Алманахът съдържа материали, публикувани на страниците на вестника през неговото над 30-годишно съществуване. Сред авторите са проф. Андрей Пантев, Тодор Диков, Светлана Кръстева, Рачо Миланов, Генади Вълчев, проф. Дойно Донев, Христо Лишков, свещеноиконом Йордан Василев. Посветен е както на Трети пехотен Бдински полк, така и на 110 години от Балканската войска, обясни Роберт Николаев:
"В книгата е събрана последователно и хронологично цялата история на полка от неговото създаване с указ №41 на княз Александър Батенберг от 1884 година. Уводната статия към книгата е на нашия съгражданин и познат историк проф. Андрей Пантев. Също така книгата съдържа и първата написана история, чийто автор е майор Иван Диков. Тя е издание на Трети пехотен Бдински полк от 1899 година. Освен това проследява хронологично участието на бдинци във войните, като започнем със Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световна война, където бдинци проявяват нечувана храброст и много от тях записват имената си в историята. Също в алманаха ще могат да се открият имената и портрети на всички командири на полка и на много от командирите на дружини.
В книгата могат да бъдат прочетени някои любопитни истории, които хората вече знаят, и други, които не са толкова популярни, обясни издателят:
"Държа да акцентирам върху материалите, свързани със защитата на Видин още през Сръбско-българската война, които разказват историята за капитан Атанас Узунов и спасителя на Видин от сръбска окупация мичман Владимир Люцки, който със своето корабче по Дунав снабдява града с провизии. Едва ли много хора знаят, че те двамата са първите почетни граждани на Видин, обявени с постановление №39 от 2 април 1886 година от Видинския градски общински съвет.“
Любопитство предизвикват и историите, разказващи за жени от Видинския край, участвали в сраженията, редом с мъжете, разказа още Роберт Николаев:
"Йонка Маркова от село Бойница, Кулско, известна като Йона Мъжката, която е опълченка още в Руско-турската освободителна война, след това доброволка в Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна. Едва ли много хора знаят коя е Софица Хаджицанова, която е потомка на големия Шишманов род. Софица Хаджицанова е милосърдна сестра, спасила много ранени и пострадали при обсадата на Видни и сраженията през Сръбско-българската война от 1885 година. Тя е отличена с почетния знак "Червен кръст", но тя е и първата жена в България, наградена от княз Батенберг със сребърен войнишки кръст "За храброст" за проявеното безстрашие, а Народното събрание ѝ отпуска пожизнена пенсия…"
В алманаха е поместена и историята на бойния марш на Трети пехотен Бдински полк. Мобилизираният учител Никола Попов пише стихотворението си „На бдинци“ през 1917 година, а капел майсторът на полка Боньо Кирчев сътворява музиката.
Чуйте повече в звуковия файл.
Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...
Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...
Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..
Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..
Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..
Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..
Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..