"...Вертолетът е труден за управление, защото той се поддава на атмосферните условия, най-вече на вятъра... Имал съм много опасни ситуации, включително с първия демократичен президент на България Жельо Желев. Бях началник щаб тогава на ескадрилата, и вечерно време ме вдигнаха от вкъщи. На Богоявление на 6 януари, на Елхово, по традиция се хвърля кръст в река Тунджа. Там мостът е въжен, попът хвърля кръста, хората се надвесват и мостът се преобръща. Бяха се издавали много хора там. Председател на Народното събрание тогава беше Благовест Сендов, той взима "випаджийския" вертолет от София и отива да изказва съболезнования. Президентът Жельо Желев решава и той, обаче няма с какво... Вдигат нашия дежурен екипаж. Отделно има резервен екипаж, в 9 ч. вечерта първият екипаж закарал в Безмер, обаче вечерно време, когато да го приберат обратно, времето се влошава. Командирът на екипажа нямаше съответната подготовка да лети във всякакви условия. Моята подготовка беше "Първи" клас, и тогава излетяхме... Има едни Светиилийски възвишения, там се разклати осезаемо хеликоптерът, отказа десния двигател. Единият двигател буквално веднага излезе на максимален режим, а в такава ситуация той може да лети 10 м. И така леко- полеко се прибрахме на Безмер. Моите командири се обадиха и викат: "Взимаш другия вертолет и прибираш президента за София"- спомня си Неофит Крумов.
В същото време друг мъж, който се представя за ген Владимиров, шеф на НСО, издава команда да не се лети към София, а да се качне в Пловдив, защото президентът има мериоприятие в Бачковския манастир:
"Излетяхме от Безмер и тръгнахме за Пловдив, около Чирпан времето беше добро. ...После- мъгла и пилотирането става само по прибори, и докладвам там. Добре, че гражданското летище имаше, и сега имат система за сляпо кацане- една бягаща светлина. Бяха я пуснали на 100 % и светеше много силно. На 50 м.- чак тогава над летището проблеснаха тези светлини и така кацнахме на летището с президента. Хиляди благодарности и така нататък, за нас беше важното, че изпълнихме задачата, така, както трябва".
Неофит Крумов е участвал и в спасителната мисия след земетресението през 99-та година в Турция.
"99-та година, ноември месец беше, в град Гьолджюк, който е на 150 км. югоизточно от Истанбул, става голямо земетресение и от правителството решават да изпратят помощ, бях единият от избраните. Кацнахме на Истанбул, там бяхме малко атракция, като влязохме на аерогарата, с кучето, с всичко. Снимки ни правиха хората, а ние бяхме с камуфлажни облекла, времето беше студено. На другия ден излетяхме за мястото, дадоха ни един пилот, който разбираше и руски, и комуникирахме с него. Кацнахме на едно игрище. Първата вечер спахме в хеликоптера, после направиха палатки. Земетресението беше много страшно, гледахме 7-8 - етажни блокове, над земята бяха останали по 2-3 етажа, другото всичко беше потънало в земята, пътищата напукани... Докато бяхме там, хора, които бяха частично здрави, ги карахме за Истанбул. На ден сме правили по 2-3 курса. В този град Гьолджюк изкарахме 18 дена. На МИ-17 бях там. Избягвахме да взимаме храна от хигиенна гледна точка, независимо, че беше студено, се чувстваше миризмата на разложени тела... Като си свършихме работата там трябваше да получим разрешение да напуснем този град, а разрешението го дава градоначалникът- той подписа разрешителното и тръгнахме..."
До ден днешен Неофит Крумов подържа връзки с пилоти, които е обучавал като инструктор и се радва на техните успехи. Сред тях са генерал Петьо Мирчев- зам. командир на българска авиация и Филип Ангелов- командир на транспортната база в Доброславци.
Чуйте повече в звуковия файл.Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев - "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..
Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..
Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..