Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Певецът Любен Захариев: Народната музика е визитката на българите пред света

3
Снимка: радио Видин

В това издание на "Калейдоскоп" гостува Любен Захариев, известен изпълнител на народни песни и виртуозен акордеонист. Той  е роден на 20 септември 1952 г. в село Винарово, което съхранява и днес традициите от миналото, село, което и днес е живо, в него живеят млади хора, а в читалището има няколко фолклорни групи. В рода на неговия баща има много музиканти, които свирят най-вече на духови инструменти, той обаче се ориентира към акордеона. От 13 години свири и пее народна музика. И така вече 53 години.


Основното си образование получава в училището в село Винарово, след 8. клас учи в Професионално техническо училище. Следва задължителната тогава казарма и работа като самодеец. От 1975 г. е постоянен участник като солист и солов изпълнител в изявите на ансамбъла "Дунав",  където от 1978 г. е назначен на постоянна работа. През годините е ръководител и корепетитор на много читалищни самодейни хорове и песенни формации. Работи и в  оркестър "Видин" с Вени Петков и участва в много семейни и обществени празници и чествания.


Любими на поколения българи са песните му – "Кога зората зазори", "Лале ли си, зюмбюл ли си?" "Нали ти рекох, Тодоро", "Зоро ле, Зоро", "Колко Стоян е хубавец", "Чие е това момиче", "Дунаве, бели Дунаве" и др. Любен Захариев е записвал народни песни в БНР, БНТ, в регионални радиа и телевизии и чужди медии. Има и издаден компакт диск, както и компакт диск в Румъния, заедно с румънска фолклорна изпълнителка.


През 2018 г. е удостоен със званието "Почетен гражданин" на Видин, отличие, с което се гордее.


СЕМЕЙСТВОТО

"Баща ми беше много музикален, Бог да го прости! И пееше като се съберат в компании. От рода му имаше музиканти... Първи братовчед на баща ми беше диригент в Силистра на духов оркестър... Тогава имаше три оркестъра във Винарово, едните свиреха на единия площад, другият оркестър на центъра на селото, беше оживено, селото наброяваше 2500 жители, когато аз бях дете.

С духовата музика се чувстваш на празник, създава празнично настроение… А от страна на майка ми са свирели на дудучета, дядо ми е бил от Трън и е свирил на дудуче. За съжаление нямах учител, който да ме научи в началото как да си държа ръката, на нотите.“


НАГРАДАТА

"Най-важната награда за мен е наградата на слушателите и зрителите. И  най-много, като се сетя, когато имаше увеселения като сватби, кръщенета, новобрански и като си ида на село по няколко коли чакат да запишат дата за своето тържество. Сега много рядко ме търсят за подобни тържества.“


АНПТ "ДУНАВ"

"С Генчо Генчев записахме много обработени народни песни. Доста неща оставихме в златния фонд на БНР. Първите ми записи бяха с ансамбъл "Дунав" и след това записите в радиото. Доста песни записах в радиото и те се харесват от хората... Основно се учех от Кайчо Каменов, който има неповторим стил, и без да искам изградих свой собствен стил.“


Целият разговор с Любен Захариев чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46