Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ива Милковска: Винаги съм живяла с мисълта да оставя след себе си духовно наследство

Щастлива съм, защото при мен писането върви паралелно с музиката

8
Снимка: радио Видин

Главната героиня в това издание на "Калейдоскоп" е пример, че изкуството може да промени изцяло живота ни, да ни вдъхне сила, увереност, да ни даде спокойствие и хармония, да разкрие цялата цветност на нашето мислене и живот.  Това е веруюто на Ива Милковска, творец, който съчетава в себе си любовта към музиката и писането. 

Тя е родена в град Кнежа и е професионален музикант - пианист и поетВ момента работи като  учител по музика в ДГ "Звездица" Кнежа. Завършва средното си образование  във Враца в  СУ "Отец Паисий"  в музикална паралелка и съвсем логично продължава с музика.  Музикалната академия в Пловдив я приютява за 5 години в специалността "Музикална педагогика",  продължава с магистратура "Предучилищна и начална училищна педагогика". Живее и работи в Пловдив, по-късно в София, а  днес е в родния град Кнежа.
 
За своето творчество - Ива споделя, че пише от времето, когато е ученичка. Нейно стихотворение "Човекът" е публикувано в годишното юбилейно издание на Академията.

А тази пролет излезе първата ѝ книга "Всичко това съм", както авторката я нарича "моето първо книжно дете, моето пролетно цвете." Предпочита да пише в бял стих,  темите в книгата са три: любовта, смисълът и силата на словото. 

"Освен чувствата разбира се, стиховете ми са пропити от любов, от търсене на смисъла за съществуването... Всяко стихотворение носи едно усещане за кратък миг, за скъп спомен или за един копнеж. Разбира се, това са едни поетични откровения на мен самата и са отпечатък на душата ми, но те са наситени с много моментни или трайни емоции..." 



В момента Ива е започнала да пише роман, който вероятно ще бъде автобиографичен. Вече има няколко представяния  първата си  поетична книга "Всичко това съм", във Враца, в Плевен, по повод нощта на музеите, като представянето на книгата се съчетава с музикален съпровод и се получава музикално-поетично събитие, точно в духа на нашата днешна събеседничка. 

МУЗИКАТА 
"От детските си години проявявам интерес към музиката, когато бях първи клас изявих силно желание майка ми да ме запише в музикална школа, това стана в първи клас, на пиано. Моята първа учителка се казва Мая Няголова, тя ми помогна да не се откажа от пианото, от музиката, а след 7. клас заминах за град Враца, където продължих с профил музика в СУ "Отец Паисий". Тук мой преподавател по пиано е невероятната Емилия Прокопиева, която надгради и продължи да разгръща моя потенциал като пианист. И до днес тя ме подкрепя и има безгранична вяра в мен, бих искала да спомена Евелина Стоичкова, която беше мой учител по български език и литература... Щастлива съм, че успях да се запозная с композиторката Йорданка Минева... Аз съм щастлива, че в моя свят влизат нови хора, цветни, пъстри, ерудирани, вдъхновяващи, творци, хора, които вярвам, че неслучайно са ми изпратени."

МУЗИКАЛНАТА АКАДЕМИЯ В ПЛОВДИВ
"Когато бях втори курс в академията, получих предложение за работа в пловдивско певческо дружество "Ангел Букурещлиев" като  помощник-диригент и корепетитор на този хор, предложи ми заместник-ректорът на академията Алеко Антонов, работата ни беше съвместна в продължение на 3 години, много опит ми дадоха тези години, това беше една хубава школа за мен..."

ПЕДАГОГИКАТА
"Аз от много малка съм мечтала да стана учител, това ми е мечтата от малка и съм щастлива, че тази мечта е осъществена. Това, което харесвам в своята работа е , че тя е творческа работа. Професията ми изисква креативност, да бъдем винаги нови, оригинални, да оставяме в децата една хубава емоция от досега с изкуството... Децата обичат да пеят и учат много бързо песни, които им харесват. "

ПОЕЗИЯТА 
"Обичам поезията, обичам да чета, намирам себе си в това изливане на душата, ползвайки инструмента на думите. Първата ми книга "Всичко това съм" излезе тази пролет, моето първо книжно дете, моето пролетно цвете. Това е книга, която представлява един дълъг път, път на търсене, намиране на себе си, това е книга, в която съм оставила душата си."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10