Алманахът съдържа материали, публикувани на страниците на вестника през неговото над 30-годишно съществуване. Сред авторите са проф. Андрей Пантев, Тодор Диков, Светлана Кръстева, Рачо Миланов, Генади Вълчев, проф. Дойно Донев, Христо Лишков, свещеноиконом Йордан Василев. Посветен е както на Трети пехотен Бдински полк, така и на 110 години от Балканската войска, обясни Роберт Николаев:
"В книгата е събрана последователно и хронологично цялата история на полка от неговото създаване с указ №41 на княз Александър Батенберг от 1884 година. Уводната статия към книгата е на нашия съгражданин и познат историк проф. Андрей Пантев. Също така книгата съдържа и първата написана история, чийто автор е майор Иван Диков. Тя е издание на Трети пехотен Бдински полк от 1899 година. Освен това проследява хронологично участието на бдинци във войните, като започнем със Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световна война, където бдинци проявяват нечувана храброст и много от тях записват имената си в историята. Също в алманаха ще могат да се открият имената и портрети на всички командири на полка и на много от командирите на дружини.
В книгата могат да бъдат прочетени някои любопитни истории, които хората вече знаят, и други, които не са толкова популярни, обясни издателят:
"Държа да акцентирам върху материалите, свързани със защитата на Видин още през Сръбско-българската война, които разказват историята за капитан Атанас Узунов и спасителя на Видин от сръбска окупация мичман Владимир Люцки, който със своето корабче по Дунав снабдява града с провизии. Едва ли много хора знаят, че те двамата са първите почетни граждани на Видин, обявени с постановление №39 от 2 април 1886 година от Видинския градски общински съвет.“
Любопитство предизвикват и историите, разказващи за жени от Видинския край, участвали в сраженията, редом с мъжете, разказа още Роберт Николаев:
"Йонка Маркова от село Бойница, Кулско, известна като Йона Мъжката, която е опълченка още в Руско-турската освободителна война, след това доброволка в Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна. Едва ли много хора знаят коя е Софица Хаджицанова, която е потомка на големия Шишманов род. Софица Хаджицанова е милосърдна сестра, спасила много ранени и пострадали при обсадата на Видни и сраженията през Сръбско-българската война от 1885 година. Тя е отличена с почетния знак "Червен кръст", но тя е и първата жена в България, наградена от княз Батенберг със сребърен войнишки кръст "За храброст" за проявеното безстрашие, а Народното събрание ѝ отпуска пожизнена пенсия…"
В алманаха е поместена и историята на бойния марш на Трети пехотен Бдински полк. Мобилизираният учител Никола Попов пише стихотворението си „На бдинци“ през 1917 година, а капел майсторът на полка Боньо Кирчев сътворява музиката.
Чуйте повече в звуковия файл.
Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..
Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..
В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..
В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..
9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..
Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..
Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..