Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СИНПИ: Инфраструктурата е решението на демографската криза

Снимка: СИНПИ



Основният елемент за решаване на демографската криза, особено в Северозадна България, са транспортът, пътищата и железопътната мрежа.

Тезата е на Стратегическия институт за национални политики и идеи, който беше създаден през миналата година, а основната му цел е "Мисия 9 милиона".

Характеристиките на една развита държава са силна икономика, развита инфраструктура, качествено образование и здравеопазване и среда, която способства за борене на демографските проблеми, наред със стимулите за насърчаване на раждаемостта, анализира екипът от експерти.

Според СИНПИ България развива инфраструктурата си хоризонтално, свързвайки София с Черно море. 

Приоритет трябва да бъдат обаче пристанищата в Солун и Александруполис и съответно да се свържат през Северна България и тунела под Петрохан с пристанищата в Лом и във Видин, обясни проф. арх. Иван Данов.

"Решаването на този проблем, който е съществен за страната, е основна задача от създаването на СИНПИ. За да се реши не е необходимо само физическото увеличаване на населението, а да се създадат условия за дългосрочно справяне, а това обикновено отнема 20тина години. Дългият вариант е да се привлече обратно населението, което е напуснало страната, но е нужно да бъдат създадени условия. На първо място просто трябва да се възстанови икономическата активност. Иначе един от най-основните проблеми е липсата на комуникация. Когато няма пътища, няма как да се развива този регион икономически. Пътят към Видин е в плачевно състояние. Изключително важни са осите от юг на север. Да могат да се използват пристанищата в Солун и Александруполис и съответно да се свържат през Северна България и тунела под Петрохан с пристанищата в Лом и във Видин. Това е пътят стоките от Азия да минават през Северна България, през Лом евентуално по воден път или през Румъния към северната част на Европа. Това е изключително важен коридор".

Направят ли се тези пътища, първото нещо, което ще възникне, са логистични центрове, които ще бъдат както на територията на Гърция, така и на територията на България.

След всеки такъв логистичен център започва да се развива индустрия, започват да се създават работни места за хората, които живеят в тези райони. По този начин смятаме, че ще се спомогне за преодоляване на демографската криза, допълни Данов.

Населението на област Видин към 7 септември 2021 година е 75 408, което представлява 1.2% от населението на страната (6 519 789). В сравнение с преброяването, проведено през 2011 година, населението е намаляло с 25 610 души или 25.4%.

Защо в последните 20 години се наблюдава още по-силна демографска поляризация? 

"Периферните райони изпаднаха в още по-затруднена ситуация. Да вземем показателя относително изменение на броя на населението - например, Видин е с 25 % намаление. След това е област Смолян, която за 10 години намалява с 20 %. Статистиката хваща най-добре тези процеси в периода между две преброявания. Аз съм географ, който се занимава с население и селища, ние винаги разглеждаме процесите не само на областно ниво, но и на по-ниско териториално равнище по населени места. Тази голяма поляризация между център и периферия - центърът съвпада с главните транспортни оси и големите градове. Колкото повече се отдалечава районът от тези централни места, толкова се влошава тези процеси", посочи 
проф. Надежда Илиева, ръководител на секция "Икономическа и социална география" в Департамент "География" към Националния институт по геофизика, геодезия и география в БАН.

Бъдещото развитие на една територия няма да зависи толкова много от природните ресурси и други дадености, а от човешкия капитал, каза още тя и допълни, че демографските процеси в Северозапада зависят изцяло от адекватната инфраструктура.

"Северозападната България е толкова близо до най-развития регион в страната, но в същото време няма никаква транспортна свързаност. Не може в XXI век да няма изцяло изградена магистрала в Северна България. Това автоматично се отразява върху демографските процеси. До 90 година Северна България винаги в исторически аспект, даже ако погледнем пред и след Освобождението, винаги този регион е бил много по-развит, отколкото южния".

От Института са категорични, че планът за развитие на северозападната част от страната ще бъде представен пред политиците и се надяват не просто да намери гласност, а да започне работа по реализацията му.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор, половината..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12