Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Змеят - изгубената българска шевица

Колаж: Радио Видин
Снимка: РИМ-Враца

В днешното издание на "Памет нашенска" ще разкажем за шевица, която вече не се среща в българските народни носии. Това е шевицата, изобразяваща змей - един от символите в нашата митология. Тя се е бродирала на кърпите, които носят лазарките на Лазаровден. Според поверията, лазарката не може да бъде открадната и залюбена от змей. Появата му е свързана с пролетно-летния сезон. Вярвало се, че змеят живеел извън селото, някъде вдън горите, в пещера или в някой извор. Той можел да лети из облаците, имал огромна сила, с едно духване изваждал огромни дървета, а с едно поемане на дъх – ги изправял.

Това са поверия, характерни за миналото в Северозапада. Към момента такова избродирано изображение на змей върху лазарска кърпа може да бъде видяно в експозицията на Етнографско-възрожденския комплекс "Св. Софроний Врачански" във Враца. Повече за изложбата разказа етнографът Силвия Гарванска:

"В експозицията, която е представена, имаме изключително голямо разнообразие от народно облекло, тъй като тя е разделена на принципа на четирите годишни времена - зима, пролет, лято, есен и във всеки един от тези сезони ние сме показали и характерните облекла на българите в нашия край, в Северозападна България. Изключително интересно е лазарското облекло, само по себе си заради кърпата на лазарката, върху която има изобразена фигурата на змея. Може би няма да я видите на друго място, освен към лазарското облекло, тъй като според вярванията едно време момиче, което не е лазарувало и момче, което не е коледувало, не може да се омъжи и съответно ожени. В миналото момичетата, които са лазарували са били в предженитбена възраст- 14, 15, 16-годишни, те са лазарували един-единствен път в живота си. Минавайки вече през този ден, през този празник, вече момата може да се годява и да бъде избирана за жена. И обратно- ако има момиче, което не е лазарувало, обикновено това са били в миналото момичета, които са имали някакви заболявания, страняли са от околните, били са болнави и дори на такива момичета, които са били различни от останалите са им казвали, че тях змейове ги любят." 
 
Змеят, избродиран върху кърпите на лазарките, е характерен само за Врачанския край, разказва още Силвия Гарванска:

"Змеят, като митологично създание, е бил много широко застъпен в българските вярвания и представи. Неговата поява се свързва именно с появата на пролетно-летния в момента сезон, с пролетта. Всъщност змеят дохожда, както казват бабите, пролетно време. Представяли са си го по различен начин. Може да е в образа на голям смок, шаран, някаква птица и обикновено може да е и положителен, и отрицателен. Може да е почитан като пазител и стопанин на селището, като създание, което дарява плодородие. Например, може да има крилца под мишниците си - да лети, може да приема облика и на различни предмети - пауново перо, колан, шарена китка. Хем е огнен, но хем е свързан и с водата, и с небето, и с подземното царство или чудовище, или човек. Защото нощно време той се явявал и идвал при такива моми, които не са били лазарки, дохождал е при тях и те са го виждали обикновено като изключително красив момък, най-често русокос и наистина е бил неустоим за тях."

Интересно и характерно за бродериите и шевиците във Врачанския край са и други изображения на животни, които за разлика от змея, обаче, не са рядко срещани. Може да видите на местни носии петел, паун, гълъб, кон, пчела, орел. Всички животински изображения водят началото си от дълбока древност и съществуват и до днес. 

Повече по темата може да чуете в звукови файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00