Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След сигнали проверяват как се санира блок във Видин

16
Снимка: Радио ВИДИН

Проверка на един от 13-е блока, които се санират във Видин по европейска програма, извърши комисия от Община Видин, предизвикана след подадени от живущите сигнали за неизпълнени или изпълнени некачествено дейности по време на санирането, както и на такива, описани в доклада за енергиен одит. 

Проверката беше извършена от заместник-кмета по устройство на територията и развитие на инфраструктурата Светослав Скорчев, Мариела Петкова- гл. експерт в отдел "Устройство на територията" и като възложител по проекта, Ангел Ангелов- ст. специалист в отдела, Мариана Иванова като външен консултант, която е и представител на Областното представителство на Камарата на строителите- Видин. Присъства Валентин Кръстев- управител на "КИД ПЛЮС", фирмата, която извършва санирането, представители на етажната собственост. Отсъствието на строителния надзор, който е от Пловдив, беше обяснено с това, че срещата е спешна, а той е уведомен предишния ден и не може да се организира и да пристигне във Видин на следващия. 

Тъй като изпълнителят през втория месец на строителните дейности отказа да разговаря с определения от живущите за контрольор, с тази задача ме ангажираха мен съседите, председател съм и на Сдружението на собствениците и като такъв съм част от целия процес. Преди проверката с етажната собственост взехме решение да напишем забелязаните пропуски и некачествено изпълнение, а аз да ги прочета на членовете на комисията. 

Проверката започна с качеството на замазката, качвана на покрива- изгоряла от жегата и съответно загубила свързващите си свойства, на която е извършен ремонт след сигнал на живущите. Обясниха ни, че изпълнителят е взел проба и е предоставил на Общината резултатите от изпитването на циментовата замазка.

"Това сме го говорили хиляди пъти. Има при мен протокол, нося ти го този протокол. Те са си взели проба. И ти го давам сега", каза Мариела Петкова.

Проблем за нас е и недовършеното укрепване на провисналата стреха, защото обектът е пред приключване.

"Ще бъде ли укрепен покривът? Да чуем главния изпълнител, да знаем какво има да се прави още. Аз разбрах, че тези рамки се работят и ще бъдат поставени. Както са поставени горе трябва изцяло да бъде укрепена стрехата. Имам информация от главния инженер, ако отговорът е "да", няма смисъл повече да се коментира. Ако се направи укрепването, тъй като в проекта, знаем всички, първото нещо, условие беше, да се свали старата хидроизолация, да се видят проблеми по покрива и по стрехите, да се отстранят и да се извърши укрепване на стрехите. И лично сме говорили с проектанта и с надзора и отговорите бяха, че ако не се укрепи, ще спрат обекта", обясни живущ от блока.

"Покривът, ако има нарушения, ще бъдат коригирани", заяви заместник-кметът Светослав Скорчев.

На покрива вече са положени два пласта хидроизолация. Ламаринени обшивки са сложени само на двата борда. При обследването в част "Архитектура" сред задължителните мерки е записано именно подмяната на съществуващите метални обшивки. Затова през април входирахме молба до Общината архитектът по част "Архитектура" на работния проект да посочи детайл и всяко от местата, на които да бъдат поставени ламаринените обшивки. На проверката на покрива беше обсъдено дали да не се поставят допълнителни битумни ленти за обкантване на края на хидроизолацията и комина.

Друг от проблемите е, че по цокъла на северната фасада е положен стиропор /EPS/, а не фибран /XPS/ . 

"Да, беше написано, че навсякъде по цокъла трябва да бъде 2 см XPS. Обаче, явно има техническа грешка и той затова го сложи тогава, когато още работеше. Проектантът е коригирал в заповедната книга и е написал да се направи по цокъла XPS 10", обясни Мариела Петкова.

Уточнено беше и че след продължаване на работа през пролетта по цокъла на другите фасади е полаган фибран. 

Притесненията ни са, че поставените подпрозоречни первази не са цели, а от по две части и ще пропускат вода, защото от тях вече има разлепени. 

Проблем възникна и с изолирането на сградата отдолу. По таваните на сутерена, на който са гаражите и мазетата, няма да бъде полагана топлоизолационна система:

"В проекта е посочено минерална вата, гипсокартон, шпакловка. Сега излезе грешка в проекта. Т.е. ние няма да имаме изолация отдолу. Ако е грешка в проекта, моля да го впишете в заповедната книга... Как да сигнализираме за нещо нередно като само грешки в проекта..."

От фирмата изпълнител обясниха, че са отпушили някои чучури и че това е дупка, през която влиза студът и се нарушава термомостът, а презумпцията на това да има чучур е, когато терасата е отворена и вали дъжд или сняг оттам да може да се отводни. Живущи попитаха дали няма да влиза студът под или над гаражните врати, подмяната на които не влиза в проекта.

"Чучурите трябва да ги оправят, това сме го говорили", каза Мариела Петкова.

Комините не са преработвани от изпълнителя и няма да бъдат ремонтирани, защото не са енергийна мярка.

"Да се оправят комините, това е част от покрива. Не стига, че покривът баш не го оправиха като хората, а като за капак и комините. Чучурът на терасата цяла зима не беше оправен. Не сме я и мили, но тя е отворена тераса, водата, която се събира, отива надолу към стиропора... Бордовете няма ли да се измажат с мазилка, защото са само на шпакловка?... Комините може би трябва да се оправят, защото са разбити. Навсякъде по другите блокове са правени комините. При мен в две стаи няма изолация на прозорците...", посочиха членове на етажната собственост с какво не са съгласни.

Единият капак за достъп до покрив беше изработен некачествено, което проверяващите видяха на място. Същият беше свален от покрива и предаден на ръководителя на обекта сутринта на 26 май. Вечерта, час след края на работния ден на работниците капакът си стоеше на същото място на тротоара без надзор. След проверката изпълнителят си поиска и прибра капака, след което монтира нов
Единият вход беше без входна врата 2 седмици, тъй като се наложи да бъде преработена, защото нямаше стъклопакет. 

Тъй като останаха още необсъдени въпроси, беше взето решение да се дискутират на последваща среща в Общината и в присъствието на строителния надзор. Като например, променената височина на цокъла на северната фасада, преди полагането на фибрана на покрива не са извършени ремонтни дейности при компрометирани участъци, а арматурата в замазката не е вързана на билото.

Очакваме и експертно становище колко време ще издържи изолацията по северната фасада, тъй като не е нанасян дълбокопроникващ грунд преди полагането на изолационните пана; вътрешното обръщане също е без грунд; дебелината на използваните два пласта хидроизолация, защото съгласно доклада от обследването дълготрайността на използваните елементи трябва да е 30 години; какви са причините за появилия се мухъл в апартаментите на първия етаж, при посочено в работния проект, че при заложените и използвани материали не трябва да има мухъл и влага.

Тези и още въпроси ще бъдат дискутирани на среща днес от 14.00 часа при заместник-кмета Светослав Скорчев, на която ще присъстват всички участници в строителния процес.

След срещата така и не беше подписан констативен протокол със забележки и срокове за отстраняването им.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10