Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тополовец - село без кражби

12
Снимка: радио Видин

Тополовец е малко, но красиво село, с прекрасни природни дадености, което се намира в община Ружинци. Разположено е на река Лом и в миналото тя е използвана за всякакви дейности - поливане, риболов, отдих. Климатът е умереноконтинентален, с изобилие от подпочвени води и възможност за отглеждане на селскостопанска продукция. Преди години е била изградена напоителна система, която днес е разрушена.

Общинският център Ружинци е на  17 км, а град Лом е на 23 км. В близост е село Дреновец, с което преди години са били обединени в едно населено място. Днес двете селища са самостоятелни, но празнуват традиционния си събор на една и съща дата - 1  май.

В Тополовец живеят около 100 души, предимно възрастни. Младите хора са заминали по чужбина да търсят работа. Има и възрастни хора, които след пенсионирането си се връщат на село и ремонтират родните си домове.

В центъра на Тополовец се намира сградата на кметството и наскоро изграденият параклис "Свети Илия". Има и две магазинчета. 

Животът в селото е спокоен, няма кражби. Единственият проблем за хората е липсата на работа и ниските доходи. 


От 20 години кмет на село Тополовец е Сашо Здравков. Заварваме го да коси избуялата трева по улицата в близост до кметството. Няма кой друг да върши тази работа, затова кметският наместник трябва да извършва редица дейности, свързани с почистването на селото и организацията на всички събития.

 Асфалтирането на главната улица е това, с което се гордее. Проблемът, който се появява след асфалтирането на главния път, е високата скорост на преминаващите автомобили, казва Сашо Здравков:
"В селото няма побоища, кражби няма... Лошото е, че нямаме хора, които да работят, няма кой да работи, аз кося, аз всичко правя. Трудно е, но какво да правим... Всичко съм изчистил... Съборът ни започва на 1 май и свършва на другия ден. Населението е възрастно. Каквото можем - правим. Даваме храна и в ковид също раздавахме храна... Много хора заминаха по чужбина, за да изкарат пари... Гледаме парламента, всичко ни е объркано... На хората им плащаме 70 лева на месец за 4 часа. Те метат, почистват в селото... Това са безработни хора.

Гордея се най-много с асфалтирането на пътя. Направи се още една допълнителна лента на пътя над моста, това с помощта на АПИ (Агенция "Пътна инфраструктура" - бел.ред.). Тук се движат със 100 км, опасно е... Необходим е "легнал полицай"..."

 
Днес кметският наместник Сашо Здравков помага на своите съселяни най-вече със закупуването на лекарства. По време на ковид пандемията взима инициативата в свои ръце и по домовете носи хранителни продукти и лекарства и така успява да запази живота на хората и да не допусне заразяване с вируса. В селото разчитат на социални програми и се надяват по този начин да осигурят работа на хората в трудоспособна възраст. 

"Хората ме търсят най-често за купуване на лекарства. Отивам, взимам, раздавам, което мога... Имаме няколко магазинчета, има и пазар в събота и неделя, пазаруват си... Идва и лекарка да преглежда хората..."

Разговаряхме с местни жители как оцеляват в тези времена:
"Селото има само стари хора и няма средства за възрастните хора. Управия няма в България, няма и да има, защото хората сме виновни... Поддържам си къщата. Аз съм пенсионер и работя, защото не стигат парите ... Придвижвам се с мотор на батерии, но няма хубава улица, асфалтирана, по която да се движа. Казвам на кмета, ама не ми обръщат внимание... За нас е добре, тук сме се родили и си живеем тук, но хората избягаха...  От тук съм и тук си живея, пенсионерка съм... Закъсах с краката, работех по градината, но сега не мога... Децата ми поддържат къщата. Винаги тук сме били, а пък в парламента това е цирк... Тежък живот е сега, по-добре сме били... Имам деца, но всеки гледа него си. Боря се сама, пенсията ми е 240 лева. Лишавам се от лекарства. Добре е, че ни дават храна, взимаме хлеб и така..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45