Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безработицата в Северозапада остава над средната за страната

Рекордьор е община Макреш

Снимка: Радио Видин

Повече от 10% е безработицата в областите Видин, Враца и Монтана. В три от общините във Видинско за миналата година е четири пъти над средната за страната. 

"На база преброяването на Националния статистически институт по отношение икономически активното население от 2011 година, което Агенцията по заетостта ползва през 2022 година, равнището на безработица е 10,2 на сто души икономически активни лица за област Видин, 8,8 на сто - в област Враца и 9,2 на сто - в област Монтана. Данните на Националния статистически институт от новото преброяване на икономически активното население внасят изменение в равнището на регистрираната безработица и вече равнището на безработица се променя на 14,1 на сто в област Видин, 10,7 на сто в област Враца и 11 в област Монтана", каза  директорът на Регионалната служба по заетостта в Монтана Светла Узунова.

Като брой безработните и в трите области намаляват, но процентът на регистрираните в Бюрата по труда е по-голям, тъй като според данните на Националния статистически институт хората в икономически активна възраст са по-малко. 
Светла Узунова, директор на Регионалната служба по заетостта в Монтана
"Към края на март 2023 година високо равнище на безработица е изчислено спрямо новото преброяване  в общините Макреш с 65,1 на сто, Димово - 53,5 на сто, Ружинци - 42,9%, Хайредин, Грамада, Якимово, Вълчедръм, Брегово, Чипровци, Чупрене и Борован. Тези общини са с над 25% равнище на безработица, изчислено съобразно новите данни. Равнището на безработица в 11-те Бюра по труда в региона е разпределено неравномерно и е обусловено от икономическото им развитие. Някои от основните причини за задържането на високите им стойности през цялата година са ограничените възможности на местния пазар на труда  и преобладаващата ниска образованост и квалификация на населението.
В момента през месец април Бюрата по труда в регион Монтана могат да сключват договори за субсидирана заетост по няколко мерки. Част от тях са насочени към работодатели, част - към безработни лица. Мерките, които са към работодатели и в момента можем да сключваме договори за тях, това са например провеждането на дуално обучение за безработни лица, т.е. съчетаване на теоретично обучение по време на работа. За наетите лица за дуално обучение се предоставят средства от държавния бюджет за трудово възнаграждение за наетото лице и за неговия наставник. Средствата се предоставят за времето на обучението, но за не повече от 18 месеца. Също така и има възможност да се провеждат предварителни обучения по заявка на работодател за конкретни професии, които са необходими за съответното предприятие. Обучението се финансира 100% от държавния бюджет, както и се отпускат средства за стипендии и транспорт на пътуващите безработни лица. Също така в момента е възможно да се провежда и обучение на заети работници и служители в микро, малки и средни предприятия за придобиване или надграждане на ключови компетентности, като се предоставят половината от необходимите за обучението средства. За безработните лица се предлага също така обучение в държавно предприятие Българо-германски център, което е базирано със своите учебни бази в градовете Пазарджик, Плевен, Стара Загора и Смолян. Лицата имат възможност да се включат в обучение, което се финансира от държавния бюджет, а също така им се осигуряват средства за ползване на общежитие, стипендия, както и транспорт до съответните клонове. Също така има възможност да се предоставят средства за започване на самостоятелна стопанска дейност на безработни лица. В единия вариант се предоставя еднократна парична помощ вместо парично обезщетение за безработица, а в другия случай е за лица, които желаят да започнат самостоятелна стопанска дейност като микропредприятия по Закона за малките и средни предприятия. След одобрение на бизнес-проект за развиване на самостоятелна стопанска дейност могат да се предоставят средства за разходите, които са направени за започване на самостоятелната стопанска дейност, заложени в бизнес-проекта в размер до 4000 лева. Същевременно продължава реализацията на някои проекти по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Това са "Нова възможност за младежка заетост" и "Солидарност". "Нова възможност за младежка заетост" дава възможност за заетост, обучение по време на работа или стажуване на младежи до 29 години. Проектът "Солидарност" е насочен към граждани от Украйна, които пребивават в България. Там също има възможност за субсидиране на заетостта в срок до 6 месеца. Също така продължава и проект "Родители в заетост," каза директорът на Регионалната служба по заетостта в Монтана. 

Макреш е посочена от Агенцията по заетостта като община с най-висока безработица в страната. 70 на сто от хората, които могат да работят и все още не са в пенсионна възраст са с регистрация в Бюрото по труда. Драгомир Иванов  е от тези, които поне за година разчита на постоянни доходи. Домашен помощник е на възрастни хора в селото. 

"Не е само безработицата. Младите хора бягат по държавите. Много са избягали от тук."

Възрастните в Макреш помагат на младите, казаха в пенсионерския клуб в селото.

"Просто няма работни места. Няма предприятия. Има млади хора с деца. Трудно им е. Разчитат на нас, пенсионерите."

Към края на февруари с регистрация в Бюрото по труда са 93-ма жители на общината, каза кметът Митко Антов.

"Безработицата е висока. Нямаме развита някаква индустрия, предприятия. Единствените работодатели са земеделските производители, някои, които са със семеен бизнес, като еднолични търговци и основният работодател се явява Общината, което при една пазарна икономика и развито общество не е нормално. Общината е със съвсем други функции, които трябва да изпълнява, но, за съжаление, е така.  Ние се стараем да се справяме с програми за временна заетост, които към момента не са достатъчно, защото знаете, че няма и бюджет в държавата от доста време. Единствено функционират програми със социална насоченост като лични асистенти и домашни помощници, които са преходни от предишна година. В момента има и една програма, която стартира за гледане на деца до 12-годишна възраст, което се позволява по нова линия за финансиране, но тези деца са много малко като брой жители на общината. Тези програми пред нищото са доста полезни, но за съжаление по различните закони и по различните агенции те се тълкуват по различен начин. След като работиш по една програма за заетост, а почти всички програми са на минимална работна заплата, но съответния работник е зает и той вече не може да се възползва от останалите приоритети, примерно помощи за отопление, за друго социално подпомагане, за други придобивки като "Топъл обяд" и така нататък. След като завърши програмата, в следващия период той остава без доходи няколко месеца затова, че е бил на работа. "



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05