С Божията помощ продължаваме поста или по-точно постния подвиг. Подвиг е поста, защото е волево усилие, за да се лишим от нещо което е необходимо за плътта, за да има полза за душата. И на пръв поглед като че ли няма връзка, защото можем да кажем: "Аз мога да не постя, но да живея според Божия закон". Добре казано, но на практика едното без другото е непостижимо, защото за да има резултат в духовния живот задължително трябва да има лишение на тялото или някаква жертва, или ограничение от нещо. Простичък пример е ученето в каквато и да е насока – медицина, дърводелство, физика, химия, математика, музика, спорт и т. н. За да има големи резултати, в което и да е от посочените направления, трябва да има усърдие и ограничение, трябва например спортистът да се лишава от много от "удоволствията", които си позволяват тези, които не спортуват, за да постигне добри резултати. Всеки ден целеустремено да тренира по определен брой часове, докато неговите приятели прекарват времето си в развлечение.
И така, мисълта ни беше за подвига на поста. Когато Христос е излекувал нямото момче, учениците Му го попитали: "Учителю, защо ние не можахме да изгоним беса, който не му разрешаваше да говори"? Спасителят отговаря, че "…този род излиза с пост и молитва". А и самият Той, преди да отиде да проповядва сред народа, е отишъл в пустинята и 40 дни не е ял нищо, като с това ни дава пример за подражание, как ние трябва да постъпваме в нашия живот. За да има промяна в духовния живот, трябва задължително да има не жертва, а доброволна саможертва за нещо, което за нас е важно, от което се ползваме тук на земята и което ни доставя удоволствие на тялото. Комфортът, към който се стремим всички, се оказва че вреди, че не е полезен за духовното издигане и изграждане на човека. И точно поради тази причина Христос учи нас, своите ученици чрез 12-те апостола как трябва да постъпваме и кое е важно за духовното ни изграждане и преуспяване.
В рубриката "Съвременна Библия" – учени от Университета Рутгърс, в съвместна научна инициатива с градския колеж на Ню Йорк решиха, че са открили протеина, изиграл критична роля за появата на живота. Животът – химично съединение. Ако животът е химичен продукт не мисилите ли, че в един момент може да се окаже твърде евтин?
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..