Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ситуацията е много заплетена малка е възможността за съставяне на правителство

Светлин Тачев, политолог: Хората са уморени, държавата има нужда от редовно правителство

Истинско стабилизиране и прекратяване на политическата криза ще има след местния вот

Светлин Тачев
Снимка: Личен архив

„При пети поредни избори е нормално да има умора и дори раздразнение у хората, защото поредицата от предсрочни избори изхабява българския избирател, чувството на неудовлетвореност от невъзможността за съставяне на правителство рефлектира върху избирателната активност, а от друга страна изхабява политическите формации, които вече трудно могат да представят нещо ново, при положение че изборите са в такъв кратък срок.“ Това каза в „Посоките на делника“ по Радио Видин политологът от агенци „Галъп интернешънъл болкан“ Светлин Тачев и добави:

„Оттук насетне политическите формации трябва да мислят за това как могат да направят правителство, което поне временно да може да закрепи политическата стабилност в страната, защото задълбочаването на политическата криза със сигурност рефлектира и върху всички процеси в страната- както върху демокрацията, така и върху отношението на българските краждани към политическата ситуация. Разбира се, това изглежда много трудно на този етап. Както на предишните предсрочни избори, и сега ми се струва, че създаването на правителство ще е много трудно, но това, което виждам като разлика спрямо предишните избори, е, че има някакво смирение и анализ на политическите лидери. Липсват преките сблъсъци, които се случиха след изборния ден на предишните избори. Сега запазиха мълчание, което е някакъв символ на това, че изглежда се мисли повече какво да се прави и се анализира ситуацията. Граденето на мостове, а не чертаенето на червени линии, е пътят към сформиране на правителство. Разбира се, това го коментирахме и след предишните избори. Видяхме, че не можа да се случи. Предизборната кампания преди тези избори също показва, че трудно могат да се градят мостове, но българските граждани задължават българските политици да намерят начин, защото ситуацията, в която се намираме, изисква стабилност, Народно събрание и редовен кабинет, който да изведе страната от кризата, която не е само политическа. Разбира се, резултатът от изборите отново много трудно дава възможност за съставяне на кабинет, защото това минава основно между първите две формации. Те са тези, които могат да създадат стабилен кабинет, но разделителните линии между тях са много и трудно може да се създаде мост- поне да комуникират или да тъсят някаква формула за нещо иновативно, защото изглежда много невъзможна пряка коалиция между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.“

Победата на ГЕРБ в тези избори е символна, каза още политологът:

„Ако Продължаваме промяната-Демократична България бяха спечелили, можеха да кажат „ето, ние сме обединени и ви победихме“. В случая ГЕРБ-СДС победиха и са в позицията да кажат „ето, дори и обединени отново загубихте от нас“. Това поставя възможността ГЕРБ да налага дневния ред. Разбира се, те са и които ще носят най-голямата тежест за съставяне на правителство, но в някаква степен поставят в зависимост Продължаваме промяната и Демократична България да решат дали да да подкрепят първия мандат.“

Местните избори тази есен също ще пречат за съставяне на правителство, смята Светлин Тачев.

„Тогава ще се види много тежка битка между първите две формации, защото ГЕРБ държи голяма част от местната власт, а Продължаваме промяната-Демократична България ще търсят начин как да пробият на местно ниво. Основната битка ще е за София. Тя е и най-важната за тях. Заради това ми се струва, че всеки опит за някаво управление ще рефлектира върху електоратите и на двете формации. Заради това вероятно първо ще се прецени какви ще са ползите и какви- загубите преди да се пристъпи към някакъв опит дори за диалог по отношение на бъдещо управление на страната. Струва ми се, че истинско стабилизиране на ситуацията и прекратяване на политическата криза ще има евентуално след местния вот.“

Новото в изборите на 2 април е резултатът на „Възраждане“ и завръщането в парламента на „Има такъв народ“.

„Партия „Възраждане“ продължава да увеличава своята подкрепа и вече са трета политическа сила, което ги поставя като нов фактор в политическото пространство. На практика се оформят като алтернатива на останалите политически формации. Мобилизацията, която направиха около подписката за референдум, със сигурност им е донесла допълнителен бонус подкрепа. За „Възраждане“ и за риториката, която имат, политическата криза им дава възможност да събират периферия, която да продължи да увеличава подкрепата за тях. Другата изненада е „Има такъв народ“. Политическата формация, която от първото място през юли 2021 година стигна до там, че на предсрочните парламентарни избори на 2 октомври 2022 година да не влезе в Народното събрание. Сега ще е шестият участник в 49-ото Народно събрание. Това вероятно отново се дължи на факта, че те също инициираха подписка за създаване на референдум относно президентска република, което може би е увеличило подкрепата за тях. Ситуацията е много заплетена и много трудно ми се струва от днешна гледна точка да говорим за възможност за съставяне на правителство. Личната ми надежда е това да се случи и по този начин да се отговори на очакванията на българските граждани. Разбира се, тук трябва да изключим всякакъв вариант за правителство с третата политическа сила- „Възраждане“. За тях по-добре е да няма правителство и да има поредни предсрочни избори, на които да се опитат да продължат да увеличават подкрепата си.“

Светлин Тачев призова новите депутати да загърбят тяснопартийните си интереси, за да изведат страната от политическата кризата:

„Повече комуникация, повече смирение. Да преодолеят личните партийни очаквания заради общото дело. Тук говоря не като политолог, а като гражданин, защото хората са уморени, държавата има нужда от редовно правителство, което да взима важни решения особено в настоящата ситуация.“

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20