Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставрират средновековен храм в Софрониево

2
Снимка: Демира Димитрова

Започна реставрация на църквата "Свети Николай" във врачанското село Софрониево. Храмът е регистриран като паметник на културата с национално значение. Средновековната постройка е запазена и до днес. Заради лошото си състояние отвътре сградата има нужда от ремонт, обясни за Радио ВИДИН Демира Димитрова, кмет на Софрониево:

"Нейното изграждане е започнало по времето на Търновското царство и продължава до XIX век. Данните сочат, че църквата има два строителни периода. Първият е през XIII-XIV век, вторият е малко по-късно, когато българите се връщат обратно на родна земя от Румъния, през XVIII-XIX век. Стенописите датират от XVIII-XIX век. В двора на църквата има и килийно училище, това е първото килийно училище в селото. То не е запазено, има само основи. Църквата, като сграден фонд, е стабилна, но отвътре всичко е разрушено - иконописите, всичко... Извършват се строително-монтажни работи, самата покривна конструкция беше компрометирана Първоначално проектът беше цялостно - и за сграда, и за вертикалната планировка. За съжаление, одобрен е само самият храм да се ремонтира, реставрира и възстанови. Отвътре ще бъдат изписани иконите на ново. За вертикалната планировка се надявам на следващ етап, като отворят мерките, да може да се кандидатства и да се осъществи и това нещо, защото дворът е неподдържан"

Старата църква в Софрониево често се посещава както от български, така и от чуждестранни туристи заради историята ѝ, допълни Демира Димитрова. Средствата за реставрацията на храма са малко над 226 000 лева по Програмата за развитие на селските райони. Очаква се ремонтните дейности да продължат около 5-6 месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50