Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасни ли са язовирите в Северозапада

Снимка: Община Монтана

Има ли опасни язовири в на територията на Северозападна България? Проверяват ли се те и какво се прави за обезопасяването им? Има ли необходимост от спешни ремонти на някои от тях на фона на случващото се през последните дни? Това попитахме представители на държавни и общински структури, които отговарят за предотвратяване на щетите.

"Язовир "Огоста" за последните два дни покачи водното си ниво с 1.5 метра и днес в 8:00 часа е с кота 192.29 или обем от 384 млн. кубически метра", коментира ситуацията с най-големият язовир в региона хидроинженерът Игор Репкин,  ръководител звено Хидротехнически район – Монтана към "Напоителни системи" ЕАД – клон Мизия.

"В момента от язовира се изпускат около 76 кубически метра /m³/ в секунда вода в река Огоста, поради това, че сме ограничени, тъй като има високи води в долното течение на река Огоста, а би трябвало да изпускаме още вода, за да спрем покачването на нивото на язовира. Така че, в момента, в който имаме успокояване на нивото на реката в долното течение, ще има отваряне за още водни маси от язовир "Огоста". 

Язовирът изпуска около 6.5 млн.m³ за денонощие и трябва поне около 10 млн.m³, за да можем да стабилизираме нещата. За последните 24 часа притокът към язовира определено намалява, но все още е значителен и ние трябва по най-бързия начин да го занулим, т.е. да не позволяваме ново покачване на водата в язовира.   

Другите два язовира, които са засегнати и имат водосбор в планинската част на област Монтана, това е язовир "Клисурица", който в момента се източва с помощта на хора от пожарната. Софийска е групата и сме много благодарни за това нещо. Нивото вече се е успокоило и е около преливника. Там обаче имаме аварийна ситуация, тъй като имаме разрушаване на основния изпускател в резултат на три последователни преливания на водни маси през него.   

Язовир "Смирненски"- вторият по големина язовир- при него също се работи на основния изпускател. Също изказвам своята благодарност на тези хора, които дълго време помагат и в момента преливането през него е почти е прекратено. Около 2 m³ в секунда сега изливат през преливното съоръжение. 

Другите два язовира са във Вълчедръмско и Ломско. При тях нямаме някакви проблеми. Те са в нормални граници. Там не е имало такива валежи и такива явления, каквито имаше в Балкана, където основният проблем бяха валежите между 4-ти и 5-и юни, както и между 16-и и 17-и юни. Тогава имаше над 100 литра на квадратен метър в почти целия водосбор. Това доведе до тези високи нива и до преливане на по-малките и напълването на язовир "Огоста". 

Моята оценка за обстановката е, че се подобрява. Очаквам до утре да занулим "Огоста", което е основният проблем и да спре преливането в другите два язовира, с което смятам, че първият етап сме го изпълнили. Това е превенцията и следва вторият етап - много внимателно, съгласно нормативните документи, спадане и на трите язовира, тъй като има условие, че не трябва нивото да се понижава повече от 10-12 см на денонощие. Което нас ни ограничава, тъй като ние получаваме от природата наведнъж 150 см, а после трябва по 10-12 да спадаме на денонощие, но няма как. Просто не трябва да се допускат никакви обрушавания или други повреди по язовирната стена и прилежащите скатове...

Това е вече 18-и ден откакто се борим тук и крайно време му е вече да спре. Защото твърде много се покачи водата в язовир "Огоста" и доста дълъг период ще ни е нужен за неговото източване. А това е много сложен процес, свързан с основния изпускател, с постоянно наблюдение, но аз съм убеден, че ще постигнем нужния резултат, защото имаме добри специалисти...", добави инж. Репкин.

Още информация за броя и състоянието на язовирите в Северозападна България, стопанисвани от клон "Видин" и клон "Мизия" на "Напоителни системи" ЕАД; състоянието на отводнителните помпени станции и дунавските диги, както и мнение за ситуацията с язовир "Христо Смирненски", на който съдия изпълнител продаде заради дългове част от защитните съоръжения преди години- целите интервюта с инж. Лилия Замфирова- управител на "Напоителни системи" ЕАД, клон "Видин",  инж. Людмила Тошева- управител на "Напоителни системи" ЕАД, клон "Мизия" и Димитър Димитров, кмет на село Смирненски /взети в аванс/ - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10