Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителката Маша Викторова - отдадена изцяло на професията си


Дългогодишният учител по история Маша Викторова е главна героиня в това издание на "Калейдоскоп". През целия си професионален път тя работи само и единствено в селски училища, не в елитни гимназии. И успява да докаже, че децата във всички училища могат да бъдат подготвени прекрасно по даден предмет, а това това зависи много от усилията и труда на учителя. Маша е един от малкото учители в България, който работи по темата за Холокоста, като извънкласна дейност я включва в СИП дейност от 2006 година. Работи по темата, защото смята, че това е важна тема в българската история.


Известен период от време  работи административна дейност в община Медковец, работи  няколко години в училището в село  Аспарухово, две години е директор на същото училище. Отказва се от директорската длъжност, защото е убедена, че призванието ѝ е да бъде учител по история. Всъщност такава е нейната детска мечта – да преподава история. Това й дава необходимата закалка – както и  сила, увереност, че когато си отдаден на работата си, когато си обичаш професията и работиш много и качествено, резултатите не закъсняват.


"Никога не съм се срамувала от факта, че работя в малко селско училище,  което обучава деца от 2 етноса, преобладаващ етнос са ромите, и с гордост съм заявявала този факт. Винаги съм се опитвала  да давам максималното от себе си  за свършването на всяка една работа, с която се захващам...“


Родена на 21 юли  1961 година в село Расово. Уважава своите родители и им е благодарна за възпитанието и помощта. Благодарна е на майка си, която винаги я подкрепя в мечтите ѝ и реализирането им, в ученето,  подкрепя я в отглеждането на децата ѝ, а по-късно и в следването ѝ. Семейството ѝ винаги я подкрепя в осъществяването на мечтата ѝ да учи и да работи като учител. Своята борбеност смята, че дължи на баба си,


Горда е с факта, че е завършила средното си образование в гимназия "Найден Геров" в Лом. През 1987 година заминава да учи  в педагогическия институт в Смолян. Продължава висшето си образование в Пловдивския университет със специалностите "Български език и история". След което започва нейният професионален път на учител по история.

От 1996 г. до днес работи като учител по история в СУ "Отец Паисий"  Медковец и преподава на ученици от 5. до 12. клас.


През 2011 година се случва инцидент, чупи крака си и остава у дома, но не спира да работи -  започва да работи по проект "Еразъм плюс". Това дава възможност ученици и учители да пътуват и да се срещат със свои връстници и да работят по различни теми. 


Маша Викторова  споделя: "Признанието за моя труд – 2 пъти съм награждавана с  почетна грамота  "Неофит Рилски", 2 пъти със званието  "Учител на годината", един от малкото учители в България, които участват по темата Холокоста в Йерусалим... Опитвала съм да си върша работата по най-добрия начин...“


Маша Викторова подготвя учениците си за участие в Националната ученическа конференция, която се провежда всяка година в Кърджали. Темите всяка година са различни, а тази година темата беше  "Ден на толерантност и междуетническа подкрепа" и е посветен на 80 години от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. С първо място в раздел "Презентации" и второ място в раздел "Видеоматериал" беше награден нейния ученик Цветелин Мечов.


Маша Викторова споделя: "За конференцията винаги се подготвяме изключително отговорно. Защото ние сме единственото училище от малко селище в България... Това за нас е предизвикателство, защото обучението трябва да води децата напред. Аз се старая да правя точно това. Участието ни в конференцията е резултат от труда ни по темата за Холокоста... Тази година ние създадохме продукти на темата за Холокоста, за българските праведници и един доклад, който представи съдбата на ромите в епохата за  Холокоста. Върнахме се с куп отличия, гордея се с моите ученици..." 


На учениците си казвам: "Ние се състезаваме със себе си, за да покажем още по-добрата си страна" това, което мен ме е ръководило, винаги да се справям добре, така че като погледна назад да съм доволна от професията, от добре свършената работа и от спомена, който оставям след себе си..."


За нея историята е всеобхватна дейност: "Смятам, че към историята не трябва да се подхожда като към работа, а като към една всеобхватна дейност, която ти позволява да успееш. Никога не съм мотивирала учениците си, защото, за да мотивираш един ученик да кандидатства с история, това означава да го заблуждаваш. За толкова година в училище аз имам няколко ученика, които са завършили история. Успях да мотивирам Димитър, Денислав, Димитрина, които се явиха на матура по история... Знаете ли кое уважавам в тях, те не сядат като другите ученици да се подготвят целенасочено, те не ходят като другите ученици на уроци, нямат такава възможност, те са се подготвяли само в учебните часове и те си взеха матурата... Другият ми ученик, който завърши археология е Димитър Цветомиров... Това, което много ме радва е, че  най-високата оценка беше оценката по ДЗИ по история. Рената е ученичката, която влезе с оценката си в Софийския университет, а другата ученичка, тя влезе български и история във филиала на Великотърновския университет... Те са толкова въздействащи ученици, че аз съм доволна, че точно те са решили да учат история... Ваня завърши "Архивистика" в Софийския университет, тя е завършила доста отдавна... Сериозният ѝ труд я доведе до много сериозен успех... Всички те контактуват и днес с мен..." 


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Оряхово празнува

С различни инициативи в Оряхово отбелязват празника на града . Програмата започна с изложбата "Ретроспекция на рекламата за Оряхово". Заедно с нея бе представено и видео с добавена реалност към експозиция "Възраждане". Директорът на Историческия музея Евгения Найденова обясни, че рекламата винаги е важна за едно селище, за да представи своите..

публикувано на 20.11.24 в 15:34

Питат кмета за паркирани автомобили в училищен двор във Видин

Община Видин дала ли е съгласие в двора на Средно училище "Цар Симеон Велики" да се паркират леки автомобили? Въпросът е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев към кмета д-р Цветан Ценков и е едно от питанията, на които градоначалникът се очаква да отговори на следващото заседание на местния парламент.  Училищният двор е публична..

публикувано на 20.11.24 в 15:13