубаво е във всяко училище да има модерна база, независимо дали е малко или голямо училище."
Министерството на образованието и науката (МОН) предвижда над половин милиард лева (576 151 100 лв.) за модернизацията на учебните заведения.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..