Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комарите - как да се предпазваме от тях



Нарасналата популация на комарите по поречието на Дунав не спира да мъчи жителите на населените места по протежението на реката. Един от начините за предпазване от кръвосмучещите насекоми са репелентите. Какво трябва да знаем за препаратите, как да ги нанасяме и какви са алтернативите? Отговори на тези въпроси потърсихме от фармацевт:

"Най-предпочитаните са във вид на спрейове - удобни са за употреба, не омазняват, не зацапват дрехите. За най-малките деца, до една година, обикновено се ползват лепенки, които се поставят върху дрехите, върху чантите, върху количките, клипсове, които по същия начин могат да се окачат и има гривнички. За дечицата над 3-4 години се използват репелентите на възрастните. Нанасят се само върху откритие части на тялото, върху лицето да се избягва. Действат от 4 до 6 часа, след което трябва да се измият. Не е необходимо нанасяне върху дрехите, достатъчно е да се нанесат върху кожата. Съществуват и натурални репеленти. Който е алергичен и има притеснения, те също добре действат, ефикасни са."

Правителството одобри финансиране в размер до 2,5 млн. лв. за борба с комарите по поречието на Дунав. Целта на дезинсекционната кампания е да се постигне масовото унищожаване на насекомите и да се предотврати разпространението на болести по хората и животните в тези рискови региони. За някои видинчани това е ненавременна реакция:

"Според мен не се третира адекватно, има какво да се желае все още, има какво да се направи. Трябва да е по-често, трябва да се третира като са в зародиш, доста неща трябва да се направят. Започнаха комарите и чак след това започна да се пръска.. Не излизаме толкова често. Вечерно време гледаме да се пазим.. Ужасно е! Моля ви се, ако можете да съдействате да се направи нещо. Комарите направо ни влизат и в очи, и в уста. Детето е цялото изпохапано, изобщо проблемът е голям... Може би има някаква надежда, ако поемат сериозен ангажимент... Сериозно да се задействат, защото това все пак са си вируси, разнасят се зарази."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека.  До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала.  Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..

публикувано на 11.07.25 в 15:05

Андриана Миткова: Магията е любов и ... щипка магия

Днес в рубриката професия хоби ще ви запознаем с една млада дама, която е родена в Благоевград, но детството и съзнателният й живот е преминал в Бяла Слатина. Тя се казва Андриана Радиум Тутовска. Всъщност това е моминското й име, защото вече е Андриана Радиум Миткова . Споменаваме обаче неслучайно предишното й име, защото то е свързано с една друга..

публикувано на 11.07.25 в 10:30

Доброволческа организация от Видин помага на хора в нужда

Десетки пожари гасиха огнеборците от Видинско през изминалите дни. Едно от местата, в което огънят е бил по-труден за овладяване, вследствие на силен вятър е село Каленик. При потушаването на огъня в селото  към екипите на пожарната са се включили и хора на видинската доброволческа организация "Национални бойци за промяна". Към момента в нея членуват..

публикувано на 11.07.25 в 09:00