Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Долна и Горна Бела речка - кътчета от рая

Проблем е автобусният транспорт, има автобус само до Вършец два дни в седмицата.

16
Снимка: радио Видин

Днес ще ви отведем в две прекрасни планински селца, които носят едно и също име, това са Долна Бела речка и Горна Бела речка.  Намират се на километър разстояние едно от друго в северозападната част на Стара планина, на 500 м надморска височина, по пътя между Вършец и гара Лакатник. 
Районът е планински, реката, която тече тук също е планинска, буйна и пенлива, в летните дни разпръсква прохлада и чистота. Пътят ни минава по красивия каменен мост "Бърдара". Този път води до София през Лакатник, само на 70 км е столицата. 
Имената на двете села идват от река Бела речка (по цвета на водата), приток на река Ботуня. Част от прилежащата територия на Долна Бела речка попада в защитената територия Врачански Балкан на "Натура 2000“.

Долна Бела речка е родното място на известния писател и фолклорист Димитър Осинин, един от инициаторите за организирането на популярния през 70-те год. на ХХ в. събор на народното творчество в Северозападна България "От Тимок до Искър”, провеждан в Белоградчик. 
 Днес в двете села са останали общо 130 жители, 80 в Долна, 50 в Горна Бела речка, предимно възрастни хора. 
Валери Тодоров е кметски наместник вече 12 години на двете села, той е роден тук, живее тук и е основният помощник на местните хора и основният организатор на всички празници, които се отбелязват от населението. 
"Летният сезон са повече хората, идват си от градовете...Сред Чипровското въстание са се преселили тук хората...Реката ни е планинска, не е опасна, няма наводнения даже, коритата се почистват...Хората тук са над 65 години...Работа се намира в София, във Враца...Поддържаме гробищния парк, църквата, косим...Вторник и петък идва автобус, който кара хората до Вършец..."


Храмовият празник на село Долна Бела речка е на 26 декември, на Димитровден, църквата "Свети Димитър" е строена преди 100 години, през 1863 г., красива, каменна и днес на храмовия празник събира хората от селото. Всяка година се прави курбан на Димитровден. 


Хората тук не могат и да си мечтаят за истинско здравеопазване, защото достъп до болница и поликлиника нямат, все пак идва 2 пъти в седмицата фелдшер, има и медицинска сестра, това е Ванчето, която се отзовава, когато имат нужда от нея, хората тук имат късмет с нея:
 "Няма къща, в която да не съм влезла, за превръзка, за инжекция, рани превръзвам..Няма кой да дойде, няма кой. Който ме помоли , не съм отказала на никого...Въпросът е, че няма кой да помага на хората, мен , ако ме няма ,на тия хора кой ще помага?"
В близкото минало в селата е кипял живот, имало е 500 -600 жители, и затова през 80-те години се строят големи сгради -  кметството, голям универсален магазин, имало е и училище, селото е било общински център. Хората са работили в кравеферми и овцеферми, в земеделието и горското стопанство, обяснява кметският наместник.
Основен проблем на селото са бездомните кучета, които са подхвърлени тук, а днес те се размножават и хората ги хранят. Община Вършец трябва да кастрира кучетата, смятат хората. 


 Купувачи на имоти не липсват,  цените варират от 20 до 40 хил. лв. в зависимост от състоянието на къщите. Селото е чисто и спокойно. 
Хората от Долна Бела речка  ни чакаха пред малкото магазинче, от което те редовно се снабдяват с продукти. Срещаме се със  семейство сравнително млади хора, които гледат внуците си тук, жена, която работи като пощаджийка и кака Ванче, медицинската сестра, която помага на хората при здравни проблеми. Ето какво споделят те:
" Четвърта година сме си тука на Бела речка, не е добре, защото пенсиите са малки, вересии имаме ...Животът е спокоен, работим, внуци гледаме, имаме магазинче ...Автобусът ни е проблем...С коли или такси ходим до Монтана, до Враца...Леля Ванче ни помага, ако някой закъса ...Децата ни помагат, само с пенсиите не става ...Аз съм пощальон, на мен животът ми е минал в Бела речка, тъжно ми е, защото знам какъв е бил животът тогава и какъв е сега...Тъжно ми е...Запада ни селото..."

Посетихме и Горна Бела речка, още по-нависоко, още по-диво, още по-зелено и с още по-буйна  река. Тук е и вторият офис на кметския  наместник, в бившето училище- сграда красива и достолепна, запазила спомените от миналото хубаво време. 
Срещаме се с Красимира, възрастна жена, родена в това село, дълги години живяла в София. Цяло лято тя си е на село, направила е всички удобства за една селска къща, убедена е, че това е "кътче от рая" . В което се убедихме и ние. 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30