Липсата на кадри и затрудненият достъп до първична медицинска помощ са основните проблеми, установени във Видинска област. Лекари и медицински сестри не достигат, а едно от възможните решения е такива да се подготвят в Крайова, Румъния, каквато практика съществуваше допреди няколко години, обясни регионалният координатор по проекта „Активни граждани за местни и национални реформи в здравеопазването“ и автор на регионалната карта Валери Недялков. Достъпът до медицинска помощ е затруднен в малките населени места поради лошото състояние на инфраструктурата и на транспортната мрежа. Личните лекари посещават селата по график. Спешно и необходимо е да се предприемат действия за решаване на този проблем, смятат от организацията. Като положителна посочват идеята на сдружение "Северозапазване" за "Магазин на колела", който да доставя до малките населени места лекарства и хигиенни материали. Освен това ще бъдат реализирани няколко инициативи, обясни Валери Недялков:
„Да направим информационна кампания сред жителите на Видин за повишаване на информираността от заразяване с грип и коронавирусна инфекция. Тази кампания ще я направим есента, точно преди да започне бумът от заразявания с грип. Предвиждаме здравни беседи за ползите от ваксината срещу грип и ще бъдат посочени местата, където хората да могат да намерят информационни материали. Ще бъде разкрита и една телефонна линия…"
Планира се и издаването на алманах за историята на здравеопазването във Видинска област.
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..