Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнографът Сашка Бизеранова: Шевицата предпазва от лош поглед и завистливи очи

3
Снимка: Радио Видин

От Регионалния исторически музей във Видин организираха работилница по бродиране. Събитието, което се проведе в музей "Кръстата казарма", е от програмата на фестивала "Видин - градът на трите крепости". Етнографът д-р Сашка Бизеранова представи традиционни орнаменти и символи в българската шевица. 

"В музей "Кръстата казарма" представяме видински шевици с тяхната специфика като орнаменти, като символи, като цветове. Имаме поканени три майсторки, които да покажат различни бодове, характерни за шевиците във видинския край- цепен бод, рибена кост, бод зад игла, кръстат бод и т.н. Съвместно сме подбрали такива орнаменти от най-старите видински облекла и ги представяме на хора, които са пожелали да се научат как се бродира традиционно народно облекло във видинския край. Интересът се оказа голям. Някои са бродирали символично като деца, други не са се занимавали изобщо с везба. Майсторките им показват как трябва да се подходи, за да се получи една красива везба. Освен символиката, магическите знаци, които се втъкават най-вече върху ризите на българката, се изисква и те да бъдат красиво изработени, защото по везбата се познава коя ще бъде по-добра домакиня... Шевицата предпазва от лош поглед, от завистливи очи, от хора, които могат да причинят болест. Съответно пък тя омагьосва със своя чар, със своята красота, със своите цветове."

Работилницата по бродиране се проведе под ръководство на видински майсторки на шевицата. 

"Изключително е интересно да се потопиш във времето, в което старите българки са създавали тази красота", каза Марийка Василева.  

Анжела Труйкова разказва, че за нея и ден не минава без да бродира традиционни български шевици. Препоръката ѝ е фолклорните състави да представят и шевиците и облеклото от съответния регион, от който са.

"От малка обичам да бродирам. Това е интерес, който е предизвикан в годините от майка ми, от баба ми. В училище ни даваха за ваканциите такива бродерии. То си ми остана като хоби, като любимо занимание и почти няма ден, в който да не бродирам български шевици, предимно видински. Държа си на региона. Опитвам се и в свободното време, като пътувам по селата в нашия край, да издирвам, защото трябва да си ги запазим. За съжаление обаче все по-рядко се намират. Новите носии пък, които сега ги правят, аз лично не ги одобрявам, тъй като е някакъв сбор от шевици от различни краища на страната. Според мен би следвало тези състави, с тази самодейност, която я има, мъжете и жените да си се обличат със запазените от бабите народни носии или да се опитат да съхранят шевиците от нашия регион и да ги пресъздадат в нови."  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30