Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Бутан - в очакване на новата ВиК мрежа

15
Снимка: радио Видин

Гостуваме в голямото, красиво и оживено село Бутан. Това е най-голямото село в община Козлодуй. Жителите му днес наброяват 2 800. За сравнение - през 1970 г. живущите в Бутан са били 4800. 
Селото ни посреща в трескава подготовка за предстоящия фестивал на любителското творчество „Пей и танцувай за Бутан“, като тази година участниците ще надхвърлят 400.
Бутан се разпростира на площ от 75 км. Изградени са много паркове, зелени площи и детски площадки. Населението е на средна възраст, децата посещават детската градина и училището. 


Край село Бутан в началото на 90-те години на 20 век е открито находища от природен газ и нефт. Но поради опасна авария през 1989 г., то е затворено и не се използва. Специалистите твърдят, че тук заслужава да се вложат инвестиции. Построен е промишлен газопровод, който свързва газовото находище с фирма „Плама“ в Плевен. Държавната фирма „Нефт и газ“ - Плевен е вложила в геоложките проучвания на обекта 1,5 млн. лева.
В Бутан обичат спорта. Има футболен отбор "Бутан", традиционно се развива и конният спорт. Тук се намира един от най-големите хиподруми в страната, построен с доброволния труд на населението, и една от най-големите конни бази. 



Основният проблем в селото е безработицатаВ миналото тук са работили много предприятия - ТПК, Селкооп, цехове - мебелен и за метални изделия, консервна фабрика. След демократичните промени жизненият стандарт на хората пада рязко поради закриване на консервната фабрика, една от най-големите в региона, на промишления цех и намаляване на селскостопанското производство. Безработицата в селото днес надхвърля 70%. Сега хората намират работа в предприятието за бетонови изделия в Бутан, в близкия град Козлодуй, в Атомната електроцентрала и в чужбина. Много от тях разчитат на социални помощи. 

Друг сериозен проблем за жителите на селото е водата, която през летните месеци намалява и не е достатъчна като количество. Затова общинското ръководство си поставя за цел  да се направи цялостен ремонт на ВиК мрежата. 

Кмет първи мандат е Кирилка Асенова, от ГЕРБ. Живее отдавна в селото и познава проблемите на населеното място:

"Проблемите са много в село Бутан, защото селото е голямо... Имаме много паркове, стадион, хиподрум, училище с 325 деца, Детска с 115 деца... Най-голямо е в общината селото. Основният ни проблем е безработицата, но няма програми, няма къде да работят хората. Само един цех имаме за плочки, в АЕР, в АЕЦ намират работа... В земеделието са малко работните места, много са ни безработните. Работят безработните 40 часа за 40 лева на месец. Така успяват да вземат детските, това е крайно недостатъчно... Голяма е безработицата, оплакват се хората, че нямат средства и е трудно... Наблюдава се тенденция на връщане на млади хора в селото... Цените на къщите се покачиха. Къща в добро състояние е около 40 хиляди лева... Това, което обещах, го направих. Възстановихме килийното училище благодарение на двама жители - Стефан Стефанов и Момчил Христов... Другото - направихме ремонти в селото, сега - в пенсионерския клуб, детска площадка, която е прекрасна. Поддържаме всичко в изряден вид... Най-големият пазар е в Бутан в събота..."


Каналът, който минава през село Бутан, се почиства по препоръка на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца. Това е едно от важните нещата, които трябва да се предприемат предвид наводненията в други населени места, казва Кирилка Асенова: 

"В момента разчистваме този канал, който преминава през селото... Хората и средствата са най-важните неща, тревните площ - имаме косачи и препарати, с които пръскаме..."

Предстоящите ремонти на пътната мрежа в село Бутан са изчислени на стойност 2 милиона лева, което е голяма сума, казва още Кирилка Асенова:

"Голяма пътна мрежа имаме и пътищата ни трябва да се ремонтират... Предстои около кметството да се асфалтира, около училището, детската градина, за да е по-лесно на родителите да водят децата си... Общината направи ремонт на киносалона.

Проблем имаме с водата, имаме проект и чакаме да започне работа правителството и да ни отпуснат средства, и да започне ремонтът на водопроводната мрежа. От април до септември високата част на селото няма вода, има аварии и е сериозен проблем... На 30 май 2022-ра е внесен проектът ни в МРРБ..."

История на селото е свързана с подвига и делото на Христо Ботев. В Поповото ханче в Бутан са отсядали четниците. Днес то е превърнато в музей, а наскоро бе подредена и експозиция в две от стаите му. 

Доказателство за будните бутанчани е създаването на килийно училище към църквата, която е построена по време на турското робство, през 1871 година. Днес сградата е превърната в музей, като залите се използват за различни културни събития. 


В село Бутан активна просветителска, културна и образователна дейност извършват читалищните работници към Народно читалище "Заря 1911". През годините културното средище има активна дейност - танцови състави, хорове, театрални състави, кръжоци, богат библиотечен фонд. За съжаление, читалището няма своя сграда, която да е удобна и практична за посетителите. В момента то се намира на последния етаж  на общинска сграда и това е един от проблемите, който пречи на работата на читалищните дейци.



Бутан се гордее с първото селско кино, което е създадено през 1930 година, обяснява секретарят на читалището, Силвия Цветкова. Два танцови състава има в момента - детски и женски. Художествен ръководител е Цветан Берчев. Успешно се представя младежкият духов оркестър, който свири на всички празници в селото. 

В центъра на селото, пред един от магазините, са насядали възрастни хора. Те са с дълъг трудов стаж, работили за себе си, за селото и за по-добър живот на децата си. Днес с тревога наблюдават случващото се в страната, ядосват се, че няма развитие и перспектива за обикновените, трудови хора.  

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00