"Изследваме, всъщност, колко са сделките с недвижими имоти, на база от там извадихме, че около 15 000 са сделките с недвижими имоти на годишна база по селата и оттам вече, като сложим горе-долу по 3-ма, 4-ма души, които се местят, се получава това число - около 100 000 души в последните 3 години са се преселили... В повечето случаи хората избират села близо до града, горе-долу около по-големите градове, рамката е може би около 1 час. Около по-малките градове като Враца, Монтана и Видин, те са областни градове, но са по-малки в сравнение с Пловдив, София и Варна, там може би диапазонът е около половин час. Идеята е, всъщност, хората да могат да пътуват и да продължават да работят в града, но в същото време по-голяма част да прекарват на село, където могат да потребяват по-хубави продукти, по-хубав въздух и да имат по-топли отношения с хората. Пандемията отключи тази тенденция, вероятно и тя продължава и в момента... Всякакви хора избират живота на село, това, което най-много ги обобщава е това, че търсят по-природосъобразен начин на живот всичките. Иначе, като профил, чисто демографски, има хора, които са от висшия мениджмънт, също така много IT специалисти, хора със свободни професии... Също така има много хора, които се връщат от чужбина, една част са пенсионери... Хора от Германия, по проучвания на наши партньори, мислят да се завърнат, също така хора от Канада имат намерения намерения да се завърнат през следващите 2-3 години. Голяма част от тях мислят точно това - да имат имот на село...“
Решението да се купи имот на село и да се пригоди за живот е свързано със значителни средства. Важно е да се направи собствено проучване на възможните проблеми на населеното място, допълни Ивайло Вътовски.
Виктор Михайлов от врачанска агенция за недвижими имоти обясни, че има висок интерес към селски имоти въпреки покачването на тяхната цената:
"Особено след ковид нарасна търсенето на селски имоти. Много хора започнаха да се връщат в техни собствени или започнаха да търсят извън градовете. Затова и цените се вдигнаха, на някои места включително и около 100%, може би. Дори такива изоставени къщи. По принцип повечето хора търсят да са по-близо до града. И специално от Враца, гледат да е в по-близките села, ако бюджетът на позволява, гледат и малко по-далечно село, което с техния бюджет да могат да закупят имот. Също така, имаме и доста хора от София, които гледат да закупят, все пак София стана вече много пренатоварено... Къщите, те повечето по селата са в лошо състояние, за ремонт са. Има села, в които не е много хубаво да оставиш къща, която не се обитава постоянно. Има села, в които няма никакви проблеми. Локацията е най-важна... Откакто започна да се строи пътят Ботевград в посока Видин по-интересен стана районът от Мездра, Враца, Видин заради очакващия се път, защото ще се стига по-лесно."
Хората, които избират да се преместят на село, са предимно активни млади хора с деца. Те се интересуват дали в селото има престъпност или други проблеми, уточни Виктор Михайлов.
Цветомир Цветанов е млад мъж от Видин, отскоро живее с жена си в близкото до областния град село - Слана бара. Избира селския имот съвсем случайно. Казва, че спокойствието там го няма в града.
"Съвсем случайно решихме да се преместим на село. Видяхме къщата, публикувана за продан, в село на около 7 километра от Видин и реално си е краен квартал на Видин... Да, къщата беше за основен ремонт, запустяла, от доста години никой не е живял тук. Но пък това е предимство, тъй като по този начин сами можехме да си решим как ще ни бъде разположението на цялата къща и да си го направим по начин, който ни харесва. Разбира се, това си е голяма инвестиция... Доста нерви в целия процес на ремонта на една къща, тъй като това е свързано с различни майстори, с много материали и време... Най-голямото предимство на това да живееш в къща е спокойствието, няма го стресът от тесните апартаменти, от работата, въздухът е по-чист... Да, има и трудности. При нас най-голямата трудност, която се среща, е с транспорта до града. Понеже и двамата работим на смени, в случая трябваше да вземем още една кола, за да може да се придвижваме до работата... Колкото и странно да звучи, изобщо не се притесняваме, че сме в къща, в село, в което не сме живели никога преди. Съседите, с които бях разговарял, те казаха, че не си заключват къщата, понеже никой не краде. Специално в това село, в което сме ние, и това наистина е така, няма абсолютно никаква престъпност..."
Повече в звуковия файл.
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...