Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Техническите паспорти на сградите масово се правят на принципа "копи - пейст"

Снимка: Радио ВИДИН

Според приетите правила, основната цел на паспортизацията на съществуващите сгради е безопасната им експлоатация в целия жизнен цикъл. Паспорт на дадена сграда също така е необходим документ при кандидатстване по редица национални програми за финансиране. Преди започването на всяка реконструкция е задължително да се направи обследване на конструкцията, а резултатите да се отразят под формата на технически паспорт към обекта. Паспортът обхваща цялата сграда и е придружен с дейности по частично обследване на конструкцията. Не е допустимо изготвянето на паспорт за отделен етаж или част сградата.

Какво съдържа паспортът на една сграда?

Най-общо документите, включени в паспорта, дават яснота относно състоянието и надеждността на конструкцията и необходимите мерки за поддържането и безаварийната експлоатация в бъдеще. Към техническия паспорт се прилага и доклад за енергийната ефективност на сградата. 

Първата глава от паспорта съдържа основни характеристики за обекта като идентификационни данни и параметри - вид на строежа, предназначение, категория строеж, година на строителство, конструктивна система, данни за минали преустройства, налична документация и други. 

Втората глава включва, основни обемнопланировъчни и функционални показатели, част конструкции, както и инсталационна и технологична осигуреност. Към този етап от паспортизацията може да се наложи архитектурно заснемане на сградата - в план и фасади. 

Заключението е последната глава от паспорта, като в него се описват подробно всички мерки за поддържане на сградата в добро състояние. Предвиждат се и срокове за извършване на необходими ремонти и контролен мониторинг.

Това е по закон. Как е в действителност проверихме в разговор с председател на едно сдружение от Видин, което ще кандидатства за саниране на блока им и с Димитър Куманов, инженер- конструктор, с богат опит от оценяване на повредени сгради след земетресението в Перник и Дурас, Албания. 

Какво се случва на практика? 

"Първо трябва да се направи сдружение, после трябва да се намери фирма, която се занимава с енергийно обследване и паспорт. Те предлагат оферта и ако страните са съгласни, се подписва договор", разказва Цецка Димитрова, председател на сдружение на собствениците на жилищен блок от Видин, който ще кандидатства за саниране.

"Първо минава архитект, после инженер и пожарната. Те минават и описват всичко, което са минали да заснемат. Заснемането става в апартаментите. Например, ако има гарсониера, влизат в една от тях, ако е двустаен, влизат в един от тях, защото другите всички са еднакви. Не е нужно да се влиза във всеки един апартамент. Ако има някакви конструктивни промени, тях ги интересува дали има някакво такова разместване, дали е махната някаква стена... По принцип няма чак такова голямо разместване, но има някои, които усвояват тераси и т.н...

В мазетата са влизали, но изкопи не са правили. Не знам при другите как е, но при нас разгледаха мазетата, минаха в по един от различните апартаменти и поискаха справка за 3 години назад за консумацията на ток и вода на целия блок. Фирмата, на която сме се спрели, прави и обследването и техническия паспорт на блока. Огледите на блока вече минаха и чакаме вече документите...

Заплащането е от 4.80 лева на квадратен метър до 7- 8 лв. и нагоре. Фирмите са различни. 

Когато документите и техническият ни паспорт са готови, се кандидатства в Общината за финансиране по Програмата за саниране. Казаха, че на одобрените блокове ще им се върне някаква част от парите за техническите паспорти. На останалите не знам..." 
Снимката е илюстративна
"Обследванията, които се правят преди програмата по саниране на жилищните блокове, често са проформа и не дават ясна картина на реалното състояние на сградата, тъй като не се проверяват всички апартаменти", коментира за Радио ВИДИН и инж. Димитър Куманов:

"България също е в силно сеизмичен район и ние трябва да си се подготвяме за евентуален по-силен трус, без, разбира се, да притесняваме населението. Може и утре земетресение да удари България - никой не знае. 

Едно от важните неща е, че хората трябва да имат доверие, когато сградата им е проектирана правилно и е построена правилно. Колко това е така, е друг въпрос...

