Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уролог: Обръщайте внимание на всяко смущение в уринирането

Снимка: Личен архив

След сърдечносъдовите заболявания, дихателните и уринарните инфекции са едни от най-честите причини за смърт на възрастните хора. Това каза в „Направление здраве“ урологът от столичната Сити Клиник д-р Николай Милушев и призова симптомите да не се подценяват. Специалистът посочи и най-честите рискови фактори за развитие на уринарни инфекции:


"Основните фактори са най-честите неща, които ни се случват в живота. Това е естествено сексът като основен преносител на инфекции между мъжете и жените. Също така различни битови и хигиенни грешки – неправилно измиване, неправилни хигиенни навици, неправилно пране на дрехи, изобщо много фактори, които могат да доведат до бактериално замърсяване на половите ни органи, а оттам и на пикочната система. Всички знаем, че и при мъжа, и при жената пикочната и половата система са доста интимно свързани, много близки… Също така много често става въпрос за вирусни инфекции, за различни бактериални инфекции, които засягат други органи и системи и по кръвен път стигат до пикочните ни пътища или по лимфен път. Много чест проблем при съвременните хора е т. нар. стрес колит или синдром на раздразненото черво и много други термини се използват за това заболяване, защото то се дължи на неправилното хранене, на стреса, на който е подложен съвременният човек, на многото полуфабрикати и други храни, които се използват с консерванти, на системна злоупотреба с алкохол. Това води до нарушаване на чревния баланс на микроорганизми, на микробиома на тялото ни, който съответно променя цялостно и имунната ни система и създава предпоставки за т. нар синдром на пропускливите черва, тоест поради нарушената имунна защита на пропускливост на червата по лимфен път болестотворни бактерии преминават в съседни органи и системи. Така че пътищата са много, уринарните инфекции са широко разпространени."


Мъжете и жените са еднакво засегнати от уринарни инфекции, но мъжете не си обръщат достатъчно внимание и се притесняват да потърсят лекарска помощ, обясни д-р Милушев:


"Мъжете по-малко си обръщат внимание или повече се страхуват от лекари, но много често се случва ситуацията жената страда от 4 рецидиви на цистит, дори лекарят да каже мъжът да си направи преглед, той казва: "Не, нищо ми няма, оправяй се, лекувай се". Има един страх у мъжете от лекари, особено от уролози. Урологичният преглед се представя в техните фантазии като нещо много страшно, което е абсолютно невярно, защото при съвременната апаратура няма никаква болка, никакви действия, които да накърняват мъжкото самочувствие или достойнство. Така че няма никакъв проблем да отидете на уролог, да не говорим, че това трябва да се случва поне веднъж годишно." 


Специалистът посочи също при какви симптоми е необходимо да се потърси помощта на лекар уролог:


"Всякакви отклонения от нормалното уриниране. От по-често уриниране, до симптоми на тежък цистит със силни болки, кръв в урината  и т.н., изобщо всяко смущение в уринирането би трябвало да ни накара да си обърнем внимание. Изобщо колкото по-рано дадем значение на сигналите, които ни изпраща тялото, толкова по-лесно ще се отървем от болестите. Хубаво е да не се запуска тялото до такава степен, че след това лекарят да не знае откъде да започне лечението. Трябва да се лекуват още в самото начало болестите, за да се постигне едно добро здраве и бързо възстановяване."


За да бъде лечението навременно, всеки човек е необходимо да провежда редовни профилактични прегледи: 


"Поне веднъж годишно трябва да се прави профилактичен преглед. В крайна сметка препоръката ми е да бъде на 6 месеца профилактиката, защото дори и най-лошите заболявания за 6 месеца не могат да се развият чак толкова много, че да станат невъзможни за лечение и съответно това би била една навременна и добра грижа за здравето ни. На всеки човек препоръчвам на 6 месеца да си направи една рентгенова снимка на белия дроб, консултация с кардиолог, уролог и гастроентеролог. Оттам вече да се направят изследванията, които тези специалисти препоръчват, и, ако се намери нещо, което е като отклонение от нормата и т.н., да се направят допълнителни консултации с други специалисти. Запомнете, че вашето джипи е длъжно веднъж годишно да ви предостави направления за такива изследвания, които може да си направите без специално да отделяте кой знае какви средства от бюджета си, просто си търсете това, което ви се полага."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18