„Оттук насетне политическите формации трябва да мислят за това как могат да направят правителство, което поне временно да може да закрепи политическата стабилност в страната, защото задълбочаването на политическата криза със сигурност рефлектира и върху всички процеси в страната- както върху демокрацията, така и върху отношението на българските краждани към политическата ситуация. Разбира се, това изглежда много трудно на този етап. Както на предишните предсрочни избори, и сега ми се струва, че създаването на правителство ще е много трудно, но това, което виждам като разлика спрямо предишните избори, е, че има някакво смирение и анализ на политическите лидери. Липсват преките сблъсъци, които се случиха след изборния ден на предишните избори. Сега запазиха мълчание, което е някакъв символ на това, че изглежда се мисли повече какво да се прави и се анализира ситуацията. Граденето на мостове, а не чертаенето на червени линии, е пътят към сформиране на правителство. Разбира се, това го коментирахме и след предишните избори. Видяхме, че не можа да се случи. Предизборната кампания преди тези избори също показва, че трудно могат да се градят мостове, но българските граждани задължават българските политици да намерят начин, защото ситуацията, в която се намираме, изисква стабилност, Народно събрание и редовен кабинет, който да изведе страната от кризата, която не е само политическа. Разбира се, резултатът от изборите отново много трудно дава възможност за съставяне на кабинет, защото това минава основно между първите две формации. Те са тези, които могат да създадат стабилен кабинет, но разделителните линии между тях са много и трудно може да се създаде мост- поне да комуникират или да тъсят някаква формула за нещо иновативно, защото изглежда много невъзможна пряка коалиция между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.“
Победата на ГЕРБ в тези избори е символна, каза още политологът:
„Ако Продължаваме промяната-Демократична България бяха спечелили, можеха да кажат „ето, ние сме обединени и ви победихме“. В случая ГЕРБ-СДС победиха и са в позицията да кажат „ето, дори и обединени отново загубихте от нас“. Това поставя възможността ГЕРБ да налага дневния ред. Разбира се, те са и които ще носят най-голямата тежест за съставяне на правителство, но в някаква степен поставят в зависимост Продължаваме промяната и Демократична България да решат дали да да подкрепят първия мандат.“
Местните избори тази есен също ще пречат за съставяне на правителство, смята Светлин Тачев.
„Тогава ще се види много тежка битка между първите две формации, защото ГЕРБ държи голяма част от местната власт, а Продължаваме промяната-Демократична България ще търсят начин как да пробият на местно ниво. Основната битка ще е за София. Тя е и най-важната за тях. Заради това ми се струва, че всеки опит за някаво управление ще рефлектира върху електоратите и на двете формации. Заради това вероятно първо ще се прецени какви ще са ползите и какви- загубите преди да се пристъпи към някакъв опит дори за диалог по отношение на бъдещо управление на страната. Струва ми се, че истинско стабилизиране на ситуацията и прекратяване на политическата криза ще има евентуално след местния вот.“
Новото в изборите на 2 април е резултатът на „Възраждане“ и завръщането в парламента на „Има такъв народ“.
„Партия „Възраждане“ продължава да увеличава своята подкрепа и вече са трета политическа сила, което ги поставя като нов фактор в политическото пространство. На практика се оформят като алтернатива на останалите политически формации. Мобилизацията, която направиха около подписката за референдум, със сигурност им е донесла допълнителен бонус подкрепа. За „Възраждане“ и за риториката, която имат, политическата криза им дава възможност да събират периферия, която да продължи да увеличава подкрепата за тях. Другата изненада е „Има такъв народ“. Политическата формация, която от първото място през юли 2021 година стигна до там, че на предсрочните парламентарни избори на 2 октомври 2022 година да не влезе в Народното събрание. Сега ще е шестият участник в 49-ото Народно събрание. Това вероятно отново се дължи на факта, че те също инициираха подписка за създаване на референдум относно президентска република, което може би е увеличило подкрепата за тях. Ситуацията е много заплетена и много трудно ми се струва от днешна гледна точка да говорим за възможност за съставяне на правителство. Личната ми надежда е това да се случи и по този начин да се отговори на очакванията на българските граждани. Разбира се, тук трябва да изключим всякакъв вариант за правителство с третата политическа сила- „Възраждане“. За тях по-добре е да няма правителство и да има поредни предсрочни избори, на които да се опитат да продължат да увеличават подкрепата си.“
Светлин Тачев призова новите депутати да загърбят тяснопартийните си интереси, за да изведат страната от политическата кризата:
„Повече комуникация, повече смирение. Да преодолеят личните партийни очаквания заради общото дело. Тук говоря не като политолог, а като гражданин, защото хората са уморени, държавата има нужда от редовно правителство, което да взима важни решения особено в настоящата ситуация.“
Повече- в прикачения звуков файл.Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...