Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правилната резитба и добрата грижа за овошките гарантира много плод

Снимка: Радио Видин


Последни дни, в които се извършва зимната резитба при овошките. Има ли тънкости и кои са основните моменти- в "Земята, която ни храни" практически съвети дава агрономът Иван Попов. 


Бъдещото плодородие на дръвчето зависи от много фактори, кото се започне с оформянето на короната. Важно е този, който извършва резитбата, да разпознава плодните и растежните пъпки, от значение е ъгълът, под който се правят срезовете, от значение са и инструментите, които се използват: 


"Резитбата започва още след листопада. Започва се с ранноцъфтящите... Важно е да се оформи корона, която да носи плода... Всеки, който извършва резитба, трябва да познава плодните пъпки и растежните и да знае как да натовари растението... Ако силно е влязъл в структурата на дървото със силна резитба, то реагира с буен растеж и става като метла... 


... Важно е да се постигне баланс между растеж и плододаване... Да не се оставят чепове, да се реже близко до по-дебел клон или до стъблото- там, откъдето се разклонява всеки клон. Когато е така, дървото започва постепенно да затваря раната, а когато е на чеп- не позволява да зарасне... Наклонът е добре да е обратен на клона. Резитбата започва от клоните от по-нисш порядък...


... Винаги е добре да се прави гладък отрез. Трябва да се внимава при отрез на по-дебели клони, да не се охлузи кората... Ако има разкъсвания на дървото, за да може дървото да преодолее по-добре, трябва да се заглади периферията с остър нож и стопанинът да не чака да засъхне раната... Отворената рана е вход за неприятели. Ако е с блажна боя, след време тя се напуква и опада, след което започват гнилостни проблеми... Ако няма замазка, препоръчвам лепило за дърво или боя на водна основа... След известно време е добре да се повтори – тогава човек ще се радва на добро затваряне на раната и жизненост на дървото... 


... При стари дървета може да се направи подмладяваща резитба, важно е обаче да знаем на каква подложка е присадено самото дръвче, защото по-слабата коренова система, която е по-повърхностна, не би издържала големи засушавания и голяма корона... Когато това не е съобразено, дървото започва да страда... Не бива да се маха и дребната обрастваща дървесина по водещите клони, за да не се предизвиква силен растеж..."- каза специалистът. 


Време е за подрязването на малините, като там се премахват старите по-грапави стебла, оставят се миналогодишните. Кои са тънкостите при  ашладисването и пръскането на овошките- чуйте в звуковия файл.


Със сравнително ниски температури започна март. Очакванията на синоптиците са женският месец да е с валежи под средните количества и средни температури около климатичните норми. Очакваните максимални температури ще са между 9 и 13 градуса, а минималните - от минус 1 до 3 градуса. 

...Тази седмица се очаква температурите да са над климатичните норми и над биологичния минимум за зимните житни култури... Повишение на температурите и активизиране на вегетационните процеси при есенните посеви и трайните насаждения се очаква през първата половина на третото десетдневие. В края на март при пшеницата и ечемика ще преобладава фаза "братене". При овощните култури ще протичат различни фази- от набъбване и разпукване на плодните пъпки до цветен бутон, цъфтеж и формиране на завърз при ранноцъфтящите костилкови видове кайсии и праскова. Очакваните валежи ще увеличат почвените влагозапаси в 100-сантиметровия слой. По-подходящи условия за извършване на предцъфтежни растително-защитни пръскания при овошките ще има през втората половина от първото десетдневие. Повишеното съдържание на влага в горните почвени слоеве ще ограничава провеждането на предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване с ранни пролетни култури. В края на март започва агротехническия срок за сеитбата на слънчогледа", посочи Леночка Ангелова, директор на ХМО-Монтана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В мездренско училище си възстановиха библиотеката

Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..

публикувано на 17.12.24 в 15:05

Д-р Надя Борисова, ортодонт: Профилактиката е инвестиция в здравето на децата

Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..

публикувано на 17.12.24 в 12:40

Увеличават местни такси и цени на услуги в община Видин

Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година.   По-голяма част от..

публикувано на 17.12.24 в 12:30

Ученици представят коледна пиеса във Враца

Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва  Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..

публикувано на 17.12.24 в 12:00

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Така е и във видинското село Рупци. В центъра на селото, в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние...

публикувано на 16.12.24 в 13:58