Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Второ издание на фестивала "Врата към Враца"

3
Снимка: Радио ВИДИН

Светла Буюклийска е цигулар, обиколил света с таланта си. Живяла е в Мексико, Швеция, Франция и Испания, а след пенсионирането си решава да се прибере в родния си град Враца. Днес тя е председател на сдружение "Врачанските къщи", което е създадено с цел опазване на старите къщи от градски тип в града под Околчица. По този повод те организират и Фестивал на културното наследство "Врата към Враца", чиято идея е по атрактивен начин да се насочи вниманието на обществото към опазването на това наследство и привличане на по-младите поколения към идеята. За първи път той бе организиран миналата година, след което сдружението получава наградата "Будител на годината". Второто му издание започва утре, на 1 юли. За програмата научаваме от Светла Буюклийска:

"Фестивалът тази година ще бъде оцветен изцяло с картини на врачански художници. Освен тази палитра на картини, ще има едни изключително важни изложби, които са продукция на "Врачанските къщи" и на нашите историци. Едната е свързана с архитект Петър Дограмаджиев, който е маркирал архитектурния облик на града. Другата изложба, на която наблягаме, това е - "Страшната дата за Враца", пожарът 1923 година. Имаме още няколко табла, с които даваме предложение за възстановка на стария паметник на Христо Ботев, който е първият в България. Издигнат е 1890 година в присъствието на майката на Христо Ботев и на дъщерята. Имаме също така една среща разговор с големия експерт в недвижимите културни ценности, арх. Мария Каразлатева. Ще завършим вечерта с един младежки състав, който ще свири бразилска музика. На другия ден отново ще има архитектурни работилници за деца и рисуване на открито, съпроводено с чаша вино, под надзора на доц. д-р Мариета Савчева, от Софийския университет "Свети Климент Охридски", художник-реставратор. Да се забавляваме, освен че ще бъде красиво и приятно. Каним, разбира се, от Видин да ни посетят."

Сдружение "Врачанските къщи" подготвя промени в Закона за културното наследство. Светла Буюклийска обясни, че до идеята се е стигнало след установяване на пропуски, свързани с опазването на градските къщи, строени след Освобождението.

"Искаме да се кооперираме с Видин, на тази тема да се обединим, всички депутати от Северозапада, защото ние искаме да внесем искане за поправка на Закона за културното наследство, защото един от най-засегнатите райони е Северозападът и на тази тема, освен на всички останали. Ние на миналия фестивал направихме една подписка, спонтанно призовахме гражданите да се подпишат и беше въпросът да спасим красивите градски къщи от загиване. Хората стояха на опашка да се подпишат, ние отворихме подписката за 3 часа, подписаха се 300 души. Точно тази подписка искаме да внесем в Народното събрание. Всички сме засегнати от този упадък на сградите, това е недопустимо, защото тези красиви сгради, няма да се повторят. Ще се построят нови сгради, които може да са красиви - не отричам, но ще изчезне цяла епоха, историческа, архитектурна, която всъщност показва, колко сме близко до Европа. Какво по-европейско от тази архитектура - сецесион и модерен, като стилове. И ние не трябва да допускаме това нещо, защото всъщност предаваме красивата атмосфера и имиджа на нашите градове по този начин."

В събота програмата започва с архитектурна работилница за деца под ръководството на Тихомир Машов от историческия музей във Враца:

"Ние ще направим работилничка, която е тип "фотоколаж". Участниците в работилничката посредством различни орнаменти, характеристики ще направят тези сгради, сгради, които са много характерни за град Враца, известни. Идеята е тук, самите те да си изберат елементи, да научат повече за тях. Съответно, ще има кратка информация за някоя от къщите, за стила сецесион. Примерно Скачоковата къща, къщата на Стефанаки Савов, ханът, който е, на Бобошевски къщата. Дечицата на тези шаблони ще направят, чрез своето въображение, къща тип "сецесион"."

Фестивалът започва утре при паметника на Софроний Врачански от 10:00 часа и ще продължи до 19:30 ч. В неделя продължава от 10:00 ч. до 13:00 ч. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17