Нематериалното духовно наследство е темата на днешното издание на предаването "Калейдоскоп", гостуват ни семейство Пламен Иванов и Десислава Иванова - едно родолюбиво семейство, не само на думи, а и на дела.
Пламен е роден във Видин, Десислава е от Русе. Живеят в София, но често си идват във Видин. Той работи като строител, тя като и хореограф ръководител на Ателие за традиции и фолклор "Еподе" в София. Ателието е създадено е през 2005 година. То обединява хора с различни професии и интереси, които имат една обща кауза – да популяризират и интегрират елементи от духовното ни наследство, отразени в изящни и приложни изкуства. Като целта им е да възстановяват празници и чествания, част от съкровищницата на българската обредност.
Пламен и Деси имат три деца, две от тях вече пораснали и със свои собствени семейства, най-малката им дъщеря е на 15 години. Гордеят се с децата си и с това, в което са ги възпитали – почит към българските народни традиции, към българския род и към българските национални герои и духовни водачи. Както те казват: "Опитваме се да живеем това, което преподават."
Поводът им да бъдат във Видин е подготовката и репетициите с ученици от 11. клас на видинската математическа гимназия "Екзарх Антим Първи" за спектакъл "Мартенска мистерия", състоял се във Видин на 1 март.
Организатори са Клуб "Мнемозина" София и Ателие за традиции и фолклор "Еподе" София. Проявата бе организирана по повод Сирни Заговезни - Прошка и Мартенските празници. В тържествено шествие учениците преминаха през центъра на града с хоругви и портрети на велики личности от нашето минало, а пред сградата на Симфониета-Видин бе представен интерактивен спектакъл. Събралите се на площада видинчани имаха възможност да участват в обреда на опрощението, да разменят мартеници с пожелание за здраве и благоденствие. Всеки, който присъства на този ритуал, си тръгна развълнуван и изпълнен с нова сила и енергия. Сценарият на спектакъла "Мартенска мистерия" е на Ателие за традиции и фолклор "Еподе" гр. София, хореограф е Деси Иванова, съвместно с клуб "Мнемозина" гр. София, сценарист и режисьор е Нина Иванова.
Клуб "Мнемозина" реализира проекти с различни възрастови групи младежи в цяла България, като създават пространство за възраждане на традиционните български ценности, чрез модерните интерактивни форми на сценичните изкуства. Ателие за традиции и фолклор "Еподе" София прави изследвания и разработки в областта на древната ни култура и традиции. Работи по проекти, имащи за цел популяризирането и интегрирането на елементи от духовното ни наследство, отразени в изящните и приложни изкуства. Възстановява празници и чествания, част от съкровищницата на нашата обредност.
Плавен Иванов е благодарен е на родителите си, които са го възпитали в човешки добродетели, отговорност и честност, любов към родното. За родителите си казва:
"Син съм на Асен и Недка Иванови, дългогодишни труженици... Баща ми работеше в Химкомбината. Майка ми Недка работеше като библиотекар в библиотеката в Химията, а по-късно и в Регионалната библиотека, в отдел "Краезнание". Това за нея не беше само професия, едно – любовта към книгите, друго – любовта към родния край, с която ме е закърмила и мен и аз затова винаги се завръщам и често съм във Видин."
Пример за него са българите - възрожденци, които в основата на всяка своя дейност са поставяли Отечеството и добруването на българите.
"Очаквам да се събуди отново в нас тоя възрожденски дух на българите, които са ходили в чужбина и са се връщали в България с едничката цел – да пресъздадат това, което са научили. Те са били страхотни родолюбци...", допълва той.
А за 11-те младежи от видинската математическа гимназия, които се преобразиха в ролите си в спектакъл-шествието "Мартенска мистерия" Пламен и Деси Иванови споделят:
"Това са млади хора с голям заряд, които мислят самостоятелно. В рамките на 3 дена те се преобразиха и успяха да усвоят необходимото, за да могат да застанат и да заявят същината на нашата традиция. ...В децата има точно тази култура да се унаследи това наследство, защото в тях има отношението и разбирането, че всичко се постига с труд и със старателен учебен процес... Аз наистина съм възхитена от тяхното желание и упорство в процеса... В тях има една такава жажда, едно особено желание да разберат повече..."
Накрая на разговора те ни пожелават да почитаме празниците и да ги живеем, за да се усети удовлетворението от това, което правим и което чувствам със сетивата си, да имаме добро самочувствие и да съхраним духовността си.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..
Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..
Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство. Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..
През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..
Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто, в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..
С различни инициативи в Оряхово отбелязват празника на града . Програмата започна с изложбата "Ретроспекция на рекламата за Оряхово". Заедно с нея бе представено и видео с добавена реалност към експозиция "Възраждане". Директорът на Историческия музея Евгения Найденова обясни, че рекламата винаги е важна за едно селище, за да представи своите..
Община Видин дала ли е съгласие в двора на Средно училище "Цар Симеон Велики" да се паркират леки автомобили? Въпросът е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев към кмета д-р Цветан Ценков и е едно от питанията, на които градоначалникът се очаква да отговори на следващото заседание на местния парламент. Училищният двор е публична..