Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясен е победителят в Националната кампания "Зелено четене"

5
Снимка: Радио Видин

Приключи Националната кампания "Зелено четене", която за поредна година избра Видин за един от 8-те града в страната, където се провежда. В рамките на кампанията много български автори дариха свои книги, които жители на градовете-участници намираха на различни зелени локации. 

Това е третото издание на "Зелено четене", а за пръв път във Видин лично организаторите дойдоха за да позиционират книгите на определените за това места. За емоциите от посещението на Видин разказа за Радио ВИДИН лично организаторът Надежда Динева:

"Много се радвам, че ми се отдаде възможността да посетя града. С тези обиколки имахме възможността да си направим страхотна обиколка из прекрасни места, да се запознаем с част от историята на града, защото той е богат не само на красота, а и на история. Запознахме се и с възрожденския бит, култура, доста места, които наред с обиколките посетихме. Може би жителите на града го приемат като даденост, но когато човек дойде и го види с очите на чуждоземец е по-различно и може би с четенето може да преоткриете тези места, да ги видите с други очи."

Интересът към инициативата е огромен и това е факт още преди началото ѝ във Видин, разказа още Надежда Динева.

"Имаше хора, които още от сутринта ни писаха-кога започва във Видин, започна ли, има ли вече книгодари на локации...  Няколко часа по-късно те вече са намерили книга и моето щастие е двойно, защото хората наистина са следели цял месец - от старта на кампанията и нямат търпение да стане 27-ми май и тя да дойде във Видин. Аз оценявам и подкрепата и от ваша страна."

Всеки участник, намерил книгодар и изпълнил инструкциите на "Зелено четене" участва в томбола за голямата зелена кутия на кампанията. Ясен е вече и победителят тази година, това е Свилен Георгиев Вучков, който вчера е намерен от "Метаморфоза" на Боян Мавров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10