Братя и сестри,
Първата неделя на Великия пост се празнува като Тържество на Православието. Празникът е учреден през 842 година, след окончателната победа над ереста на иконоборството на Седмия вселенски събор през VIII век.
Ние се питаме защо Православието отбелязва толкова тържествено именно победата над иконоборската ерес. Иконата не е само обикновен образ, нито декорация, нито дори илюстрация на Свещеното Писание. Тя е нещо по-голямо, велико. Тя е обект на почитание и органична част на богослужебния живот. Тя е съзерцаване на небесния свят. Иконата не изобразява, тя явява. Тя ни помага да станем причастни към небесния свят. Такава е и целта на иконата - нейното "откровение" е винаги диалог.
Малко прах от този свят, дъска, няколко цвята, няколко линии и красотата е тук. В грандиозната си цялост, иконата е виждане на невидимите неща.
Църквата проповядва едновременно с думи и образи. Първообразна иконата е Сам Христос. Апостол Павел ни дава израза, който е христологическото основание на иконата: "Христос е образ (εỉκόν- икона) на невидимия Бог" (Кол. 1:15).
Братя и сестри,
Има осквернени икони, изпочупени и обезобразени от човешка злоба, и те ни стават толкова скъпи, сякаш са мъченици; иска ни се да защитим такива икони, да ги обкръжим с любов, да ги опазим, защото са толкова пострадали от човешката неправда. А най-вълнуващата Божия икона е човекът. Ние трябва да отразяваме като в огледало славата Господня. Нека да гледаме един на друг като на икона на Бога и когато видим, че някой от нас е обезобразен от греха, когато е ранен, когато е толкова трудно да прозрем в него красотата и Божията слава, тогава трябва дълбоко да се вгледаме в този свят и осквернен образ, тогава трябва да вложим всичките си усилия, цялата си любов и благоговение, за да може иконата, нарисувана не върху дърво, а в душата на човека, да се очисти, изцели, да се освети отново и да стане икона на Божията слава. Амин.
В рубриката "Съвременна Библия" – в Канада има такава комисия! "Специална съвместна комисия за медицинско умъртвяване" (Special Joint Committee on Medical Assistance in Dying).Тази седмица комисията представи доклад от 23 точки в долната камара на Канадския парламент. Какъв е главният предмет на доклада, можете да разберете ако чуете това издание на "Съвременна Библия".
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..