Бъдещото плодородие на дръвчето зависи от много фактори, кото се започне с оформянето на короната. Важно е този, който извършва резитбата, да разпознава плодните и растежните пъпки, от значение е ъгълът, под който се правят срезовете, от значение са и инструментите, които се използват:
"Резитбата започва още след листопада. Започва се с ранноцъфтящите... Важно е да се оформи корона, която да носи плода... Всеки, който извършва резитба, трябва да познава плодните пъпки и растежните и да знае как да натовари растението... Ако силно е влязъл в структурата на дървото със силна резитба, то реагира с буен растеж и става като метла...
... Важно е да се постигне баланс между растеж и плододаване... Да не се оставят чепове, да се реже близко до по-дебел клон или до стъблото- там, откъдето се разклонява всеки клон. Когато е така, дървото започва постепенно да затваря раната, а когато е на чеп- не позволява да зарасне... Наклонът е добре да е обратен на клона. Резитбата започва от клоните от по-нисш порядък...
... Винаги е добре да се прави гладък отрез. Трябва да се внимава при отрез на по-дебели клони, да не се охлузи кората... Ако има разкъсвания на дървото, за да може дървото да преодолее по-добре, трябва да се заглади периферията с остър нож и стопанинът да не чака да засъхне раната... Отворената рана е вход за неприятели. Ако е с блажна боя, след време тя се напуква и опада, след което започват гнилостни проблеми... Ако няма замазка, препоръчвам лепило за дърво или боя на водна основа... След известно време е добре да се повтори – тогава човек ще се радва на добро затваряне на раната и жизненост на дървото...
... При стари дървета може да се направи подмладяваща резитба, важно е обаче да знаем на каква подложка е присадено самото дръвче, защото по-слабата коренова система, която е по-повърхностна, не би издържала големи засушавания и голяма корона... Когато това не е съобразено, дървото започва да страда... Не бива да се маха и дребната обрастваща дървесина по водещите клони, за да не се предизвиква силен растеж..."- каза специалистът.
Време е за подрязването на малините, като там се премахват старите по-грапави стебла, оставят се миналогодишните. Кои са тънкостите при ашладисването и пръскането на овошките- чуйте в звуковия файл.
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..
Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът Христо Божков :..
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна..