Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ортодонт: Профилактиката трябва да започне в най-ранна възраст

Снимка: Радио Видин

Липсата на правилна дъвкателна функция може да бъде причина за проблеми с оралното здраве на детето в бъдеще. Това обясни в „Направление здраве“ лекарят по дентална медицина д-р Надя Борисова. Тя е от Монтана, завършила е стоматология в Пловдив, от 10 години работи в най-голямата стоматологична клиника в Португалия. Занимава се с ортодонтия. По думите ѝ, за да се избегнат бъдещи проблеми с оралното здраве, профилактиката трябва да започне от най-ранна възраст:

„Много хора смятат в по-късен етап да заведат децата си на профилактичен преглед, което е изключително грешно, и всеки ден се опитвам да повтарям и да обяснявам на родителите колко е важно от много малка детска възраст да започнат профилактичните прегледи било то на детски стоматолог, било то при ортодонт. Дори само при преглед при детски стоматолог той би могъл да насочи към специалист, защото е изключително важна тази профилактика. Ако в много ранна детска възраст се види, че има някакъв проблем, това би било чудесно, за да се предотврати една ортодонтска хирургия. Така че при възможност от съвсем ранна детска възраст, когато вече имаме първите зъбчета, горе-долу на около 2 години имаме всички млечни зъби, така че препоръчвам на всеки 6 месеца да се правят профилактични прегледи.“

Кърменето е изключително важно за денталното здраве на детето, посочи още зъболекарят:

„Когато имаме една липса на дъвкателна функция, то това би била една етиологична причина за повечето проблеми и за да няма такова недоразвитие на дъвкателния орган, то той би трябвало да бъде включен още от раждането, както е при естественото кърмене. Защото всяко бебенце се ражда с т.нар. дистална оклузия, тоест долната челюст е назад и самият акт на кърменето, мускулите, които участват в този акт, правят така, че долната челюст се приплъзва напред и по този начин тя расте. Така че непрекъснато ние трябва да повтаряме на родителите и да ги учим, и да ги насочваме колко е важно кърменето, защото оттам започва всичко, след това вече идва и дъвченето, когато започва приемът на храна, започваме с кашички с по-течна храна, но след това ние трябва да обучим родителите колко е важно да започнат да дават и твърда храна, защото това е един стимул за растежа на млечните зъбки и за растежа на долната челюст. Така че след кърменето идва ред на дъвченето. В днешно време се наблюдава една такава тенденция все повече да пасираме, все повече да нарязваме. Дори една ябълка родителите я нарязват на малки парченца и я поднасят към устата на детето и забравяме, че твърдите неща са от изключително значение. Много е важно това.“

Едностранното дъвчене може да стане причина за лицеви асиметрии, каза още д-р Борисова:

„Трябва да имаме двустранно балансирано дъвчене и на двете страни. Тук не говорим 30% отляво и 70% отдясно, а трябва да има 50% лява страна на дъвчене и 50% дясна страна на дъвчене. Ако едно дете започне от най-ранна възраст да дъвче само от една страна, родителите трябва да разберат, че оттам започват всички лицеви асиметрии. Тоест имаме балансирана страна, на която детето не дъвче, и работна страна, на която детето непрекъснато дъвче. Самата челюст се наклонява точно на страната на дъвчене и самата брадичка става асиметрична. Дори двете очи, като поставим една линия, виждаме една асиметрия на двете очи на детето. Оттам вече в устата наблюдаваме кръстосаните захапки, тоест долните зъбки припокриват горните, наблюдава се една средна линия на лицето, изместена към страната на дъвчене, много често кучешките зъби остават ретинирани вътре в костта, защото го няма този стимул, зъбчето остава в костта, тоест никога няма да пробие. Затова всеки ден повтаряме колко е важно децата да се следят и да се приканват към едно двустранно дъвчене и ако забележим този проблем още в самото начало, можем да реагираме с много по-лесни методи и няма да се стигне дори до едно ортодонтско лечение.“


Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помогнем на Галя от Дондуково

Кампания в социалната мрежа помага на млада жена от монтанското село Дондуково . Галя Маринова страда от заболяване, за лечението на което лекарите у нас не могат да помогнат. Предстоят генетични изследвания в Турция. Те ще дадат информация за най-правилната терапия за Галя, каза съпругът ѝ  Андриян Маринов . "От миналата година започнахме..

публикувано на 07.06.24 в 17:07

Започва раздаването на пакетите с хигиенни материали за уязвими групи

От  11 юни започва раздаването на пакетите от втория транш по Програмата "Храни и основно материално подпомагане" , съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Помощта включва предимно хигиенни материали, каза председателят на Областния съвет на Червения кръст във Видин Цветелина Петрова .  "Това са тоалетен сапун, препарат за под,..

публикувано на 07.06.24 в 16:32

Отбелязваме Световния ден за безопасност на храните

На 7 юни се отбелязва Световният ден за безопасност на храните . Той се чества за пета поредна година по инициатива на ООН.  Всяка година милиони хора по света се разболяват от хранителни отравяния, което прави темата изключително важна за здравето на хората. Асоциация "Активни потребители" работи усилено, за да информира обществеността за..

публикувано на 07.06.24 в 15:13

Опростачването - тенденция или единични случаи

Отпадъци , разхвърляни до кофа за боклук, предизвикаха възмущението на видинския актьор Ивайло Петков . След като се натъкнал на неприемливата гледка, младият мъж собственоръчно почистил улицата, преминаваща край дома му, а в социалните мрежи и пред екип на Радио ВИДИН даде ясно да се разбере, че това е не просто изхвърлен не на място боклук...

обновено на 07.06.24 в 11:29

Политологът Румян Русинов: Народът и политиците стоят с гръб един към друг

В края на предизборната кампания търсим отговор на въпросите ясни ли бяха посланията на политиците и достигнаха ли до хората. Наблюдавахме една вяла кампания, коментира политологът Румян Русинов.  "Това, което правеше впечатление от това, което се виждаше като кампания е, че политиците говореха повече на хората, отколкото с хората. Виждахме..

публикувано на 06.06.24 в 17:50

Учител от Враца с награда за особени заслуги в област "Екология"

Учителят по немски език от Враца Жулиета Босилкова получи почетна грамота "Златна детелина" от фондация "Вигория" за особени заслуги в област "Екология". Наградата ѝ беше връчена на тридневен форум в София за чиста околна среда и устойчиво развитие, който се проведе в Професионална гимназия по електроника "Джон Атанасов" в навечерието на 5..

публикувано на 06.06.24 в 16:17

Урок по горска педагогика за учениците в село Замфирово

Във връзка със Световния ден на околната среда и съпътстващата го "Зелена седмица", в ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в село Замфирово, община Берковица се проведе урок по горска педагогика . Той започна с играта "Гнездо" и изработване на медальони. Последваха още игри, а всички ученици получиха грамоти и награди за активно участие. "Гости и..

публикувано на 06.06.24 в 16:14