По принцип, част от паспорта на сградата е конструктивното обследване с оценка на сеизмичната осигуреност. За съжаление, обаче, това, на което аз съм бил свидетел, защото съм разгледал тези обследвания и оценки на поне 7-8 панелни сгради е и твърдя най-категорично, мога и да го докажа, че тези оценки са само копи - пейст (прекопиране - бел.ред.) и наистина, точната дума е измама. Не са направени като хората и просто са взети едни пари за това. А те не са малко. Давам пример: ако в някоя панелна сграда някой е правил такова обследване и такава оценка на сигурността, той трябва да е разкъртил и разкрил или обследвал със съвременни методи, един сериозен процент от дюбелните връзки между панелите. Ако са ви правили обследване на панелна сграда и не са обследвали дюбелнте връзки на панелите, това значи, че нищо не са направили... 

При монолитното строителство трябва да се направи и заснемане на колони, стени и стоманобетонни греди и да се направи оценка на качеството първо на бетона, какъв клас е той, трябва да се направи заснемане и на армировката, има си такива уреди, с което да се направи заснемането, трябва да се види състоянието на основите, ако има проекти на тези сгради е още по-добре и да се направи ново моделиране съгласно съвременните изисквания. Разбира се, ако в тази сграда не са премахвани стени, не са къртени отвори в стени, нашите норми дават едно изключение, в което казват, че за такива сгради, които нямат видими повреди от минали земетресения и са спазени нормите по времето, когато те са били проектирани, се дава положителна оценка без тези всичките подробности. Аз обаче гарантирам, че в България от многофамилните сгради, няма нито една, в която някой не е къртил брутално. И тогава трябва да се мине пълната процедура със заснемане на конструкцията и моделиране, за да се види какво се случва. 

Това изобщо не се прави. Просто отиват, поразходят се малко тези, които обследват и копи - пейст от предишен такъв проект се преписват и само взимат парите..."     

"Не къртете без усилване и обстойно обследване на сградата. Апартамент никога не се оценява сам, защото в съседен или по-долен апартамент някой може да е махнал половината стени“, предупреждава още инж. Куманов. Според него държавата трябва да покрива разходите за обследване на сградите и издаването на технически паспорт по примера на страни като Япония и Нова Зеландия. Там държавата финансира тези конструктивни изследвания, защото знаят колко по-големи са загубите от съборени сгради.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

платена публикация
Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО, който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро експото са 204 фирми,..

публикувано на 30.04.25 в 08:00

Видинска гимназия ще обучава безплатно хора с основно образование за готвачи

Във видинската Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" се състоя днес съвместна кампания с "Бюро по труда" - Видин, насочена към хора с основно образование, които искат да продължат в по-висока степен своята професионална квалификация. Събитието бе част от Деня на отворените врати в гимназията. В съвместната инициатива участваха..

публикувано на 29.04.25 в 16:15

За опасни улични лампи в Крайдунавския парк алармира видинчанин

В идинчанинът Ивайло Петков  алармира з а опасен стълб за улично осветление в Крайдунавския парк в града . Впоследствие се оказва, че в близост има още три повредени улични лампи.  За проблема той подава сигнал до институциите преди една година. Тази пролет, когато си идва във Видин за празниците, се оказва, че нищо не се е променило. Като..

публикувано на 29.04.25 в 15:00

Ученички от Видин се отличиха в конкурса "Мечтите на Венци Станев“

Десетокласничките Ния Ивайлова и Симона Тинчова от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин заеха призовите места в традиционния конкурс „Мечтите на Венци Станев“. Тази година конкурсът беше под надслов „Който вярва, вижда“.  Симона впечатли журито със силата на въздействащото си и искрено есе, в което акцент е връзката между училището и Венци..

публикувано на 29.04.25 в 14:00

Видински ученици ще участват в Международната олимпиада „Английски без граници“

В есислава Лазарова от 9-и клас и Даниел Велков 10-и клас от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ във Видин се класираха за европейските квалификации на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO).  Надпреварата ще се проведе във Венеция,  Италия, от 26-и до 28 май. Условията да се стигне до този кръг са много, но едно от тях е отлично да..

публикувано на 29.04.25 в 13:00

Нова книга за комунизма в България ще бъде представена в Монтана

  Днес, 29 април, в Монтана ще бъде представена книгата „Комунистическата идеология в Михайловградски регион (1944-1989)“, с автор Лиля Гигова. Издаването на книгата и събирането на документи става възможно с помощта на Държавен архив - Монтана и Регионална библиотека „Гео Милев“ в града. Корицата на изданието е дело на монтанския художник Венелин..

публикувано на 29.04.25 в 12:00

Какво е състоянието на детските площадки във Видин в началото на пролетта

Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..

публикувано на 28.04.25 в 17:10