Иновативна платформа развива нови практики в полза на приобщаващото образование. Тя е предназначена както за учители и специалисти, така и за родители и деца. Целта на портала ПРИОБЩИ.СЕ е да се обменя лесно и достъпно информация и добри практики, каза Ива Бонева, доктор по педагогика и изпълнителен директор на Сдружението за споделено учене „ЕЛА“.
"Идеята беше да съберем всички ресурси и идеи за приобщаващото образование, то тогава не беше така популярно. Всъщност резултатът надмина очакванията ни. Ние го разделихме на три - за учители, родители и специалисти. Всеки може да влезе през съответния вход, да го кажем така, като ние там вече сме качили много различни статии, част от които преводни, със специалисти, с които сме работили от университета във Вашингтон, в Атланта, Великобритания и САЩ, с които работихме в рамките на програмата "Едно училище за всички". След това направихме няколко конференции, материалите от които качихме там. Хората доброволно ни изпращат свои добри практики, които спомагат за създаване на приобщаваща среда в училище, имаме качени и доста видеа, също с български учители и специалисти и хората го ползват до ден днешен."
Платформата предлага и ресурс за социално-емоционално учене, както и конкретни техники и инструменти в клас. Пример за това е „емоциометърът“, който представлява табло, разделено на четири квадранта, в които всяко дете, като влезе в класната стая, може да отбележи как се чувства. Тази своеобразна игра помага на учениците да се научат да разпознават, категоризират и владеят собствените си емоции.
Според Ива Бонева промяната в поколенията е причината, която изисква много бърза и навременна реакция от страна на специалистите.
"Те са много различни от предишното поколение и от нас, и от младите след нас. Те имат способността много бързо да прегледат огромен обем информация, да синтезират, много по-трудно им е обаче да се съсредоточват, да анализират информация. Те са други деца, за тях училището вече не е просто източник на знания - то е място, в което те трябва да се научат да общуват, да се спогаждат, да бъдат отговорни един към друг, към себе си, към околните. Всичко това иска и нов начин на работа на преподавателите, на възрастните около тях. Променя се светът и децата в него и ние трябва да сме достатъчно бързи да успяваме."
Всеки, който иска да изпрати свой материал или да сподели опит от практиката си, може да изпрати информация за това на портала ПРИОБЩИ.СЕ.
Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси. Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..
От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността..
Петото издание на Летните музикални празници беше открито снощи във Видин с оперетата "Прилепът". Сцената пред "Стамбол капия" ще посрещне още две музикални вечери – концерта "Магията на операта" на 10 юли (четвъртък) и спектакъла "Звездите на оперетата" в събота, 12 юли. На сцената ще излязат някои от най-изявените български оперни..
Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..
Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин. В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея най-важното за..
Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село. Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..
4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци. Работилницата се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..